Informacje ogólne

Puchar Anglii (FA Cup), to najstarsze ogólnokrajowe rozgrywki piłkarskie na świecie.

 

W 1871 roku w biurach magazynu „The Sportsman” zaproponowano, by założony osiem lat wcześniej związek piłkarski ”utworzył rozgrywki, do których zaproszono by każdy klub należący do związku.” Pierwszy turniej zainaugurowano w listopadzie 1871 roku, a mistrzem po przejściu 13 rund zostało londyńskie Wanderers FC.

 

Zawody mają dziś więc 150-letnią historię, w której zawierają się dwie przerwy podczas I i II wojny światowej. Z tego też powodu uroczysty, setny finał FA Cup przypadł na sezon 1980/81. W 2000 roku wprowadzono zmianę, która zniosła ewentualność dwumeczu w finałach i półfinałach.

 

Udział w pucharze mogą wziąć wszystkie kluby z czterech profesjonalnych angielskich lig, a także zespoły z następnych sześciu poziomów, jeśli tylko spełniają kryteria logistyczne i nie są nowo utworzone (tzn. brały udział w poprzedzającym sezonie w FA Cup, FA Trophy, lub FA Vase).

 

Rozgrywki składają się z 12 rund, półfinału i finału. Pierwsze sześć rund to kwalifikacje z udziałem klubów nieprofesjonalnych (grających w ligach na poziomach od piątego do dziesiątego), natomiast siódma runda to inauguruje część główną Pucharu Anglii. Po pokonaniu sześciu rywali, na placu boju zostają cztery zespoły, które rozstrzygają turniej w półfinałach i finale na Wembley.

 

Najbardziej utytułowanym klubem nie tylko w historii, ale i w ostatnich latach jest Arsenal. Kanonierzy w zagrali w finale aż 21 razy, z których czternastokrotnie wyszli zwycięsko. W zakończonym niedawno tym sezonie tytułu mistrza FA Cup broniło Leicester City. W rozstrzygającym spotkaniu zmierzyły się Liverpool i Chelsea. Niestety to The Reds wygrali po rzutach karnych, a The Blues po raz trzeci z rzędu musieli zadowolić się drugim miejscem.

Terminarz Pucharu Ligi Angielskiej

GOSPODARZ GOŚĆ DATA KOLEJKA
Manchester City 2 - 0 Chelsea 09.11.2022 21:00

Terminarz Pucharu Anglii

GOSPODARZ GOŚĆ DATA KOLEJKA
Manchester City 4 - 0 Chelsea 08.01.2023 17:30

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close