Fot. Getty Images

Goal: Plany Saudi Media obejmują przebudowę Stamford Bridge i przedłużenie kontraktu z Rudigerem

Autor: Mateusz Kluba Dodano: 12.03.2022 18:56 / Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 18:56

Dziennikarz Nizaar Kinsella z portalu Goal.com dotarł do szczegółowych planów grupy z Arabii Saudyjskiej, która ma złożyć ofertę kupna Chelsea. Konsorcjum przewodzi Mohamed Alkhereiji, który prywatnie jest fanem londyńskiego zespołu.


Plany zakupu klubu ze Stamford Bridge zawierają między innymi przebudowę stadionu oraz odnowienie kontraktów kluczowych zawodników takich jak Antonio Rudiger oraz Cesar Azpilicueta. Skład nie ma być jednak budowany w oparciu jedynie o doświadczonych piłkarzy, by rywalizować o trofea. Ważnym celem są dalsze spore inwestycje w klubową akademię, czyli Cobham Training Centre, a także zespół żeński.


Głównodowodzącym grupy jest prezes firmy Saudi Media oraz Engineer Holding Group, zapewniającej dostarczanie wysokotechnologicznych rozwiązań swoim klientom, Mohamed Alkhereiji. Przedsiębiorstwo zostało założone przez jego ojca, a obecny kierownik spędził swoje życie w Wielkiej Brytanii, gdzie kształcił się w Cass Business School oraz pracował w Deutsche Banku przez trzy lata.


Był obecny na londyńskich derbach w 2017 roku, kiedy to Chelsea wygrała z Arsenalem 3:1, a jedna z bramek padła po wspaniałym rajdzie Edena Hazarda przez pół boiska. Ostatnio, miał okazję oglądać The Blues w listopadzie, gdy zremisowali na Stamford Bridge 1:1 z Manchesterem United. To spotkanie oglądał na żywo również Roman Abramowicz.


Jednym z powodów, dla których Alkhereiji stara się o kupno, jest fakt, że wraz z dziećmi kibicuje Niebieskim. Innym jego ulubionym klubem jest Al Nassr, dla którego zbudował nowy stadion w Mrsool Park. Oprócz bycia zaangażowanym w Al Nassr, Saudi Media współpracuje również z Al Hilal, z którym Chelsea mierzyła się w półfinale Klubowych Mistrzostw Świata w lutym.


Saudi Media to największa spółka zajmująca się mediami na Bliskim Wschodzie. Działa również w obszarach reklamowych, hospitalizacyjnym, bankowym oraz sportowym. Uzyskuje roczne przychody w wysokości miliarda dolarów (ok. 770 milionów funtów), co czyniłoby z nich potężnego gracza w angielskiej piłce. Oferta kupna będzie jednak złożona przez konsorcjum, którego członkami będą również inne osoby z Arabii Saudyjskiej.


Chelsea nie chce podejmować negocjacji z „politycznie wrażliwymi” podmiotami, ale Saudi Media liczą, że nie zaliczą się do tej kategorii firm. W odróżnieniu od Newcastle United, które obecnie jest w posiadaniu stanu Arabii Saudyjskiej poprzez Fundusz Inwestycji Publicznych, Manchesteru City czy Paris Saint – Germain, Saudi Media jest całkowicie prywatnym przedsiębiorstwem, niezależnym od rządu Arabii Saudyjskiej.


Dla wielu organizacji zajmujących się prawami człowieka Arabia Saudyjska i jej prawa wobec kobiet stanowią zawsze niepewny element. SMC zatrudnia jednak wiele kobiet, podczas gdy reformy w kraju doprowadziły do wzrostu udziału kobiecej siły roboczej do 33.2%. Wychodzi na to, że Premier League nie znalazłaby powodów do zablokowania wpłynięcia oferty kupna Chelsea z Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza, że bardziej kontrowersyjne podmioty miały taką możliwość w przeszłości.


