Gilmour: Na boisku muszę mieć świadomość tego, co się dzieje wokół mnie

Autor: Mariusz Lentowicz Dodano: 12.01.2021 21:49 / Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 22:03

Billy Gilmour wie wszystko o świadomości gry w piłce nożnej, ponieważ jako środkowy pomocnik, grający dosyć głęboko, jest w stanie zrozumieć coraz lepiej to, co dzieje się wokół niego i na całym obszarze boiska.

 

Przeskok z akademii do drużyny seniorskiej tylko przyspiesza pewne procesy. Zawodnik szybciej musi nauczyć się odpowiedniego myślenia i rozumienia gry. Dopiero w wtedy zawodnik przekonuje się, jak ważna jest świadomość tego, co dzieje wokół niego na boisku, a także jak potrzebne jest zaufanie do kolegów z zespołu.

 

­– Musisz być pewny siebie, aby być w stanie odebrać piłkę. Musisz zawsze sprawdzać co się dzieje wokół ciebie i wiedzieć, w jakim miejscu na boisku aktualnie się znajdujesz. Jeśli tego nie zrobisz, możesz wpaść w poważne tarapaty.

 

Opracowana przez akademię The Blues i uruchomiona w sierpniu „Perfect Play” stała się najczęściej pobieraną aplikacją szkoleniową dla piłkarzy. Zapewnia ona dostęp do profesjonalnych standardów, światowej klasy trenerów, z czego skorzystał sam Gilmour po przybyciu do Cobham, w wieku 16 lat. „Couches Corner” to najnowsza funkcja „Perfect Play” mająca na celu uczyć piłkarzy na różnych poziomach kluczowych umiejętności, które pomogą stać im się najlepszymi z możliwych, a pierwsza sesja koncentruje się właśnie na doskonaleniu przestrzennego zrozumienia gry na boisku.

 

– Gra w Premier League staje się szybsza i bardziej taktyczna, więc zawsze musisz mieć świadomość tego, gdzie jesteś na boisku. Chodzi o to, żeby nie ryzykować zbyt wiele i upewnić się, że wykonujesz swoje zadania z odpowiednią pewnością siebie. Musisz po prostu ufać własnym umiejętnościom.

 

Niewielu graczy The Blues potrafiło wyjść na boisko i zagrać z pewnością siebie i swoich umiejętności. Jednym z takich piłkarzy z pewnością był Cesc Fabregas. Hiszpan był prawdziwym artystą z piłką przy nodze. Wszystko co robił wydawało się takie proste, ale to właśnie dzięki pewności siebie, wewnętrznemu spokojowi oraz wieloletniemu doświadczeniu i rozumieniu gry mógł zachwycać fanów Premier League.

 

Przez niektórych, Billy Gilmour jest porównywany właśnie do byłego pomocnika The Blues, którego grę w przeszłości analizował sam 19-latek, w czasie gdy dorastał jako piłkarz. Dlatego więc pochwała jego talentu ze strony Fabregasa, musiała mieć duże znaczenie dla pomocnika Chelsea.

 

­– W sposobie gry Cecsa moją uwagę najbardziej przykuwały jego podania. Był pod tym względem jednym z najlepszych graczy, zwłaszcza w Chelsea i chcę to dodać teraz do swojej gry, ale przede wszystkim, dzięki swojej świadomości na boisku. Zawsze miło gdy taki zawodnik światowej klasy pozytywnie komentuje twoją grę.

 

Nie tylko pomocnicy czerpią korzyści ze rozumienia przestrzennego aspektu gry na boisku. Również Callum Hudson-Odoi, graczy, który przeszedł przez szeregi akademii Chelsea, uważa, że jest to niezbędne do dobrej gry na skrzydle.

 

­– Kiedy widzę, że gra w jednym obszarze jest zatłoczona zawsze myślę o tym, jak szybko wydostać piłkę z tego obszaru, ponieważ to otwiera to nowe okazje dla zespołu. Staram się do tego wykorzystać swoje umiejętności. Za każdym razem, gdy otrzymuje piłkę, spoglądam przez ramię, aby znaleźć wolną przestrzeń i dograć do kogoś lepiej ustawionego lub wdać się w pojedynek z obrońcami przeciwnika. Po otrzymaniu piłki najważniejszy jest szybki przegląd pola, ponieważ to może ci pomóc stworzyć szansę na zdobycie bramki.

Źródło: Chelsea FC

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close