
Poznaj rywala z Ligi Konferencji: Legia Warszawa (z fragmentami wywiadu dla Legia.net)
Dodano: 08.04.2025 14:38 / Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 08:08Chelsea awansowała już do ćwierćfinału Ligi Konferencji UEFA, wygrywając po drodze wszystkie spotkania. W następnym etapie rozgrywek The Blues zagrają z Legią Warszawa, która w 1/8 finału wyeliminowała norweskie Molde.
Chelsea znakomicie rozpoczęła swoją przygodę z Ligą Konferencji UEFA, imponując od pierwszego meczu. Pod wodzą Enzo Mareski londyńczycy najpierw pewnie pokonali KAA Gent 4:2, a następnie odnieśli efektowne wyjazdowe zwycięstwo 4:1 nad Panathinaikosem. Trzeci mecz, rozegrany na Stamford Bridge, zakończył się prawdziwym pokazem siły – Chelsea rozgromiła FC Noah aż 8:0. W kolejnym spotkaniu The Blues zmierzyli się z teoretycznie najgroźniejszym rywalem w fazie ligowej, niemieckim Heidenheim, wygrywając 2:0, mimo pewnych problemów. Przedostatnia kolejka zaprowadziła drużynę do Kazachstanu, gdzie mecz z FK Astana był szansą dla młodych zawodników Akademii. Chelsea zwyciężyła 3:1. Na zakończenie fazy grupowej londyńczycy bez trudu ograli Shamrock Rovers 5:1, kończąc zmagania z kompletem zwycięstw – jako jedyna drużyna w całych rozgrywkach.
W 1/8 finału The Blues przyszło się zmierzyć z duńskim FC Kopenhaga. W pierwszym pojedynku na Parken, Chelsea wygrała 2:1, natomiast w rewanżu na Stamford Bridge przypieczętowała awans, zwyciężając 1:0. Dzięki temu londyńczycy awansowali do ćwierćfinału rozgrywek, gdzie zagrają dwumecz z Legią Warszawa. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 10 kwietnia, a mecz w stolicy Polski rozpocznie się o 18:45. Rewanż w Londynie odbędzie się tydzień później, początek o godzinie 21:00. Zanim to nastąpi, zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu z serii Poznaj rywala, w którym przyjrzymy się bliżej najbliższemu rywalowi Chelsea.
Nie mogło być inaczej. Za tydzień widzimy się w komplecie 🫡
— Legia Warszawa (@LegiaWarszawa) April 3, 2025
Wszystkie bilety na ćwierćfinałowy mecz z Chelsea FC zostały sprzedane. W przypadku zwrotów nadal mogą pojawiać się jednak pojedyncze bilety. pic.twitter.com/0vuQ0nQjzO
Podstawowe informacje
Pełna nazwa: Legia Warszawa Spółka Akcyjna
Kraj: Polska
Miasto: Warszawa
Rok założenia: 1916 (Za oficjalną datę powstania Legii przyjmuje się rok 1916, kiedy to w okolicach Maniewicz na Wołyniu, z inicjatywy żołnierzy Legionów Polskich, utworzono drużynę piłkarską. Choć data ta bywa przedmiotem dyskusji, to właśnie wtedy powstała „Drużyna Sportowa Legia”, często nazywana również „Drużyną Legionową”. Na decyzję o założeniu klubu duży wpływ miała I wojna światowa, która zgromadziła wielu pasjonatów futbolu w szeregach Legionów)
Sukcesy: Mistrz Polski – 15 razy (pierwszy tytuł w 1955, ostatni w sezonie 2020/2021), Puchar Polski – 20 razy (pierwszy raz w 1955, ostatni w 2023), Superpuchar Polski – 5 razy (po raz pierwszy w roku 1990, ostatni w roku 2023)
