Historia herbu

Chelsea powstała w 1905 roku i pierwszy emblemat tego klubu przedstawiał wizerunek weterana brytyjskiej armii z medalami na piersiach. W rzeczywistości było to logo Królewskiego Szpitala Chelsea zaadoptowane przez klub. Nie było ono nigdy umieszczone na oficjalnych strojach meczowych, ale pojawiło się już w pierwszych programach meczowych. Stąd też klub był nazywany potocznie "Emerytami".

W połowie XX wieku zarówno fani, jak i zarząd klubu byli zmęczeni starym przydomkiem "Emeryci". W 1952 roku, menadżer klubu, Ted Drake, zdecydował, że nowe godło należy skojarzyć z czymś innym - wypadło na kolor niebieski. Tak więc przez jeden sezon, logiem Chelsea były trzy litery "C.F.C." na niebieskim tle. Już po roku, Chelsea przyjęła właściwy herb. W jego centrum widniał lew spoglądający w prawą stronę i trzymający w łapach berło. Zaczerpnięty został z logo gminy Metropolitan Borough of Chelsea. W górnej części emblematu można ujrzeć dwie piłki oraz trzy róże, które symbolizują Anglię. To właśnie to logo po raz pierwszy pojawiło się na koszulkach.

 

W roku 1986, Chelsea zmieniła właściciela, postanowiono również zmienić herb klubu. Firma Le Coq Sportif zadecydowała, że teraz logo klubu będzie zawierało lwa siedzącego na inicjałach nazwy zespołu. Najczęściej litery były niebieskie, a lew żółty. Stosowano jednak różne kolorystyki. Herb ten nie przyjął się dobrze wśród fanów "The Blues", ponieważ za bardzo przypominał logo Millwall.

W roku 2005 klub powrócił do herbu, który powstał w 1953 roku. Trzeba było jednak wprowadzić pewne zmiany, ponieważ Chelsea nie była skłonna zapłacić hrabiemu Tedowi Drake za prawa do poprzedniego emblematu. Stąd też zmieniono w nim kolor berła na niebieski, napisy na białe a kształt był całkowicie okrągły. Na jeden sezon klub stworzył specjalne logo, upamiętniające 100 lecie jego istnienia.

 

Obecnie logo wygląda w taki oto sposób:

 


Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close