Futbol to zjawisko, które zmienia się na naszych oczach

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 30.08.2020 11:58 / Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 12:17

Futbol to dziedzina, która w ostatnim czasie staje się przedmiotem coraz szerszych badań naukowych. Ludzie skupiają się nie tylko na obserwowaniu bieżących wydarzeń, ale także na komentowaniu ich oraz szukaniu przyczyn zachodzących procesów. Tematem rozwoju piłki nożnej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad postanowił zająć się Michael Cox, którego książka "Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol" ukazała się pod koniec kwietnia bieżącego roku na polskim rynku wydawniczym.


Książka została podzielona na siedem części, każda z nich poprzedzona jest krótkim wstępem w postaci opisu meczu, który zmienił sposób myślenia o piłce nożnej i wywarł wpływ na przyszłość. Michael Cox skupił się na obserwacji największych imprez o charakterze międzynarodowym. Co istotne, poszczególne zmiany dokonujące się w futbolu są zasługą różnych nacji, ich podejścia i nowych koncepcji. By nie być gołosłownym, wystarczy przypomnieć choćby tytułowe tiki-takę i gegenpressing, które albo były stawiane za wzór "nowoczesnej piłki" albo właśnie za tak owe są uznawane.


Na przestrzeni lat futbol podlegał licznym modyfikacjom, na co wpływ miało wiele czynników. O piłce wiemy już praktycznie wszystko, poświęcono jej tysiące pozycji i rozpraw, niekiedy naukowych, a mimo to wciąż jesteśmy zaskakiwani nowymi rozwiązaniami, które pochodzą z genialnych umysłów nowych pokoleń trenerów.


Właśnie to sprawia, że futbol jest tak intrygujący. Pozwala stawiać sobie wiele pytań i szukać na nie odpowiedzi, wciąż pokazuje nowe ścieżki i udowadnia, że jest procesem, który zmienia się na naszych oczach i sami możemy być jego udziałem, daje nowe możliwości. Książka Michaela Coksa dedykowana jest wszystkim chcącym poznać historię futbolu na przestrzeni ostatnich dwóch dekad i uświadomić sobie, w jakim tempie zachodzą zmiany. Poza tym, lektura "Gegenpressingu i tiki-taki" może skłonić nas do refleksji, że za kilka lat futbol może pokazać zupełnie nieznane nam obecnie oblicze, a trenerzy wymyślą koncepcje, które wyznaczą trend kolejnym pokoleniom.

 


Autor: Michael Cox
Tytuł oryginału: Zonal Marking. Tha Making of Modern European Football
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Data wydania: 29 kwietnia 2020
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 464
ISBN: 9788381295840

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Owen_krk
komentarzy: 124
10.09.2020 15:01

Po tym tekśvie zdecydowałem się kupić książkę. Jestem w trakcie lektury, na razie czyta się bardzo spoko.

+
0
Krolec
komentarzy: 136
04.09.2020 23:16

Ciekaw jestem jak Lampard ustawi nam ekipę!

+
0

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close