Podróż Chelsea do zwycięstwa w Lidze Mistrzów UEFA 2012

Autor: Marek Rogol Dodano: 16.06.2024 11:24 / Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 09:03

Triumf Chelsea FC w Lidze Mistrzów UEFA w 2012 roku pozostaje jednym z najbardziej pamiętnych momentów w historii piłki nożnej. Przeciwko kursom ustalonym przez bukmacherów, takich jak Unibet PL, podróż Chelsea na szczyt była wypełniona emocjonującymi meczami, niespodziewanymi zwycięstwami i niezapomnianymi chwilami.

Półfinały z Barceloną

W drodze do finału, Chelsea musiała zmierzyć się z obrońcami tytułu, FC Barceloną, w dwumeczu półfinałowym. Pierwszy mecz na Stamford Bridge zakończył się minimalnym zwycięstwem Chelsea 1:0, po golu Didiera Drogby. Pomimo dominacji Barcelony w posiadaniu piłki, to Chelsea potrafiła skutecznie wykorzystać swoją szansę i utrzymać wynik do końca spotkania.

Rewanż na Camp Nou przyniósł jeszcze większe emocje. Barcelona szybko objęła prowadzenie 2:0 po golach Busquetsa i Iniesty, co wydawało się przypieczętować ich awans. Jednak Chelsea, mimo gry w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Johna Terry'ego, zdołała odpowiedzieć. Ramires strzelił kluczowego gola tuż przed przerwą, a w doliczonym czasie gry Fernando Torres, po solowej akcji, ustalił wynik na 2:2, co dało Chelsea awans do finału.

Niesamowity finał w Monachium

Finał na Allianz Arena w Monachium przeciwko Bayernowi Monachium był dla Chelsea prawdziwym testem wytrzymałości i charakteru. Bayern, grający na własnym stadionie, od początku dominował, jednak Chelsea skutecznie się broniła. W 83. minucie Thomas Müller strzelił gola, który wydawał się przesądzać o losach tego spotkania.

Chelsea jednak nie zamierzała się poddać. W 88. minucie po rzucie rożnym Juana Maty Didier Drogba wykorzystał okazje i wyrównał wynik, co doprowadziło do dogrywki. W dogrywce to Bayern miał najlepszą okazję do zdobycia bramki, gdy Arjen Robben podszedł do rzutu karnego. Jednak Petr Čech, bramkarz Chelsea, obronił jego strzał, co podtrzymało nadzieje angielskiej drużyny.

Decydujące rzuty karne

Po 120 minutach walki, losy finału musiały zostać rozstrzygnięte w rzutach karnych. Bayern rozpoczął serię rzutów karnych od trafienia Philippa Lahma. Pierwszy rzut karny dla Chelsea wykonał Juan Mata, jednak jego strzał został obroniony przez Manuela Neuera, bramkarza Bayernu Monachium.

Kolejne strzały oddane przez Mario Gomeza i Manuel Neuera również znalazły się w siatce. Chelsea szybko odpowiedziało, gdy David Luiz pewnie trafił do bramki. Następnie, gola dla Chelsea zdobyli Frank Lampard i Ashley Cole.

Decydujący moment nastąpił, gdy Petr Čech obronił strzał Ivicy Olicia, a następnie Bastian Schweinsteiger trafił w słupek. Didier Drogba, bohater tego wieczoru, podszedł do piłki i pewnym strzałem zapewnił Chelsea historyczne zwycięstwo.

Triumf Chelsea w Monachium był pierwszym w historii klubu w rozgrywkach UEFA Champions League. Zwycięstwo to nie tylko zakończyło wieloletnie starania klubu o europejską koronę, ale również było wynikiem niesamowitej determinacji, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym.

Reakcje i znaczenie zwycięstwa

Zwycięstwo Chelsea w 2012 roku było ogromnym osiągnięciem, które przeszło do historii jako jeden z najbardziej emocjonujących finałów tych rozgrywek. Roman Abramowicz, właściciel klubu, po latach inwestycji w drużynę, wreszcie mógł cieszyć się owocami swoich starań. Menedżer Roberto Di Matteo, który przejął zespół w trakcie sezonu, został bohaterem, prowadząc Chelsea do triumfu.

To zwycięstwo miało również ogromny wpływ na przyszłość klubu. Dzięki triumfowi w Lidze Mistrzów Chelsea mogła przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie, pomimo niższego miejsca w Premier League. Triumf umocnił pozycję Chelsea jako jednej z czołowych drużyn w Europie i zwiększył jej atrakcyjność dla przyszłych talentów i sponsorów.

Podróż Chelsea do Ligi Mistrzów UEFA 2012 była niczym innym jak bajką, z dramatycznymi zwrotami akcji, które trzymały kibiców na skraju wytrzymałości. To zwycięstwo wbrew wszelkim przeciwnościom losu zapisało się w historii piłki nożnej, wyznaczając początek pozycji Chelsea jako europejskiej potęgi.