Trener: Gonçalo Feio (Feio rozpoczął karierę trenerską już w trakcie studiów, zdobywając staż w akademii Benfiki, gdzie pracował z młodzieżą. W 2010 roku trafił do akademii Legii Warszawa, gdzie stopniowo awansował, aż w 2014 roku dołączył do sztabu pierwszej drużyny jako analityk. Współpracował z trenerami Henningiem Bergiem i Stanisławem Czerczesowem, zdobywając mistrzostwo i Puchar Polski. Po odejściu z Legii pracował m.in. w akademii Wisły Kraków oraz jako asystent Kiko Ramíreza w Polsce i Grecji. Od 2020 roku był asystentem Marka Papszuna w Rakowie Częstochowa, z którym zdobył dwa Puchary Polski i dwukrotnie wicemistrzostwo kraju. Jako pierwszy trener zadebiutował w Motorze Lublin we wrześniu 2022 roku, prowadząc zespół do awansu do I ligi. 10 kwietnia 2024 roku powrócił do Legii Warszawa już jako szkoleniowiec pierwszej drużyny, zastępując Kostę Runjaicia)
Miejsce w lidze w sezonie 2023/2024: 3. miejsce
Stadion: Stadion Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego; inna nazwa – Stadion Wojska Polskiego w Warszawie (ul. Łazienkowska 3, pojemność – 31 800)
Przydomki: Wojskowi, Legioniści
Barwy: biało-zielono-czerwono-czarne (główne kolory – biały i czarny)
Wyniki w europejskich pucharach
Puchar Europy/Liga Mistrzów:
Legia Warszawa czterokrotnie grała w fazie grupowej Ligi Mistrzów (dawniej Pucharu Europy). Największy sukces klub osiągnął w sezonie 1969/1970, docierając aż do półfinału Pucharu Europy, gdzie uległ późniejszemu triumfatorowi – Feyenoordowi Rotterdam. W sezonie 1995/1996 Legia dotarła do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, gdzie przegrała z Panathinaikosem. Po reformie rozgrywek klub wystąpił jeszcze w fazie grupowej sezonu 2016/2017. Trafił wtedy do trudnej grupy z Realem Madryt, Borussią Dortmund i Sportingiem CP. Zajął trzecie miejsce, zdobywając 4 punkty i notując m.in. pamiętny remis 3:3 z Realem oraz wygraną 1:0 ze Sportingiem, co pozwoliło awansować do fazy pucharowej Ligi Europy.
Puchar UEFA/Liga Europy:
Legia regularnie występowała w eliminacjach oraz fazach grupowych Pucharu UEFA i Ligi Europy. W sezonie 2011/2012 dotarła do 1/16 finału, eliminując m.in. Spartak Moskwa w kwalifikacjach, w grupie grali chociazby z PSVEindhoven, lecz ostatecznie odpadli po dwumeczu ze Sportingiem CP. Również w sezonie 2014/2015 awansowała z grupy, trafiając m.in. na Metalist Charków i Trabzonspor, jednak przegrała w 1/16 finału z Ajaksem Amsterdam. W sezonie 2021/2022 Legia po raz kolejny zagrała w fazie grupowej, odnosząc zwycięstwo nad Leicester City, ale zakończyła rywalizację na czwartym miejscu w grupie.
Liga Konferencji UEFA:
Legia Warszawa zadebiutowała w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy w sezonie 2023/2024. Trafiła do grupy z AZ Alkmaar, Aston Villą i Zrinjskim Mostar. Po udanych meczach zajęła drugie miejsce, co pozwoliło jej awansować do fazy pucharowej. W 1/16 musiała jednak uznać wyższość norweskiego Molde.
Sezon 2024/2025 do tej pory
Legia Warszawa w sezonie 2024/2025 kontynuuje swoją rywalizację na trzech frontach: w Ekstraklasie, Pucharze Polski oraz Lidze Konferencji UEFA. W krajowych rozgrywkach zajmuje obecnie piąte miejsce z dorobkiem 44 punktów po 27 kolejkach, legitymując się bilansem 12 zwycięstw, osiem remisów i siedem porażek. Zespół zdobył 50 bramek, tracąc przy tym 36, co daje bilans +14.
