Fot. Getty Images

Panie prezesie, prosimy! [recenzja]

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 03.05.2021 09:09 / Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 09:09

Zbigniew Boniek to bez wątpienia jedna z ikon polskiej piłki nożnej. Przez lata był czołową postacią reprezentacji, a od kilku lat pełni bardzo ważną rolę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Niedawno Zibi zdecydował się napisać książkę, w której opowiedział o dziesięciu meczach, które wywarły największy wpływ na jego życie.


"Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia" to nic innego jak sentymentalny powrót do przeszłości. Zbigniew Boniek postanowił wybrać dziesięć meczów, które najbardziej utkwiły mu w pamięci. Nie są to spotkania, w których rodowity Bydgoszczanin zaprezentował się najlepiej lub w których zasłynął z wybitnych osiągnięć.


Ta książka to nie tylko opowieść o kilku meczach, ale także powrót do przeszłości w szerszym kontekście. Zbigniew Boniek opisał realia, które niegdyś funkcjonowały w polskiej piłce i porównał je z obecnymi. Obecny prezes PZPN opowiedział także o standardach panujących w naszej reprezentacji oraz o zmianach, które dokonały się na przestrzeni ostatnich lat. Kto jak kto, ale on dobrze o nich wie, ponieważ nieustannie jest związany z polską piłką, funkcjonuje w jej strukturach. Oprócz polskiej, Boniek jest znawcą także włoskiej piłki, gdyż spędził przecież aż sześć lat w Serie A. Najpierw przy trzy sezony grał dla Juventusu, a przez kolejne trzy dla Romy. Te epizody z jego kariery również zostały poruszone.


Po każdym rozdziale Zbigniew Boniek opisuje wybranych przez siebie kolegów i rywali z boiska. Niestety, niektóre opisy przypominają krótkie notki biograficzne zaczerpnięte z podrzędnej strony internetowej. Są też opisy, jak np. ten Józefa Młynarczyka, które zasługują na uwagę. Ponadto, książka została wzbogacona o fotografie z prywatnych zbiorów autora, które z pewnością są atrakcyjnym dodatkiem.


80-krotny reprezentant Polski w bardzo niewielkim stopniu opowiada o swoim życiu prywatnym i wprost przyznaje, że nie zamierza poruszać niektórych kwestii i nigdy tego nie zrobi. Starsi kibice lub dogłębni znawcy biografii legendy polskiej piłki nie znajdą tu więc sensacyjnych odkryć czy nieznanych sobie faktów. Będzie to dla nich raczej przypomnienie sylwetki tej barwnej postaci. Dla młodszych sympatyków futbolu może to być z kolei ciekawa lekcja oraz podróż w nieznaną sobie przeszłość. Najnowsza książka Zbigniewa Bońka z pewnością jest kolejną cenną pozycją w gronie pozycji poświęconych polskiej piłce nożnej i jej historii.

 

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close