Fot. BETFAN

Dźwięk zwycięstwa: Jak oprawa audio usprawnia jakość doświadczenia z grami losowymi

Autor: Marek Rogol Dodano: 08.07.2024 21:38 / Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 09:05

Jeżeli w tym momencie ktoś wyobrazi sobie dźwięki automatów do gier, to z pewnością w jego głowie pojawią się osobliwe, wyraźne, głośne i często także bardzo proste melodie oraz efekty. Na przestrzeni dekad opracowano dla automatów specyficzną oprawę dźwiękową, która jest wykorzystywana w większości gier. Nie ma znaczenia, czy ktoś się bawi w mrbet casino, czy w przydrożnym salonie gier – oferowane dźwięki zawsze będą bardzo podobne.

 

Czy kryje się za tym jakiś głębszy zamysł, a może to czysty przypadek, że gry losowe cechują się tą specyficzną kakofonią intensywnych dźwięków? W dalszej części niniejszego artykułu postaramy się przyjrzeć bliżej tej sprawie.

 

Historia rozwoju automatów do gier, a zastosowany w nich dźwięk

 

Pierwsze sloty były niczym szafy, które działały z wykorzystaniem wdrożonych mechanizmów, a wszystkie dźwięki pochodziły z ich wnętrza, gdzie uruchamiały się różnego rodzaju przekładnie nakręcające bębny automatów. Dlatego dźwięk na pierwszych automatach był naturalnie wymuszony. Mimo tego już wtedy stałym graczom serce biło mocniej na konkretne dźwięki, które pojawiały się przede wszystkim przy wygranych.

 

Pierwsze automaty do gier z dźwiękiem pojawiły się w latach 70. XX wieku. Były to proste melodyjki i polifoniczne dźwięki, które wszyscy tak dobrze kojarzą do dzisiaj. Dopiero dalszy rozwój elektroniki i pełna digitalizacja urządzeń oferujących automaty do gier dały twórcom absolutną swobodę tworzenia ścieżki dźwiękowej i tutaj okazało się, że nikt nie chce wyraźnych zmian.

 

Gracze przyzwyczaili się do głośnych, wyraźnych sygnalizacji trafiania kolejnych symboli na bębnach lub znamiennych już melodyjek wygranych. Dlatego nawet najnowocześniejsze automaty w Internecie do dzisiaj wykorzystują tę specyficzną gamę dźwięków.

 

Rola dźwięku w tworzenie atmosfery gry na automacie

 

Dźwięk odgrywa kluczową rolę w tworzeniu atmosfery zabawy. Idealnym odniesieniem są przeprowadzone eksperymentalne klipy, gdzie porównywano film grozy z dźwiękiem oraz bez dźwięku. Okazało się, że ścieżka dźwiękowa odpowiada za większość emocji, jakie pojawiały się u odbiorcy, a straszny film bez dźwięku nie był już aż tak przerażający.

 

Podobnie jest z automatami do gier. Pewne dźwięki po prostu weszły do kanonu i trudno wyobrazić sobie, żeby twórcy mieli się ich pozbyć. Każdy element gry ma swój konkretny odpowiednik dźwięki. Na początku, kiedy nic się nie dzieje, panuje spokojna atmosfera. Uruchomienie bębna wywołuje napięcie oczekiwania, więc melodia przyspiesza wraz z kręcącymi się rolkami. Każde kolejne trafienie wywołuje znamienny dźwięk, który z czasem wywołuje coraz większą euforię. Spełnieniem jest melodia oznaczająca wygraną, której towarzyszą głośne dźwięki towarzyszące rosnącemu licznikowi wygranej.

 

To wszystko ma bardzo silny wpływ na emocjonalny odbiór rozgrywki. Z czasem gracz nie musi nawet patrzeć na ekran, żeby wiedzieć, czy udało mu się trafić lub aby wywnioskować wartość wygranej.

 

Psychologia gracza a zastosowany dźwięk

 

Badania nad dźwiękiem wykazują, że może mieć on silny wpływ na chęć do dalszej gry. Niektóre dźwięki mogą być interpretowane przez mózg człowieka jako sukces. W przypadku automatów do gier łatwo je przywołać, ponieważ pojawiają się co kilka rund.

 

Są też dźwięki, które zmniejszają chęć kontynuowania danej zabawy. Co ciekawe, te już znacznie trudniej przywołać. Dlaczego? Ponieważ gra na automacie do gier nie sygnalizuje przegranej. Jeżeli zakład się nie powiedzie, to po prostu przechodzi się do kolejnego losowania – bez wyraźnego dźwięku, który sygnalizowałby porażkę.

 

Ponadto dźwięk może mieć silny wpływ na percepcję odbiorców. Dynamiczna muzyka, liczne dodatkowe efekty zachęcają do podniesienia tempa zabawy i podejmowania szybkich decyzji. Z kolei wolniejsze tempo przedstawianych efektów audio ma odwrotny skutek. Co oferują cechujące się dynamiczną zabawą automaty? Tego można się łatwo domyślić.

 

Technologia dźwięku a nowoczesne automaty do gier

 

Od wprowadzenia pierwszych dźwięków w latach 70. minęło już pięć dekad. Jednak oprawa audio wcale tak mocno się nie zmieniła. Czy aby na pewno? Wprowadzono zaawansowane technologie dźwiękowe oraz rozwiązania przestrzenne. Ponadto skupiono się na odpowiednim dostosowaniu konkretnych elementów, aby maksymalnie stymulowały rozgrywkę. Oto kilka przykładów nowoczesnych rozwiązań dźwiękowych w automatach do gier:

 

  • Silniki dźwiękowe. Dynamicznie generuje dźwięki, dostosowując się do konkretnej akcji w grze.
  • Syntezatory dźwięku. Tworzenie unikatowych dźwięków, które są dostosowane do tematyki konkretnej produkcji.
  • Dźwięk przestrzenny 3D. Wytwarza wrażenie przestrzennego dźwięku, który zwiększa immersję z rozgrywką.
  • Adaptacyjne systemy dźwiękowe. Automatyczne dostosowanie zestawu dźwięków do sposobu prowadzenia rozgrywki przez użytkownika.

 

Najważniejsze pozostają konkretne dźwięki, które można przypisać do trafienia kombinacji czy wypłaty wygranej. Te elementy z pewnością pozostaną na stałe. Twórcy skupią się raczej na rozwoju technologii pod kątem zwiększenia zaangażowania odbiorcy.

 

Kluczowa rola dźwięku w grach losowych

 

Dźwięk pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu dzisiejszych automatów do gier. Nawet w sieci, gdzie wszystko jest generowane cyfrowo, sloty wydają z siebie te same dźwięki, które podświadomie podpowiadają, co dzieje się na ekranie. Ewolucja będzie postępowała, ale standardowe melodyjki, czy wyraziste efekty trafienia pozostaną z nami już prawdopodobnie na zawsze. Jak widać dźwięk odgrywa bardzo ważną rolę w sektorze gier losowych, co jedynie pokazuje, jak bardzo te pozornie proste gry losowe, w rzeczywistości są skomplikowane.

Rogol92
Author: Rogol92

Marek Rogol

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Moją pasją jest sport a w szczególności piłka nożna i wspinaczka.

Wielki fan Premier League i wierny kibic Chelsea.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close