Sezon 2024/2025 w Ekstraklasie Legia rozpoczęła solidnie, co odzwierciedlały wyniki oraz wysokie miejsce w tabeli po pierwszych kilku kolejkach. W inauguracyjnym spotkaniu 20 lipca 2024 roku legioniści pokonali Zagłębie Lubin 2:0. Tydzień później, 28 lipca, wywalczyli minimalne zwycięstwo 1:0 w Kielcach nad Koroną, co pozwoliło drużynie awansować na pozycję wicelidera. Pierwsza porażka przyszła już w trzeciej kolejce, 4 sierpnia, kiedy to Legia przegrała u siebie 1:2 z Piastem Gliwice. Następnie, remis 2:2 z Puszczą Niepołomice w czwartej kolejce spowodował chwilowy spadek na szóste miejsce w tabeli.
Wrzesień okazał się jednym z najtrudniejszych okresów w sezonie dla Legii. Co prawda, 1 września 2024 pewnie pokonali Motor Lublin 5:2, ale już dwa tygodnie później (15 września) przegrali u siebie 0:1 z Rakowem Częstochowa. Kolejne wyjazdowe starcie, 20 września, zakończyło się porażką 0:1 z Pogonią Szczecin, co spowodowało spadek drużyny na ósme miejsce w tabeli. Kryzysowe nastroje podsycił remis 1:1 z Górnikiem Zabrze 28 września, gdzie mimo przewagi na boisku Legia nie zdołała przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Końcówka roku w wykonaniu podopiecznych Gonçalo Feio była już zdecydowanie lepsza. W okresie od października do grudnia, przegrali ledwie jedno spotkanie (2:5) z Lechem Poznań, w tym czasie wygrali za to pięć meczów i dwa zremisowali.
Po zimowej przerwie Ekstraklasa wznowiła rozgrywki 2 lutego 2025, kiedy Legia Warszawa zmierzyła się na własnym stadionie z Koroną Kielce. Mimo przewagi w posiadaniu piłki i liczbie sytuacji bramkowych, spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Kolejny mecz, rozegrany 8 lutego na wyjeździe przeciwko Piastowi Gliwice, zakończył się porażką 0:1. Legia miała problem z kreowaniem sytuacji w ofensywie, a błędy w defensywie zadecydowały o wyniku. 5 lutego Legia odniosła ważne zwycięstwo 2:0 nad Puszczą Niepołomice, jednak w następnym meczu ponownie przegrali, tym razem 1:3 na wyjeździe z Radomiakiem Radom. Ostatnie tygodnie także nie należały do najlepszych dla Legii. Wielokrotni mistrzowie Polski z ostatnich czterech spotkań wygrali zaledwie raz, w miniony weekend pokonali w Zabrzu Górnik 2:1.
TRZY PUNKTY SĄ NASZE 🫡#GÓRLEG 1:2 pic.twitter.com/gjpWrARDTW
— Legia Warszawa (@LegiaWarszawa) April 6, 2025
W Pucharze Polski Legia prezentuje się dużo lepiej. W 1/16 finału pokonała Miedź Legnica 2:1, a w 1/8 finału ŁKS Łódź 3:0. W ćwierćfinale wyeliminowała Jagiellonię Białystok, wygrywając 3:1, a w półfinale rozgromiła Ruch Chorzów 5:0. Dzięki tej serii zwycięstw zespół awansował do finału, gdzie będzie walczył o kolejne trofeum, finał odbędzie się 2 maja. Rywalem Legionistów będzie Pogoń Szczecin.
W Lidze Konferencji UEFA Legia rozpoczęła rywalizację od II rundy kwalifikacyjnej, gdzie rozgromiła walijski Caernarfon Town (6:0 u siebie, 5:0 na wyjeździe). W kolejnych fazach pokonała Brøndby IF (3:2 na wyjeździe, 1:1 u siebie) oraz kosowskie Dritë Gnjilane (2:0 u siebie, 1:0 na wyjeździe), meldując się w fazie ligowej.
