Roberto De Zerbi - omówienie dotychczasowej kariery i taktyki

Autor: Filip Olszewski Dodano: 27.05.2024 00:20 / Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 12:36

Roberto De Zerbi to nazwisko które dzieli kibiców Chelsea. Jedni uważają go za najlepszy wybór, inni mówią, że to kolejny Potter, jak jest naprawdę? Zapraszam do lektury na temat jego dotychczasowej kariery oraz taktyki, którą się charakteryzuje.

 


Kariera jako zawodnik

 

De Zerbi jako piłkarz nosił barwy wielu ekip, głównie we Włoszech, jednak nigdy nie przebił się do światowej czołówki. Rozpoczynał w szkółce AC Milanu, lecz nie zagrał ani jednego spotkania w seniorskiej drużynie Rossoneri. Był wypożyczany aż trzykrotnie do zespołów z Serie B i Serie C, niestety nigdzie nie znalazł sobie miejsca na dłużej. W ciągu swojej kariery 15-letniej występując na pozycji ofensywnego pomocnika, rozegrał 259 spotkań i strzelił 53 bramki

 


Kariera jako trener

 

 

W 2013 roku rozpoczął pierwszą pracę jako menadżer we włoskim Darfo Boario występującym w Serie D. Stamtąd po zaledwie 20 spotkaniach przeniósł się do Foggi z Serie C. Przygoda ta trwała aż 775 dni i zapewniła mu przejście do Palermo z Serie A.
De Zerbi jednak nie wykorzystał tej szansy, na 13 spotkań na przestrzeni trzech miesięcy przegrał aż 10 i został zwolniony.

 

Po Palermo udało mu się zaczął trenować w najwyżej klasie rozgrywkowej, w Benevento gdzie po raz kolejny zawiódł. Na 29 spotkań przegrał 20, uzyskując ostatnią lokatę w tabeli.

 

Po tym sezonie znowu zmienił klub przechodząc do Sassuolo, gdzie najdłużej gościł na pozycji trenera bo przez trzy lata. Przez trzy sezony dorobił się tam dobrą renomę wśród kibiców ze względu na swój ofensywny styl i rozwój młodych zawodników, takich jak Locatelli, Berardi czy Raspadori. Nervoverdi z De Zerbim za sterem kończyli sezony na jedenastym i dwa razy ósmym miejscu zapewniając sobie solidną pozycję w lidze.

 

25 maja 2021 roku postanowił zmienić kompletnie swoje środowisko kompletnie. Po raz pierwszy przejmując zespół z zagranicy, ukraiński Szachtar Donieck. W świadomości kibiców to tam właśnie wyrobił sobie większe nazwisko, ale (co może wielu zdziwić), De Zerbi prowadził ich tylko w 30 spotkaniach, również w Lidze Mistrzów gdzie w fazie grupowej uzyskał bilans 0-2-4 w grupie z Interem Milan, Realem Madryt i Sheriffem Tiraspol. Za tej kadencji udało mu się sięgnąć po swoje jedyne trofeum, superpuchar Ukrainy.

 

We wrześniu 2022 roku został sprowadzony do Brighton, skąd odszedł wtedy nasz były szkoleniowiec, Graham Potter.. W swoim pierwszym sezonie poprowadził Mewy do szóstej lokaty w lidze, co jest najlepszym wynikiem w historii klubu. Pozwoliło im to na grę w Lidze Europy, gdzie odpadli w 1/8 finału z AS Romą po wyniku 4-1 w dwumeczu.  Obecny sezon ligowy to dopiero 11 miejsce z ujemnym bilansem bramkowym i wcale nie tak dobrym wynikiem bramkowym (55).

 

Tutaj również warto wspomnieć o zawodnikach, którzy zyskali dużą sławę dzięki niemu: Mitoma, Caicedo, Mac Allister czy van Hecke.

 

Po zakończeniu sezonu ogłosił, że opuszcza Brighton, jednak klub który będzie chciał go zatrudnić wciąż będzie musiał zapłacić około 5 milionów funtów.

 


Taktyka

 

De Zerbi preferuje ustawienie 4-2-3-1 i grę opartą na posiadaniu piłki poprzez krótkie podania. W początkowej fazie budowania akcji środkowi obrońcy cofają się jak najbliżej bramkarza z dwójką piwotów zajmujących ich miejsce przed golkiperem, w celu wywołania przeciwników wyżej, co daje wolną pozycję bocznym obrońcom i dziesiątce, do których jest kierowana piłka.

