Bezzębne Koguty wyrzucone z Carabao Cup – mamy finał krajowego pucharu! Tottenham 0:1 Chelsea

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 12.01.2022 22:42 / Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 22:42

Mniej efektownie niż przed tygodniem na Stamford Bridge, ale równie skutecznie zagrała Chelsea w drugim półfinałowym meczu Carabao Cup z Tottenhamem. Podopieczni Thomasa Tuchela pokonali Koguty 1:0 (3:0 dwumeczu) i dzięki temu zapewnili sobie udział w finale krajowych rozgrywek.

Spotkanie na Tottenham Hotspur Stadium przebiegało w wolniejszym i mniej atrakcyjnym tempie niż spotkanie przed tygodniem na Stamford Bridge. Było tak głównie za sprawą Chelsea, która postanowiła spokojnie kontrolować wynik, nie podejmowała ryzyka i skupiała się przede wszystkim na obronie dostępu do swojej bramki. Gracze Spurs nie wykazali zbyt dużego pragnienia odwrócenia losów dwumeczu, za wyjątkiem pierwszych minut spotkania, podczas których przeprowadzili kilka szybkich akcji.

Chelsea jednak szybko przejęła inicjatywę, długo utrzymywała się przy piłce i rozgrywała ataki pozycyjne. W 18. minucie The Blues zdołali wyjść na prowadzenie. Po dobrym dośrodkowaniu Masona Mounta z rzutu rożnego piłkę do bramki gospodarzy skierował Antonio Rüdiger. Niemiec wykorzystał złe zachowanie Japheta Tangangi oraz Pierluigiego Golliniego.

Zdjęcie

Po tej bramce Koguty jeszcze bardziej straciły nadzieję na awans do finału Carabao Cup, a w ich grze widać było zniechęcenie i brak zaangażowania. Chelsea w bardzo mądry sposób wykorzystywała swoją sytuację, gdyż nie narzucała zbyt wysokiego tempa i prowadziła grę.

Pod koniec pierwszej połowy serca kibiców Niebieskich mogły zabić nieco szybciej, gdy po zdecydowanym wejściu Antonio Rüdigera sędzia przyznał gospodarzom rzut karny. Po interwencji VAR-u arbiter zmienił jednak swoją decyzję i zasądził rzut wolny, bowiem przewinienie obrońcy Chelsea miało miejsce tuż przed polem karnym.

Do końca pierwszej części spotkania wynik nie zmienił się. Chelsea prowadziła 1:0 (3:0 w dwumeczu) i pewnie zmierzała w kierunku awansu do finału Carabao Cup.

Po zamianie stron obraz gry początkowo nie zmieniał się, ale z czasem zawodnicy Spurs coraz częściej zaczęli dochodzić do głosu. Podopieczni Antnio Conte podjęli ryzyko i stworzyli kilka bardzo groźnych okazji.

Gospodarze mogli jednak mówić o braku szczęścia. Po jednym z kontrataków Harry Kane minimalnie za mocno podał do Lucasa Moury, przez co Kepa Arrizabalaga zdążył wybić piłkę wślizgiem. Sędzia uznał, że Brazylijczyk był faulowany przez bramkarza Chelsea i przyznał gospodarzom rzut karny. Po ponownym sprawdzeniu całej sytuacji arbiter uznał jednak, że do przewinienia nie doszło.

Niedługo później Tottenham przejął piłkę po niezbyt dobrym wybiciu przez Kepę. Futbolówka trafiła do Harry'ego Kane'a, który co prawda umieścił piłkę w bramce, ale po interwencji VAR-u trafienie Anglika zostało anulowane z uwagi na pozycję spaloną.

W kolejnych minutach Chelsea wróciła do gry z pierwszej połowy i w pewnym stopniu odzyskała inicjatywę. The Blues powoli rozgrywali ataki pozycyjne, utrzymywali piłkę z dala od własnej bramki i skutecznie bronili czystego konta.

Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. Mecz został przedłużony o kilka minut, bowiem jeden z kibiców gospodarzy potrzebował pomocy medycznej i gra została wstrzymana. Po kilkuminutowej przerwie sędzia wznowił rywalizację, Chelsea utrzymała skromne prowadzenie, dzięki czemu pokonała Tottenham 3:0 w półfinałowym dwumeczu w Carabao Cup i zapewniła sobie awans do finału krajowych rozgrywek.

Tottenham 0:1 Chelsea (0:1). Bramki: Rüdiger 18'

Tottenham: Gollini; Davies, Sánchez, Tanganga; Royal, Doherty (Sessegnon 65'), Højbjerg, Winks (Skipp 82'); Lucas, Lo Celso (Gil 71'), Kane (c)

Chelsea: Kepa; Christensen (Thiago Silva 66'), Sarr, Rüdiger; Azpilicueta (c), Jorginho (Loftus-Cheek 82'), Kovačić (Kanté 77'), Hudson-Odoi; Mount (Ziyech 66'), Lukaku, Werner (Alonso 66')