Legia rywalizację rozpoczęła od zwycięstwa nad hiszpańskim Realem Betis (1:0) na własnym stadionie. Kolejne mecze przyniosły serię udanych występów, w tym wyjazdowe zwycięstwo 3:0 nad serbskim TSC Bačka Topola oraz efektowną wygraną 4:0 z Dynamo Mińsk. W kluczowym momencie Legia pokonała Omonię Nikozja 3:0 na Cyprze, ale ostatnie dwa spotkania nie były już tak udane – porażki z FC Lugano (1:2) i Djurgårdens IF (1:3) nie pozwoliły na wyższą lokatę w tabeli, choć Wojskowi nadal mogli cieszyć się awansem do dalszej rywalizacji w rozgrywkach. Legioniści ogółem zdobyli 12 punktów w tej fazie rozgrywek, zajmując siódme miejsce, z bilansem czterech zwycięstw i dwóch porażek, co pozwoliło im awansować do fazy pucharowej. W 1/8 finału Legia rywalizowała z Molde FK. Po porażce 2:3 w pierwszym meczu, zespół z Warszawy odrobił straty w rewanżu, wygrywając 2:0 po dogrywce, dzięki czemu awansowali do ćwierćfinału.
Wszołek's assist for Morishita 🤤#UECL | @LegiaWarszawa pic.twitter.com/pp7uwZzO1A
— UEFA Conference League (@Conf_League) March 18, 2025
Marc Gual's extra-time winner 👊#UECL | @LegiaWarszawa pic.twitter.com/hgf6JeoLgc
— UEFA Conference League (@Conf_League) March 15, 2025
Skład i statystyki
Kadra Legii Warszawa liczy obecnie 31 zawodników, w tym 13 obcokrajowców. Średnia wieku zespołu wynosi 25,2 roku, a łączna wartość rynkowa drużyny to 36,4 mln euro. Dla porównania, wartość rynkowa kadry Chelsea wynosi aż 922 mln euro.
Najwyżej wycenianym piłkarzem Legii jest Rúben Vinagre, 25-letni portugalski lewy obrońca, którego wartość rynkowa wynosi 4,5 mln euro. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w akademii Sportingu CP, skąd w 2015 roku przeniósł się do AS Monaco. Choć podpisał tam profesjonalny kontrakt, nie zdołał przebić się do pierwszego zespołu. W 2017 roku trafił na wypożyczenie do angielskiego Wolverhampton Wanderers, gdzie zadebiutował w seniorskiej piłce i wkrótce został wykupiony przez klub. W barwach Wolves występował głównie jako rezerwowy, ale miał swój udział w awansie do Premier League oraz grze w Lidze Europy. Kolejne sezony spędził na serii wypożyczeń – grał m.in. w Olympiakosie, Famalicão, Evertonie oraz Hull City. W 2021 roku wrócił do Sportingu, który najpierw wypożyczył go z opcją wykupu, a później sfinalizował transfer. W styczniu 2024 Vinagre trafił na wypożyczenie do włoskiej Hellas Verony. Latem 2024 roku przeniósł się do Legii Warszawa na zasadzie rocznego wypożyczenia. 6 lutego 2025 roku Legia wykupiła go ze Sportingu za 2,3 miliona euro, co uczyniło go najdroższym piłkarzem w historii Ekstraklasy. Wykupienie Vinagre spowodowane było tym, że w Legii szybko stał się kluczowym zawodnikiem, we wszystkich rozgrywkach zanotował dziewięć asyst, z czego pięć w Ekstraklasie – najwięcej spośród piłkarzy Legii.
Artur Jędrzejczyk (35 lat, środkowy obrońca) to najbardziej doświadczony zawodnik Legii. W barwach stołecznego klubu występuje nieprzerwanie od 2017 roku, choć swoje pierwsze kroki w zespole stawiał już w 2007 roku. Jędrzejczyk to pięciokrotny mistrz Polski z Legią, a barwach tej drużyny rozegrał łącznie 396 meczów, w których zdobył 10 bramek i zanotował 14 asyst. Ponadto otrzymał aż 125 żółtych kartek i pięć czerwonych. W tym sezonie pełni jednak głównie funkcję rezerwowego.
