Niebieskie Diamenty #1 - Reece James

Autor: Adrian Surowiński Dodano: 31.01.2019 18:13 / Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 19:44


            Krótka charakterystyka


Reece James (ur. 08.12.1999) jest prawym obrońcą zdolnym również do wystepów na środku bloku defensywnego. Jego rodzina ma ścisłe powiązanią z futbolem, ojciec Nigel prowadzi akademie piłkarską w południowym Londynie, zaś siostra występuje w kobiecej drużynie Manchesteru United oraz reprezentacji Anglii U-17. Reece grał w klubie od 6 roku życia, reprezentowal kraj na 3 szczeblach wiekowych (U-18,U-19 oraz U-20) wygrywając prestiżowy turniej w Tulonie (gdzie został wybrany jako najlepszy młody gracz) oraz Mistrzostwa Europy do lat 19. Trofea zdobyte do tej pory można ujrzeć na grafice poniżej.


 
Ciekawostka: Został również wybrany najlepszym graczem akademii w sezonie 17/18.

Obecnie występuje w Wigan Athletic na poziomie Championship, ciekawym faktem jest to że został trzykrotnie wybrany graczem miesiąca oraz ma najwyższą średnią ocenę w zespole (wg serwisu Whoscored)

 


 
Paul Cook czyli jego obecny trener powiedział kilka zdań na które warto zwrócić uwagę:

"Reece jest dla nas świetny od samego początku. Ma 18 lat a mimo to wszystko sugeruje nam że ma przed sobą dużą karierę. Jest fantastycznym dzieciakiem i jego umiejętnościom dorównuje tylko jego temperament i postawa. Jeśli każdy 18 latek zachowywałby się jak robi to Reece, futbol byłby w dobrym miejscu."

 
   Właściwa analiza


    Zacznijmy od jego czasu w akademii. Wielokrotnie chwalony za właściwe podejście, pracowitość i ogromną chęć do wchłaniania każdej nauki. Naturalny lider który nie boi się odpowiedzialności z opaską kapitana. Początek Reeca to droga "dobrego" prospektu by z roku na rok wyrosnąć na (używany w USA termin) "blue chip prospect". Jego fizyczność przypomina mi odrobinę popularnego Bizona (myślę że większość kibiców wie o kim mowa). W pojedynkach 1 na 1 bardzo trudny do pokonania, walory fizyczne na poziomie Premier League. Wysoka inteligencja boiskowa i bardzo dobra technika rozwinięta dzięki między innymi doświadczeniu w grze jako skrzydłowy.

Przykład jego gry ofensywnej można zobaczyć niżej


Mając zablokowaną drogę na skrzydło wykorzystuje półprzestrzeń dryblując do środka boiska by później ruszyć na drugiego obrońcę i stworzyć przestrzeń dla napastnika do podania.
2,76 dryblingów na 90 min z skutecznością 84,8%
Nie brakuje mu pewności siebie a przebieg tej akcji doskonale obrazuje cechy które wymieniłem wyżej.

 

Dośrodkowania to jego największy atut, i gdyby nie zmarnowane sytuacje jego partnerów, na koncie miałby znacznie wyższą liczbę asyst.

 


 
 Reece wiedząc że nie ma nadzwyczajnej szybkości czeka do ostatniej sekundy by zmylić przeciwnika, minąć go i dośrodkować. Jak widać na obrazkach jest to możliwe dzięki zaabsorbowaniu drugiego obrońcy przez kolegę z zespołu by uniknąć podwojenia na skrzydle. Ma niesamowitą wizję, potrafi bardzo szybko ocenić gdzie znajdują się jego koledzy, doskonałe wyczucie siły i wysokości dośrodkowań.
4.39 dośrodkowań na mecz, bierze udział w 6.41 pojedynków w ciagu 90 min, wygrywając 57.4% z nichTeraz mniej w superlatywach. W pewnych elementach jest nadal potrzebna poprawa, przedstawię to na przykładzie defensywy

 


 
 
 Przeciwnik złapał go na złym ustawieniu co zaowocowało piłką za plecy obrońców. Dzięki determinacji i inteligencji boiskowej udało mu się blokować linię podania i odprowadzić napastnika do linii by później zaliczyć udaną interwencję.
Mankamenty takie jak ustawianie się i świadomość taktyczna są do poprawy. Biorąc jednak pod uwagę jego wiek (19 lat!) jest już w tym momencie kompletnym bocznym obrońcą.
Jego główną siłą jest to że opiera się na innych aspektach niż szybkość, w defensywnej czy tez ofensywnej fazie gry co pozwala mu na wybieranie różnych rozwiązań i nieszablonowość. Inteligencja, technika i wytrzymałość zakrywają wszelkie braki.


 

Czas na odrobinę statystyk


 
Radar na pierwszy rzut oka nie robi ogromnego wrażenia, nic bardziej mylnego. Bardzo niska liczba fauli powoduje zmniejszenie zagrożenia w bocznych strefach po stałych fragmentach, a % udanych odbiorów mówi sam za siebie. Celność podań jest dość niska (w dużej mierze wynika z stylu gry zespołu) ale daje dobry sygnał ze względu na to że nie boi się podjąć ryzyka.
(Radar został wykonany 30 listopada, w tym momencie jego statystyki wyglądaja jeszcze lepiej)

  

Tu warto zwrócić uwagę jak Reece wypada w ofensywie na tle innych bocznych obrońców w Championship, mając 19 lat dosłownie przerasta całą resztę.

Warto też dodać parę słów o jego mentalności, niesamowita determinacja i wytrzymałość. Nie bez powodu wielokrotnie wybierany jako kapitan w drużynach młodzieżowych. Wzór dla rówieśników, mnóstwo pokory i profesjonalizmu. Bardzo dobry kontakt z fanami (wystarczy zerknąć na jego konta społecznościowe). Podsumowując: kompletny boczny obrońca z potencjałem na wielką karierę i oby w niebieskim trykocie.

 Na koniec smaczek.

 


 
Captain, leader, legend?
Tego mu życzę.

Do zobaczenia na Stamford Bridge, Reece!
Gadżety Chelsea

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close