Informacje ogólne

Puchar Anglii (FA Cup), to najstarsze ogólnokrajowe rozgrywki piłkarskie na świecie.

 

W 1871 roku w biurach magazynu „The Sportsman” zaproponowano, by utworzony osiem lat wcześniej związek piłkarski ”utworzył rozgrywki, do których zaproszono by każdy klub należący do związku.” Pierwszy turniej zainaugurowano w listopadzie 1871 roku, a mistrzem po przejściu 13 rund zostało londyńskie Wanderers FC.

 

Zawody mają dziś więc 147-letnią historię, w skład której wchodzą dwie przerwy podczas I i II wojny światowej. Z tego też powodu uroczysty, setny finał FA Cup przypadł na sezon 1980/81. W 2000 roku wprowadzono zmianę, która zniosła ewentualność dwumeczu w finałach i półfinałach.

 

Dostęp do zawodów mają wszystkie kluby z czterech profesjonalnych angielskich lig, a także kluby z następnych sześciu poziomów, jeśli spełniają kryteria logistyczne i nie są nowo utworzone (tzn. brały udział w poprzedzającym sezonie w FA Cup, FA Trophy, lub FA Vase).

 

Rozgrywki składają się z 12 rund, półfinału i finału. Pierwsze sześć rund to kwalifikacje z udziałem klubów nieprofesjonalnych (poziomy lig od piątego do dziesiątego), natomiast siódma runda to pierwsza runda właściwej części Pucharu Anglii. Po przejściu sześciu przeciwników na placu boju zostają cztery zespoły, które rozstrzygają turniej w półfinałach i finale na Wembley.

 

Najbardziej utytułowanym klubem nie tylko w historii (13 triumfów), ale i w ostatnich latach jest Arsenal. W tym sezonie natomiast tytułu mistrza FA Cup broni Chelsea po tym, jak Antonio Conte w swoim ostatnim meczu na ławce The Blues poprowadził drużynę do zwycięstwa w finale nad Manchesterem United.

 

Rozgrywki FA Cup dla drużyn z Premier League rozpoczną się 5 stycznia 2019 r.

Terminarz Pucharu Ligi Angielskiej

GOSPODARZ GOŚĆ DATA KOLEJKA

Terminarz Pucharu Anglii

GOSPODARZ GOŚĆ DATA KOLEJKA

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close