Kapitanem zespołu jest Bartosz Kapustka (28 lat, pomocnik), który odgrywa kluczową rolę w środku pola. W obecnym sezonie jest najskuteczniejszym zawodnikiem Legii w Ekstraklasie, na liście strzelców zapisywał się dotąd dziewięciokrotnie. Aktualnie jest kontuzjowany, przez co opuścił ostatni mecz z Górnikiem Zabrze. W Legii występuje od sierpnia 2020 roku, gdy odszedł z Leicester City. Do angielskiego zespołu trafił w 2016 roku po udanych Mistrzostwach Europy. Lisy były wówczas mistrzami Anglii, jednak Kapustka w tym zespole nie zagrał żadnego spotkania w Premier League. Był dwukrotnie wypożyczany – do Freiburga i Leuven, po czym w końcu trafił do Legii Warszawa.
Najskuteczniejszym zawodnikiem Legii w tym sezonie jest Marc Gual (29-letni napastnik z Hiszpanii). We wszystkich rozgrywkach w sezonie 2024/2025 zdobył 17 bramek, z czego siedem w Ekstraklasie. Jest wychowankiem Espanyolu Barcelona. W sezonie 2015/2016 grał w rezerwach tego klubu, gdzie w 35 meczach zdobył 13 bramek. W 2016 roku przeniósł się do Sevilli Atlético (rezerwy Sevilli FC), gdzie przez dwa sezony zagrał 47 razy, strzelił 15 goli i zanotował 8 asyst. W kolejnych latach był wypożyczany do kilku klubów Segunda División – Realu Zaragoza, Girony FC oraz Realu Madryt Castilla. W sumie w tych trzech klubach zdobył 12 goli i zaliczył kilka asyst. Później występował w AD Alcorcón (50 meczów, 6 goli) i krótko w ukraińskim SK Dnipro-1. W 2022 roku trafił na wypożyczenie do Jagiellonii Białystok, gdzie szybko się wyróżnił. Zakończył sezon 2022/2023 jako król strzelców Ekstraklasy z 16 golami i 6 asystami. Od lipca 2023 jest zawodnikiem Legii Warszawa, z którą podpisał trzyletni kontrakt.
Spośród wszystkich piłkarzy Legii, najwięcej minut w tym sezonie rozegrał Paweł Wszołek (32-letni prawy obrońca) – 3644 minut. Karierę zaczynał w Wiśle Tczew, a w 2009 roku trafił do Polonii Warszawa. W Ekstraklasie zadebiutował w 2010 roku, a swojego pierwszego gola strzelił w 2012. W 2013 roku przeniósł się do włoskiej Sampdorii, a potem był wypożyczany do Hellas Werona i Queens Park Rangers, gdzie grał w Serie A i Championship. W Anglii pokazał się z niezłej strony, notując m.in. 6 asyst w sezonie 2015/2016. We wrześniu 2019 roku dołączył do Legii Warszawa, zdobywając gola już w październiku w meczu z Wisłą Kraków. W 2021 przeniósł się do Unionu Berlin, ale zagrał tam tylko raz. W styczniu 2022 wrócił do Legii, najpierw na wypożyczenie, a latem podpisał 3-letni kontrakt.
Trener Legii Warszawa w sezonie 2024/2025 konsekwentnie rotował ustawieniem swojej drużyny. Początek sezonu upłynął pod znakiem ustawienia 3-5-2, z którego Legia korzystała w pierwszych kolejkach. System ten przyniósł mieszane rezultaty, choć Legia potrafiła wysoko pokonać Motor Lublin (5:2) czy Radomiaka (4:1), to równie łatwo traciła punkty, przegrywając m.in. z Rakowem (0:1) oraz remisując z Puszczą i Śląskiem. Od 10. kolejki Legia przeszła na ustawienie 4-3-3, które okazało się stabilniejsze, mimo że wciąż Legionistom przytrafiały się wpadki.
Legia Warszawa ostatni mecz ligowy rozegrała 6 kwietnia 2025 roku. W 27. kolejce PKO BP Ekstraklasy zmierzyła się na wyjeździe z Górnikiem Zabrze i wygrała 2:1. Dwie bramki w tym spotkaniu zdobył Luquinhas. W wyjściowym składzie drużyny prowadzonej przez Gonçalo Feio znaleźli się następujący zawodnicy: Tobiasz; Wszołek, Ziółkowski, Pankov, Vinagre; Augustyniak, Elitim, Morishita; Chodyna, Szkuryn, Luquinhas.
