OFICJALNIE: UEFA znosi zasadę dotyczącą goli strzelonych na wyjeździe

Autor: Radek Kwapisz Dodano: 24.06.2021 16:51 / Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 16:52

Zgodnie z zaleceniami Komisji Rozgrywek Klubowych UEFA oraz Komisji Piłki Nożnej Kobiet UEFA, Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził dziś propozycję usunięcia tak zwanej zasady goli na wyjeździe ze wszystkich rozgrywek klubowych UEFA (mężczyzn, kobiet i młodzieży) od dnia pierwszych faz rozgrywek w sezonie 2020/21.

Jak dobrze wiemy zasada ta promowała do kolejnej rundy zespół, który w przypadku remisu w dwumeczu zdobył większą ilość bramek w spotkaniu wyjazdowym. Od nowego sezonu w przypadku remisu w dwumeczu zarządzona będzie 30-minutowa dogrywka(2x15minut), a w razie remisu odbędzie się seria rzutów karnych. Bramki zdobywane na wyjeździe nie będą już decydowały o awansie.

Sytuacja spowodowana przez pandemię koronawirusa na całym świecie znaczne przyczyniła się do tej zmiany. Podczas rozgrywania meczów trybuny wszystkich stadionów były puste, a więc gospodarze nie mogli liczyć na doping ze strony swoich fanów. Dodatkowo niektóre mecze rozgrywane były na neutralnym terenie.

Komentując zniesienie zasady goli na wyjeździe prezydent UEFA Aleksander Čeferin powiedział:

– Można śmiało powiedzieć, że przewaga gospodarzy nie jest już tak znacząca, jak kiedyś. Biorąc pod uwagę spójność w całej Europie pod względem stylów gry i wielu różnych czynników, które doprowadziły do spadku przewagi gospodarzy Komitet Wykonawczy UEFA podjął właściwą decyzję.

– Zasada goli na wyjeździe była nieodłączną częścią rozgrywek UEFA odkąd została wprowadzona w 1965 roku, jednak kwestia jej zniesienia była dyskutowana na różnych spotkaniach UEFA w ciągu ostatnich kilku lat. Chociaż nie było jednomyślności poglądów, wielu trenerów, kibiców i innych interesariuszy piłki nożnej kwestionowało jej uczciwość i wyraziło chęć zniesienia tej zasady.