Owoce w automatach: skąd pochodzą symbole?

Autor: Marek Rogol Dodano: 23.04.2024 23:21 / Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 23:30

Karty, owoce, BAR, 7 i dedykowane symbole.  Różne symbole automatów do gier są jedną z ich największych zalet. Niektóre przetrwały próbę czasu od momentu pojawienia się pierwszych automatów, inne stanowią ciągłą innowację pojawiającą się w najnowszych tytułach z oferty najlepszych kasyn online takich jak mr bet 75 za rejestrację bez depozytu oferujące. W tym artykule zaprezentujemy Ci historię typowych symboli i funkcje najważniejszych z nich!  

Prawdopodobnie zastanawiałeś się już wcześniej, skąd pochodzą symbole na bębnach automatów online, w które grasz w swoim ulubionym kasynie. A także, dlaczego większość automatów używa tych samych symboli. Albo nawet, jakie jest znaczenie tych symboli, które widzisz wielokrotnie w różnych grach. Zatem już za moment poznasz odpowiedzi na te pytania!

 

Skąd się wzięły symbole na bębnach automatów slotowych?

 

W rzeczywistości symbole na bębnach automatów do gry są tak stare, jak same automaty. Tak naprawdę pochodzą z 1895 roku. To wtedy Charles Fey wynalazł swoją maszynę o nazwie „Liberty Bell”, której nazwa wzięła się właśnie od jej najwyżej wycenianego symbolu. Wcześniej istniały inne urządzenia, którzy używały kart do gry i były znacznie prostszymi rozwiązaniami. Jednak pomimo tego, że zainspirowały one także pewne powtarzające się symbole znane z nowoczesnych automatów, nie były to do końca typowe automaty do gier. Właśnie z tego powodu nazwano je „maszynami pokerowymi”, a nie automatami.

Ale od „Liberty Bell” po najbardziej znane i lubiane grafiki na bębnach automatów z naszych czasów — symbole przeszły długą drogę. Prawie każdy ma jakąś historię. Na przykład Charles Fey użył Dzwonu Wolności, podków i liter. Kiedy jednak w większości stanów Ameryki Północnej zakazano automatów do gry, zaczęto używać symboli owoców do określenia smaku paczki gum do żucia, którą wygrał gracz. 

Dowiedzmy się trochę więcej o historii symboli, które można znaleźć w automatach. Większość z nich znajduje się we większości automatów, ale niektóre są również dostępne wyłącznie w pojedynczych grach online.

 

Symbole automatów do gry: karty do pokera

 

Jak być może już czytałeś na tych stronach, „automaty do pokera” poprzedzały same automaty slotowe. Te gry pokerowe rozprzestrzeniały się już pod koniec XIX wieku w barach w Ameryce Północnej. Dlatego też, kiedy pojawiły się pierwsze prototypy automatów slotowych, wykorzystano już w nich część popularnych symboli kart do gry, która to koncepcja przetrwała aż do dziś.

Dlatego też gdy słynny „jednoręki bandyta” zaczął zyskiwać na popularności, karty były już jednym z jego głównych symboli. A jeśli uważnie się przyjrzysz, to zauważysz, że wszystkie automaty korzystają z najwyższych kart w talii. Nie ma tu dwójek, piątek, czy szóstek! Miało to dać poczucie silnych kombinacji, gdy symbole kart do gry ułożyły się na kręcących się bębnach automatu w odpowiednim układzie!

 

Symbole automatów do gier: dzwonek, podkowa i szczęśliwa 7

 

Ale jak przejść od kart do gry w pokerze do tradycyjnych symboli automatów do gier? To znaczy takich jak:

  • dzwonek, 
  • podkowa,
  • koniczyna,
  •  (szczęśliwa) siódemka?

Cóż... Kiedy Charles Fey pracował nad „Liberty Bell”, to jednym z największych wyzwań było zapewnienie maszynie możliwości automatycznego wypłacania nagród. Aby to zrobić oraz ze względu na zarządzanie przestrzenią, musiał umieścić w urządzeniu tylko trzech bębnów zamiast planowanych pięciu.

A takie rozwiązanie, gdyby użyte zostały symbole kart do gry, natychmiast usuwa najsilniejsze układy pokerowe z zakresu dostępnych możliwości. Na przykład strity, fulle, kolory, a nawet poker królewski, czyli wszystkie pięciokartowe układy. Zatem Fey poczuł potrzebę zastosowania innego rodzaju symboli. Dlatego też pozostawił w swoich automatach na tylko pięć różnych symboli. Są to symbole trzech kolorów — karo, pik i kier — zamiast samych kart, podkowa — tradycyjny symbol szczęścia — oraz Dzwon Wolności, symbol o wielkim znaczeniu historycznym w Stanach Zjednoczonych.

 

Inne symbole automatów do gier online

 

Inni przedsiębiorcy nie tylko kopiowali wynalazek Feya, ale starali się go ulepszyć. W rzeczywistości producenci automatów zaczęli dokładać wszelkich starań, aby wyróżnić swoje gry na tle innych. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego było użycie dodatkowych symboli, z których niektóre stawały się bardziej popularne niż inne. Tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku szczęśliwej siódemki lub czterolistnej koniczyny. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób symbol ten zaczął pojawiać się w automatach. Wiadomo jednak, że liczba 7 i koniczyna jest zwykle symbolem szczęścia!

To samo tyczy się symbolu BAR — na początku oznaczał on maksymalną wygraną w postaci sztabki złota lub srebra. Szybko jednak został zredukowany do roli najwyżej wycenianego symbolu, w dalszym ciągu jednak przywodząc na myśl wymienione powyżej metale szlachetne.

No dobrze, ale w końcu, kiedy w automatach zaczęły obowiązywać symbole owoców? No cóż… Aby to zrozumieć, trzeba cofnąć się do początków ubiegłego wieku. Około roku 1900, kiedy automaty do gier, ze względu na ich charakter gier losowych, zostały zakazane w większości stanów Ameryki Północnej.

Z jednej strony rodziny postrzegały tego „jednorękiego bandytę” jako zagrożenie dla swoich budżetów. Z drugiej strony ludzie byli już tak przyzwyczajeni do kręcenia bębnami, że nie mogli się obejść bez tej dawki emocji. Wtedy przypomniano sobie o możliwości zastąpieniu nagród pieniężnych gumą do żucia, a symboli owocami. W ten sposób określano smak oferowanej nagrody. Jeśli udałoby Ci się ułożyć 3 identyczne owoce na centralnej „linii wypłaty” automatu… Otrzymałbyś paczkę gum do żucia w tym smaku!

Źródło: Własne

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close