Znaczenie transmisji e-sportowych na platformach streamingowych
Dodano: 08.04.2024 10:56 / Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 09:36Era cyfrowa, która zagościła w naszych domach już jakiś czas temu, wniosła do codzienności wiele innowacyjnych cyfrowych rozrywek. Jedną z nich jest e-sport — sport elektroniczny, czyli rywalizacja online w grach wideo, takich jak League of Legends, czy Counter-Strike 2.
Dynamiczny rozwój e-sportu sprawił, że nisza ta bardzo szybko wyszła z cienia tradycyjnego sportu, stając się globalnym zjawiskiem i przyciągając uwagę całego świata. Dziś jesteśmy w miejscu, w którym e-sport stał się istotnym elementem kultury i przekształcił się w pełnoprawny, niezwykle widowiskowy i emocjonujący sport, który wielu cieszy bardziej, niż zwykłe sporty. Drużyny e-sportowe mają rzesze wiernych fanów na całym świecie, a rozgrywki e-sportowe można obstawiać na bruce bet i na innych serwisach bukmacherskich — tak samo, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych sportów.
Ważnym elementem tej błyskawicznej ewolucji e-sportu są platformy streamingowe, takie jak Twitch czy YouTube, bo to za ich pośrednictwem świat po raz pierwszy zobaczył mecze e-sportowe i to właśnie one wprowadziły niektóre gry e-sportowe do głównego nurtu. Transmisje e-sportowe w serwisach streamingowych są więc fundamentem rozwoju całego e-sportu i w dużym stopniu wpłynęły na to, jak wygląda dziś widownia sportowa i oglądanie sportowych rozgrywek.
Rozwój e-sportu
Jeszcze jakiś czas temu e-sport kojarzył się wyłącznie z nerdami i maniakami komputerowymi, którzy cały dzień siedzą przed komputerami i grają w gry, objadając się przy tych chipsami. Kiedyś była to kompletna nisza, w której obcowali wyłącznie najbardziej zagorzali gracze. To było jednak kiedyś, bo dziś nisza ta zamieniła się w globalne zjawisko i rozrosła się na całym świecie, stają się w wielu miejscach ważnym elementem kultury. Motorem napędowym tej transformacji była ogólnodostępność transmisji na żywo z wydarzeń e-sportowych na serwisach streamingowych, takich jak:
- Twitch,
- YouTube Gaming,
- Headshot TV,
- AfreecaTV,
- Azubu.
Platformy te umożliwiły szerszej publiczności oglądanie rozgrywek e-sportowych w takich grach jak Dota 2, Starcraft 2, League of Legends, Team Fortress 2, czy też Counter-Strike. To sprawiło, że ludzie z całego świata zyski dostęp do różnych treści e-sportowych — od transmisji na żywo z turniejów po różnego rodzaju programów. Co więcej, platformy te nigdy nie stały za żadnym paywallem, co sprawiło, że e-sport stał się jeszcze bardziej dostępny i bezpośredni. Wszystko to przyczyniło się do tego, że wokół e-sportu powstała dynamiczna społeczność profesjonalnych graczy e-sportowych, streamerów transmitujących swoje poczynania i widzów.
Platformy streamingowe, czyli wirtualne stadiony
Rozgrywki w klasycznych dyscyplinach sportowych, takich jak piłka nożna, hokej, siatkówka czy żużel, odbywają się na wielkich stadionach, gdzie transmisja w telewizji z takich wydarzeń to wielkie przedsięwzięcie, skupiające wielu specjalistów. Transmisje e-sportowe odchodzą od tego schematu, bo w przypadku rywalizacji w grach online swego rodzaju cyfrowym stadionem jest serwis streamingowy.
To właśnie tam zbierają się wszyscy widzowie, aby oglądać rozgrywki i kibicować swoim ulubionym e-sportowcom. Nie muszą kupować biletu na wydarzenie, bo wszystko, co muszą zrobić to odpalić swój komputer lub telefon i włączyć transmisję. Co więcej, serwisy streamingowe nie są tylko miejsce do oglądania, ale także udostępniają przestrzeń społecznościową. Oferują czaty na żywo, gdzie wszyscy oglądający mogą wchodzić między sobą w interakcję. Mogą podyskutować o bieżących wydarzeniach w meczu i dzielić się swoimi przemyśleniami.
Serwisy streamingowe pozwalają więc rzeczywiście uczestniczyć w wydarzeniach e-sportowych. W wielu kwestiach to „uczestniczenie” wykracza poza tradycyjne oglądanie sportów, bo interaktywny aspekt transmisji live gwarantuje jeszcze bardziej angażujące i wciągające doświadczenia.
Wpływ transmisji e-sportowych na tradycyjne transmisje sportowe
Nie ulega wątpliwościom, że transmisje e-sportowe za pośrednictwem serwisów streamingowych mają niebagatelny wpływ na to, jak wygląda dziś konsumpcja sportu. Branża sportów tradycyjnych bardzo szybko to dostrzegła i zrozumiała zasady działania synergii pomiędzy grami e-sportowymi a platformami streamingowymi, która miała największy wpływ na zmiany. Tym sposobem branża klasycznych sportów coraz częściej sięga po rozwiązania znane z e-sportu, jeśli chodzi o transmitowanie wydarzeń, aby dopasować się do panujących trendów i wymagań obecnych widzów.
Dziś wielu widzów sportowych chętniej sięga po transmisję live w internecie, niż ogląda rozgrywki w telewizji. Ligi sportowe otwierają się więc na ten kanał przekazu, aby stać się bardziej dostępnymi i atrakcyjnymi, konkurując z e-sportem. Coraz popularniejsze stają się też elementy interaktywne, czyli czaty na żywo, umożliwiające interakcje w czasie rzeczywistym pomiędzy oglądającymi daną transmisję. Branża sportowa szuka też nowych sposób nawiązania kontaktu ze swoimi odbiorcami — na wzór branży e-sportowej. Widać coraz większe zaangażowanie w media społecznościowe, a także próbowanie dostarczania treści bardziej elastycznymi kanałami komunikacji, które są gwarancją większej dostępności.
Wszystko to jasno pokazuje, że e-sport wykracza już zdecydowanie poza zwykłą rozrywkę i ma ogólnoświatowe znacznie. Ma ogromny wpływ na to, jak rozwija się tradycyjny sport pod względem transmisji i dostarczania treści. Dzięki e-sportowi bardzo mocno rośnie cyfryzacja transmisji klasycznych dyscyplin sportowych. To oznacza, że powoli zaciera się granica pomiędzy starym a nowym podejściem medialnym w sporcie, na czym najwięcej zyskają oczywiście widzowie i fani sportów tradycyjnych.
- Źródło: Własne
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.