Stało się, Chelsea wygrywa Klubowe Mistrzostwa Świata! Chelsea 2:1 Palmeiras

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 12.02.2022 20:10 / Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 20:49

W finale tegorocznych Klubowych Mistrzostw Świata Chelsea pokonała Palmeiras 2:1! Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, w której zwycięską bramkę, z rzutu karnego, strzelił Kai Havertz. Wcześniej na listę strzelców wpisali się Romelu Lukaku i Raphael Veiga, który także wykorzystał rzut karny. Palmeiras kończyło to spotkanie w osłabieniu, gdyż tuż przed końcem spotkania czerwoną kartkę za ostry faul na Kaiu Havertzie otrzymał Luan.

Pierwsza połowa nie dostarczyła zbyt wielu emocji, a tempo gry mogło nieco rozczarowywać. Częściej przy piłce utrzymywali się zawodnicy Chelsea i to oni wykazywali większe zaangażowanie. Nie przekładało się to jednak na sytuacje bramkowe, bowiem tempo rozgrywania akcji przez The Blues było zbyt wolne.

Palmeiras skupiło się na obronie dostępu do własnego pola karnego i szukaniu swoich szans po kontratakach. Nie były one zbyt groźne, choć należy przyznać, że obrońcy The Blues byli bardzo skoncentrowani i w odpowiednim momencie przerywali ataki rywali.

Najlepszą okazję bramkową The Blues mieli w doliczonym czasie. Znakomite uderzenie z dystansu oddał Thiago Silva, jednak w ostatniej chwili Weverton zdołał musnąć piłkę i tym samym wybić ją na rzut rożny. Ostatecznie do końca pierwszej połowy wynik nie zmienił się. Na przerwę piłkarze schodzili przy bezbramkowym remisie.

Po zmianie stron Chelsea przyspieszyła grę i odważniej atakowała pole karne Palmeiras. Zmiana nastawienia The Blues sprawiła, że zawodnicy Thomasa Tuchela byli coraz bliżej strzelenia bramki. Przełamanie nadeszło w 55. minucie. Callum Hudson-Odoi przeprowadził dynamiczną akcję na lewym skrzydle, po czym posłał dobre dośrodkowanie w pole karne. Tam fantastycznie zachował się Romelu Lukaku, który najwyżej wyskoczył do zagranej piłki i mocnym uderzeniem głową skierował piłkę do bramki.

The Blues cieszyli się z prowadzenia niespełna 10 minut. W 64. minucie Thiago Silva we własnym polu karnym zagrał piłkę ręką i sędzia przyznał Palmeiras rzut karny, który na bramkę zamienił Veiga.

Po wyrównującej bramce Palmeiras, gra nabrała rumieńców. Chelsea zaczęła walczyć o odzyskanie prowadzenia, zaś Brazylijczycy nie pozostawali dłużni i również grali bardzo odważnie. Bliżej strzelenia bramki byli jednak The Blues. Po znakomitej akcji N'Golo Kanté z Romelu Lukaku, świetną okazję miał Christian Pulisic, jednak jego strzał okazał się minimalnie niecelny.

W kolejnych minutach obraz gry nie zmieniał się, Chelsea przeważała, ale jej ataki były zbyt przewidywalne. Ostatecznie do końca podstawowego czasu gry żadnej z drużyn nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i o dalszych losach finału Klubowych Mistrzostw Świata decydowała dogrywka.

Pierwsza część dogrywki wyglądała tak, jak końcówka drugiej połowy. Chelsea atakowała, ale Palmeiras skutecznie odpierało kolejne ataki piłkarzy z Londynu. Indywidualnych akcji próbowali Hakim Ziyech i Christian Pulisic, ale nie udało im się przedrzeć przez dobrze zorganizowaną defensywę rywali.

W drugiej połowie dogrywki The Blues jeszcze bardziej podkręcili tempo, raz po raz atakując bramkę rywali. Swoich szans próbowali Timo Werner i Hakim Ziyech, ale defensywa Palmeiras nie zawodziła i odpierała kolejne ataki.

W 117. minucie podopieczni Thomasa Tuchela dopięli swego. Po strzale Césara Azpilicuety jeden z obrońców Palmeiras zagrał piłkę rękę i sędzia, po interwencji VAR-u, przyznał piłkarzom ze Stamford Bridge rzut karny, który na bramkę zamienił Kai Havertz.

Emocjonująca końcówka nie przyniosła zmiany rozstrzygnięcia. Chelsea utrzymała prowadzenie, choć zawodnicy Palmeiras robili wszystko, by doprowadzić do serii rzutów karnych. Ich starania zakończyły się jednak niepowodzeniem, a dodatkowo drużyna z Allianz Parque kończyła to spotkanie w osłabieniu, gdyż czerwoną kartkę za ostry faul na Kaiu Havertzie otrzymał Luan. Chelsea wykonała plan i wygrała Klubowe Mistrzostwa Świata, choć kosztowało to ją wiele trudu.

Chelsea 2:1 Palmeiras (0:0). Bramki: Lukaku 55', Havertz 117' (kar.) – Veiga 64' (kar.)

Chelsea: Mendy; Christensen (Sarr 91'), Thiago Silva, Rüdiger; Azpilicueta, Kanté, Kovačić (Ziyech 91'), Hudson-Odoi (Saúl Ñíguez 76'); Mount (Pulisic 31'), Lukaku (Werner 76'), Havertz

Palmeiras: Weverton; Rocha (Deyverson 118'), Gómez, Luan, Piquerez; Dudu (Navarro 103'), Danilo, Veiga (Atuesta 77'), Zé Rafael (Jailson 60'), Gustavo Scarpa; Rony (Wesley 77')