 

Posiadanie piłki w jego taktyce polega na utrzymaniu zawodników w odpowiednim miejscu. To piłka ma znaleźć zawodnika, nie zawodnik piłkę. Pozwala to całej drużynie na bardziej skoordynowaną grę bo zawsze wiedzą gdzie znajdą swoich kolegów. Co ciekawe, jego zawodnicy podczas budowania akcji myślą o jeden krok w przód. Pierwsze podanie ma na celu otworzenia drogi innemu zawodnikowi poprzez ściągnięcie na siebie obrońcy do gracza który otrzymuje piłkę. Pozwala to na szybką progresję do trzeciej tercji i masę sekwencji, gdzie po krótkim podaniu widzimy od razu długie do zawodnika, który właśnie znalazł się na lepszej pozycji.

 

To co jest unikalne w grze zespołów De Zerbiego jest to, że jego gracze się nie spieszą. Po otrzymaniu podania zawodnik ,który nie ma akurat na sobie obrońcy potrafi przetrzymać piłkę jak najdłużej, aby aktywować pressing rywala i znaleźć kolegę z drużyny ze względu na miejsce które pozostawił przeciwnik. Taka gra przekłada się na masę, masę akcji i jakościowych okazji. W sezonie 2021/22 Brighton oddała najwięcej strzałów i miała drugi najlepszy współczynnik xG na oddany strzał (0.12).

 

W obronie Brighton pressuje przeciwników już od początku rozegrania ich akcji, co przekłada się na dużą ilość przejęć prowadzących do strzałów.

 

Styl De Zerbiego jest przez wielu ekspertów nazywany unikalnym i widowiskowym. Przy czym, nie jest to możliwe, aby był on tak samo skuteczny na każdą drużynę z którą się mierzy. Żeby jego styl gry działał jak najlepiej potrzebna jest jedność w składzie, zaufanie i mentalność, którą trener przekazuje swoim zawodnikom na treningach. Jego profil trenerski można nazwać mentoringiem - okazuje masę wsparcia swoim zawodnikom ucząc ich nie tylko jak grać, ale także tłumaczy dlaczego mają grać w określony sposób. Ma prawdziwy talent do budowania zjednoczonych składów, mimo to wciąż brakuje mu wielkich osiągnięć.

 


Czy będzie pasował do Chelsea?

 

De Zerbi ma duże doświadczenie, jednak poza jednym wybitnym sezonem z Brighton ciężko doszukiwać się większych sukcesów w jego karierze. Jego styl jest niepodważalnie ciekawy i niesamowity. Posiada zmysł w kwestii konstruowania spójnego i widowiskowego zespołu. Jak może to się wpisać w Chelsea? Moim zdaniem naprawdę dobrze.

 

Skład Niebieskich jest bardzo dobrze skrojony do tego jaką piłkę gra włoski szkoleniowiec, a w dodatku pracował on już z Caicedo, Colwillem i Mudrykiem, którzy bardzo dobrze go wspominają. Tak jak pisałem wcześniej, ustawienie 4-2-3-1 jest przez niego preferowane, a to właśnie tak Chelsea grała prawie cały zeszły sezon.

 

Nie dostał jeszcze szansy w tak dużym klubie jak Chelsea, jednakże, jego sukces z Brighton na pewno skierował na niego wzrok naszych amerykańskich właścicieli. Czy będzie to kolejny Potter? Na pewno nie, jest dużo bardziej doświadczony, pokazał światu taktykę budzącą ekscytację i zbudował szereg zawodników którzy uznawani są teraz za topowych. Tego samego o Potterze nie można powiedzieć.

 

Warto na koniec wspomnieć o tym, że menedżerowie tacy jak Klopp czy Guardiola bardzo często wypowiadali się w pozytywny sposób o De Zerbim. Wielki Pep powiedział, że „jest on jednym z trenerów, których najbardziej podziwia”, a Jurgen chce aby włoch dalej przewracał futbol swoimi nowymi pomysłami.

 

Tworzenie tego tekstu pozwoliło mi zrozumieć dlaczego Boehly i spółka tak bardzo zwracają na niego uwagę i nie zdziwię się jeśli zostanie on naszym nowym szkoleniowcem na sezon 2024/25.

 


Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Picior
komentarzy: 1017
27.05.2024 01:31

Ludzie którzy porównują Pottera do Roberto i myślą że to są trenerzy na takim samym poziomie są dziwni, de Zerbi jest o wiele bardziej doświadczony + gra porywającą i przyjemną dla oka piłkę

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close