Plany grupy Saudi Media zaczynają się od przebudowy Stamford Bridge, która może kosztować nawet do półtora miliarda funtów. Poprzednie doświadczenia związane z budową stadionów i okolicznej infrastruktury są najlepszym świadectwem jakości oraz mogą stanowić przewagę nad innymi ofertami. Istniejące koneksje w obszarze marketingu i reklamy są rozważane jako główne zalety, które mają pomóc pokryć koszty tak ambitnego projektu. Panuje przekonanie, że tak duża firma może przyciągnąć do klubu wielkich sponsorów, co jest bardzo ważne, ponieważ Chelsea od dawna ma problemy z osiągnięciem zysków reklamowych na poziomie rywali z Premier League (Liverpoolu oraz drużyn z Manchesteru).


Firma telekomunikacyjna Three zdążyła już zawiesić partnerstwo oraz poprosiła o usunięcie logo z koszulek The Blues. Saudi Media zapewnia jednak, że jest w stanie zabezpieczyć znacznie bardziej lukratywną umowę od obecnej. Co więcej, korzystając ze swoich narzędzi, przedsiębiorstwo z Arabii Saudyjskiej mogłoby znacznie zwiększyć benfity płynące z poszerzenia fanbase’u klubu, biorąc pod uwagę fakt, że 70% populacji na Bliskim Wschodzie jest poniżej 30. roku życia. Innymi słowy, firma może znacząco spopularyzować Chelsea w tym rejonie. Zapewniłoby to klubowi ze Stamford Bridge dostęp do nienaruszonego rynku jakim jest Bliski Wschód. Po zaakceptowaniu oferty, można by otworzyć akademie piłkarskie oraz utworzyć nowe drużyny kobiece, które całkowicie zmieniłyby odbiór sportu.


Rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął działania prowadzące do sprzedaży klubu we współpracy z bankiem Raine Group z Nowego Jorku, który Roman Abramowicz zatrudnił, aby reprezentował Rosjanina w interesach. Ostateczny termin dokonania transakcji został wydłużony do 18. marca po wywołanych przez nałożone na Abramowicza sankcje opóźnieniach, wliczając zamrożenie jego środków. Poza Saudi Media, pozyskaniem Chelsea interesuje się angielski miliarder Nick Candy, również fan Chelsea oraz konsorcjum, na czele którego stoją Hansjorg Wyss i Todd Boehly.

Źródło: Goal.com

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

El_Presidente
komentarzy: 79
12.03.2022 21:13

Jedyny słuszny wybór!

+
16
Wolnomyśliciel
komentarzy: 446
12.03.2022 21:11

NIE

+
-28
Mungo28
komentarzy: 108
12.03.2022 20:52

Zanim zacząłem czytać ten artykuł to byłem przeciwny, bo obstawiałem, że to twór podobny do tego, który kupił Newcastle, ale po przeczytaniu całości zapowiada się to jako ciekawy plan. Znacznie lepszy, niż podstarzały dziadek, który musi zrobić zrzutkę z innymi, czy jakiś właściciel kopalni, co zechce nasprowadzać starych gwiazd. Z drugiej strony mam alergię na kluby zarządzane przez Arabskich właścicieli, patrząc chociażby co dzieje się w PSG.

+
15
El_Presidente
komentarzy: 79
12.03.2022 21:00

A tak swoją drogą co jest złego w Newcastle?

+
-4
FanTheBlues
komentarzy: 2011
12.03.2022 21:04

Mnie przekonało to że gość i jego dzieciaki są kibicami Chelsea i mieszkał w Anglii.Więc musi mu na klubie zależeć mentalnie,a nie tylko zarobkowo

+
21
Mungo28
komentarzy: 108
12.03.2022 21:08

Chodzi o fakt, że zarządza tym spółka, która jest w praktyce własnością Państwa.

+
5
FanTheBlues
komentarzy: 2011
12.03.2022 20:44

Araby,albo Turek.To najlepsze rozwiązanie dla The Blues

+
12

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close