Enzo Maresca - omówienie dotychczasowej kariery i taktyki

Autor: Filip Olszewski Dodano: 26.05.2024 14:07 / Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 14:07

Enzo Maresca to jeden z najczęściej przywoływanych przez insiderów kandydat do objęcia pozycji pierwszego trenera w Chelsea. Włoch z dotychczas omawianych przeze mnie trenerów ma najmniejszy rozgłos wśród kibiców i w ankiecie na naszej grupie na Facebooku uzyskał poparcie na poziomie zaledwie dwóch procent. Jak dotychczas wyglądała jego kariera, jaką taktykę preferuje i jak pasowałby do Chelsea? Zapraszam do lektury mojej analizy tej postaci.



Kariera piłkarska

 

Jako piłkarz Maresca przewinął się przez wiele zespołów, bo występował on w barwach aż 11 ekip w tym w Juventusie, Sewilli czy Olympiakosu ale również pojawił się na brytyjskich boiskach, gdzie rozegrał 51 spotkań dla West Bromwich Albion w latach 1998-2000. Występował on na pozycji środkowego pomocnika i był opisywany jako szybki, wszechstronny i pracowity.



Kariera trenerska

 

Maresca swoją przygodę trenerską rozpoczynał we włoszech, gdzie przez krótki okres był asystentem w Ascoli Calcio, ekipie grającej od dziewięciu lat w Serie B. Szybko jednak przeniósł się do Sewilli, gdzie przez okres półtora roku pełnił funkcję asystenta trenera oraz trenera technicznego.

 

Kolejnym przystankiem w jego karierze była Anglia, gdzie od lipca 2018 do grudnia 2019 był asystentem w West Ham United, gdzie aktualnym trenerem był Manuel Pellegrini (dla którego grał podczas swoich lat w Sewilli). Po tym okresie przeniósł się do Manchesteru City, gdzie najpierw trenował ich drużynę U23, a później został asystentem wielkiego Pepa Guardioli. 

 

Przed tym jak został asystentem w pierwszej drużynie City miał również krótki epizod podczas którego trenował Parmę w Serie B. Trwało to jednak bardzo krótko, bo zaledwie 14 spotkań z których wygrał tylko cztery.

 

Po swoim epizodzie w City przykuł uwagę Leicester City, które poszukiwały trenera po swoim spadku z Premier League w sezonie 2022/23. Maresca rozpoczął tam pracę 1 lipca 2023 roku, dając nadzieję fanom Lisów na szybki powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej. 

 

Sezon ten był pierwszym pełnym w którym Maresca mógł pełnić funkcję pierwszego trenera i od razu osiągnął sukces, uzyskując awans do Premier League oraz pierwszą lokatę w tabeli Championship. Leicester City pod jego batutą w lidze wygrało 31 spotkań, zremisowało cztery i przegrało aż 11, co jest naprawdę dużym wynikiem jak na ekipę z pierwszego miejsca. Drugie Ipswich Town, prowadzone przez Kierana McKennę, uzyskało jedynie punkt mniej. Lisy mogą się jednak pochwalić drugim najlepszym atakiem w lidze (za Ipswich) ze zdobyczą 89 goli oraz najlepszą defensywą ze stratą 41 bramek.

 

Taktyka

 

„Najważniejsze jest ustawienie na boisku i strategia. Dla trenera istotne jest, aby mieć mentalność szachisty: opracować plan, analizować ruchy przeciwnika, wybierać rozmieszczenie zawodników.” - są to słowa samego Enzo.

 

Formacje które preferuje to 4-2-3-1 oraz 4-3-3 opierające się krótkich podaniach mających na celu zbicia wysokiego pressingu przeciwnika. 

 

Ważnym elementem gry Maresci jest bramkarz, od którego najczęściej rozpoczyna się budowanie akcji, pozwala to jednemu z bocznych obrońców na grę wyżej. Jest to podobny styl do tego który widzimy w Manchesterze City.

 

Taki początek rozgrywania pozwala piwotom na ustawienie się wyżej w ataku już od początku akcji, pozwalając im na bardziej agresywną grę i wspieranie skrzydłowych oraz napastnika. W momencie kiedy przeciwni boczni obrońcy wychodzą wyżej do pressingu, “ósemki” stosują agresywne wybiegi, szczególnie kiedy środkowi obrońcy skupiają się na napastniku. Najlepszym przykładem takiego wykorzystania zawodnika jest Kiernan Dewsbury-Hall, który w tym sezonie ligowym zdobył aż 12 goli i 14 asyst, kosmiczny wynik jak na środkowego pomocnika.

 

Kiedy przeciwny zespół kontratakuje Leicester zawsze ma trzech zawodników gotowych do obrony danej strefy składających się z piwotów, bocznych obrońców i stoperów. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, gdyż jeśli zawodnicy z drugiej linii nie przejmą piłki, przeciwnicy zostają postawieni tylko przed stoperami i nie zostawia reszcie drużyny na szybki powrót.

 

W momencie kiedy przeciwnicy budują dłużej akcje, zadaniem zawodników Lisów jest jak największe prasowanie i skupienie piłki w jednej części boiska. Jeśli to nie zadziała, drużyna cofa się do ustawienia 4-4-2, nie dając dużo przestrzeni przeciwnikom do skutecznego budowania akcji.



Czy będzie pasował do Chelsea?

 

Czy Enzo odnalazłby się w Chelsea to duża niewiadoma. Jego taktyka jest dosyć uniwersalna i większość składów posiadających dobrych piwotów oraz jakościowych skrzydłowych można by lepiej lub gorzej do jej dopasować. 

Według mnie jednak w Chelsea szczególnie brakuje bramkarza który potrafi dobrze grać nogami, co jest kluczowe w układance Maresci oraz środkowego piłkarza który mógłby dobrze pełnić rolę Dewsbury-Halla, chociaż tutaj widzę potencjał u Carneya Chukwuemeki. Enzo też nie ma wcale tak dużego doświadczenia w budowaniu młodych zawodników i miał zdecydowanie najlepszą kadrę w Championship a mimo to przegrał aż 11 spotkań, prawie tracąc fotel lidera w końcówce sezonu.

 

Z dotychczas opisywanych przeze mnie trenerów wydaje się być najmniej ciekawą opcją i jego głównym argumentem jest fakt, że był on asystentem Guardioli. Wykupienie jego ma opiewać na kwotę 10 milionów £, ale to nie jest przeszkoda dla naszych naczelnych amerykanów.


Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close