Dziś Warszawa czeka na zwycięstwo Twe 🔥 #GÓRLEG pic.twitter.com/NRPfYtRn6F
— Legia Warszawa (@LegiaWarszawa) April 6, 2025
Przy okazji spotkania Chelsea z Legią zachęcamy do przeczytania wywiadu, który redaktor Hubert udzielił portalowi Legia.net. Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty:
Jakie są różnice w postawie Chelsea w Premier League a Lidze Konferencji?
— Widać przede wszystkim, że dla Chelsea rozgrywki ligowe stanowią priorytet, a Liga Konferencji stanowi po prostu cel, który starają się spełnić. Społeczność kibiców angielskich nie podchodzi do tego turnieju poważnie. Dlatego najważniejsze dla ekipy Mareski jest to, aby wygrać ten turniej, unikając tym samym krytyki. W lidze ambicje Chelsea zamykają się na kwalifikacji do Ligi Mistrzów i, ewidentnie, po wypowiedziach zarówno piłkarzy, jak i trenera, widać, że stawiają ten warunek na pierwszym miejscu.
Jakie jest podejście drużyny Chelsea do rozgrywek Ligi Konferencji?
— Określiłbym, że podchodzą do niej z rezerwą, co widać po wspomnianych licznych zmianach w wyjściowych składach. W meczach przeciwko Shamrock Rovers czy Astanie swoje szanse dostało sporo piłkarzy z drużyn juniorskich, głównie U-21. Tak mówiąc zupełnie szczerze – nie tylko dla kibiców, ale i dla samego klubu będzie niemałą ujmą, jeśli nie uda im się tego turnieju wygrać, nawet mimo niewielkiego zaangażowania.
Czy Legia ma szansę na zwycięstwo i co może jej pomóc w ewentualnej wygranej?
— Dużo będzie zależało od tego, na ile Legia będzie umiała wybić Chelsea z rytmu. Bez wątpienia nie mogą pójść z londyńską ekipą na otwartą wojnę, ponieważ z powodu różnicy klas obu zespołów może się to skończyć tragicznie. Najważniejsza będzie konsekwencja w obronie, ale i praktycznie bezbłędna precyzja w ataku, bo szans na zdobycie bramki może być jak na lekarstwo. W ostatnim dwumeczu FC Kopenhaga co prawda przegrała, przy czym pokazała, że da się zastopować zapędy The Blues z przodu. Podchodząc jednak subiektywnie, szanse Legii na triumf oceniam na dość nikłe. Nikt w Lidze Konferencji nie sprawił Chelsea na tyle dużych kłopotów, żeby czuli się zagrożeni, stąd teoretyczną porażkę z Legią oceniłbym jako swego rodzaju sensację.
Mecz z Chelsea? Legia musi być bezbłędna
— Legia.Net (@LegiaNet) April 8, 2025
Hubert Anuszkiewicz (@chelsea_poland) mówił nam o postawie, podejściu, najważniejszych piłkarzach, sytuacji zdrowotnej, mocnych stronach czy potencjalnym składzie Anglików.https://t.co/L2jd4I5OFb
- Źródło: własne/Chelsea FC
Najnowsze atykuły

The Telegraph: Al-Nassr zainteresowane Moisésem Caicedo
16.04.2025 18:58
Piłkarskie poczatki: Filip Jörgensen
16.04.2025 17:24
Dewsbury-Hall: Trudno nas zatrzymać, jeśli wszystko robimy prawidłowo
16.04.2025 14:16
Chilwell: Nie było mi łatwo, gdy trenowałem sam
16.04.2025 12:09
OFICJALNIE: Samuels-Smith podpisał nowy kontrakt z Chelsea!
15.04.2025 13:24
Cucurella: Wszystko zależy od nas
15.04.2025 12:46
Sancho: Przed nami sześć meczów. Od teraz każdy będzie jak finał
14.04.2025 10:12
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.