Pozycja lidera utrzymana, choć Szerszenie potrafiły użądlić. Watford 1:2 Chelsea

Autor: Piotr Różalski Dodano: 01.12.2021 23:01 / Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 23:06

W meczu 14. kolejki angielskiej Premier League, Chelsea pokonała na wyjeździe Watford 2:1. Bramki dla gości zdobywali Mason Mount oraz Hakim Ziyech, zaś dla gospodarzy gola strzelił Emmanuel Dennis.

Thomas Tuchel postanowił dokonać sześciu zmian, w porównaniu do podstawowego składu w zremisowanym spotkaniu z Manchesterem United. Na środku bloku defensywnego złożonego z trzech zawodników ujrzeliśmy Andreasa Christensena w miejsce Thiago Silvy. Na prawym wahadle, po dłuższej przerwie, ukazał się César Azpilicueta zamiast kontuzjowanego Reece'a Jamesa. Po raz pierwszy od 11 września na środku pola pokazał się z kolei Saúl Ñíguez, a poza nim szansę gry od pierwszego gwizdka w linii ataku otrzymali Mason Mount, Christian Pulisic oraz Kai Havertz. Na ławce rezerwowych zasiedli m.in. Romelu Lukaku, Jorginho czy Timo Werner.

Od pierwszych sekund to gospodarze zaczęli atakować The Blues z dużą intensywnością. Szybko pierwszym kluczowym blokiem popisał się Trevoh Chalobah, wybijając strzał João Pedro na rzut rożny. Parę chwil później genialną interwencję zaliczył Édouard Mendy, a największe zagrożenie znowu zasiał João Pedro. Senegalski golkiper dobrze także powstrzymał Joshuę Kinga w pojedynku jeden na jeden. Niemiecki szkoleniowiec miał prawo czuć się wściekły przy linii bocznej, a kamery nie omieszkały tego pokazać. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu pierwszych dziesięciu minut londyńczycy zaliczyli zaledwie dwa kontakty z futbolówką na połowie domowników.

Piłkarze schodzący do szatni w trakcie pierwszej połowy meczu - fot. Getty Images

Przed zakończeniem pierwszego kwadransa gry obie ekipy zeszły do szatni, gdyż na jednej z trybun zasłabł kibic. Służby medyczne zareagowały błyskawicznie po tym, jak fani wokół poszkodowanego wysłali sygnał o poważnym kłopotu zdrowotnym. Marcos Alonso był jednym z pierwszych na boisku, który zorientował się co do powstałej sytuacji zagrożenia życia, sygnaizując to oficjelom. Od fanów Szerszeni dało się słyszeć oklaski w stronę medyków CFC, którzy także byli zaangażowani w pomoc choremu. Mecz na jakiś czas został przerwany, ale najważniejsze, że udało się uratować sympatyka gospodarzy, który został później zabrany do ambulansu przez ratowników z pobliskiego szpitala w Watford. Jedna z agencji prasowych podała, że kibic doznał ataku serca.

Mecz został wznowiony po około półgodzinnej przerwie, a zegar spotkania zaczął tykać od 13. minuty. Obraz widowiska się nie zmienił. Przyjezdni nadal wyglądali jak dzieci zagubione we mgle, którzy po wielokroć tracili posiadanie piłki na własnej połowie, nie potrafiąc przenieść się z nią dalej. W końcu pierwszą okazję do otwarcia wyniku po klubowych mistrzów Europy miał Mount, który uderzył w słupek z ostrego kąta. I choć nadal nie wyglądało na to, że Chelsea zdobędzie choć jedną bramkę w pierwszej połowie, to w 29. minucie udało się strzelić kluczowego gola. Zagranie od Antonio Rüdigera świetnie opanował Alonso, ten wbiegł w pole karne i podał piłkę do Kaia Havertza. Niemiec zamiast uderzać, wolał oddać futbolówkę niepilnowanemu Mountowi, który tym razem z łatwością znalazł drogę do siatki Daniela Bachmanna.

Radość zespołu po trafieniu Masona Mounta - fot. Getty Images

Moment później "Havi" także zdobył bramkę, jednak ta nie została uznana przez pozycję spaloną. Saúl w końcu pokazał się z dobrej strony wygrywając walkę w środku pola. Pulisic pobiegł szybko z piłką skrzydłem, jednak spóźnił się z zagraniem do Kaia, który został złapany na ofsajdzie. Do głosu doszło też Watford, a między słupkami ponownie pole do popisu miał Mendy, który sparował uderzenie Danny'ego Rose'a, a sytuację opanował Christensen wybijając piłkę z własnego pola karnego. Niestety, liczba stworzonych sytuacji beniaminka przełożyła się na zdobycz bramkową. Tuż przed przerwą na listę strzelców wpisał się Emmanuel Dennis, który dobrze wykorzystał podanie od Moussy Sissoko. Ruben Loftus-Cheek stracił piłkę w środkowym kole, po czym powstała kontra. Futbolówka po uderzeniu Nigeryjczyka odbiła się jeszcze rykoszetem Rüdigera, a Mendy nie miał większych szans na skuteczną interwencję.

Na sekundy przed zejściem na przerwę Sissoko powinien do swojej asysty powinien dołożyć bramkę, jednak fatalnie sfinalizował akcję gospodarzy po podaniu od Dennisa, a Mendy opanował piłkę w swoich rękawicach. Co by nie mówić, po pierwszych 45 minutach remis był sprawiedliwym wynikiem, jednak ze zdecydowaniem wskazaniem na Watford, które miało więcej szans podbramkowych i dominowało na boisku w ogólnym zarysie. Gołym okiem było widać niesforność w grze Alonso oraz lukę w linii środkowej, której nie potrafili wypełnić Saúl do pary z Loftusem-Cheekiem.

Kiepska dyspozycja Saúla została skwitowana zmianą przed rozpoczęciem drugiej połowy. Wypożyczonego z Atlético Madryt pomocnika zastąpił Thiago Silva, który przeniósł się na środek bloku obronnego, przesuwając tym samym Christensena do prawej strony, a Chalobaha do linii pomocy. Choć obraz rywalizacji, w porównaniu do pierwszej połowy, wyglądał nieco lepiej, to i tak potencjał ofensywny grząsł w zamrażarce. Przed upływem godziny gry dobrym czytaniem gry wykazał się Mendy, który wybiegł z własnej "szesnastki" w celu przerwania dobrze zapowiadającej się kontry gospodarzy. Wkrótce na placu gry zameldował się Hakim Ziyech, zastępując Chalobaha, który zszedł z urazem. Loftus-Cheek od tamtej pory pełnił rolę defensywnego pomocnika, mając przed sobą wsparcie ze strony Mounta oraz Marokańczyka.

Wyrównujące trafienie Emmanuela Dennisa - fot. Getty Images

Ponad 20 minut od Tuchela na odmianę stanu rywalizacji otrzymał Lukaku, który zmienił Azpilicuetę. Opaskę kapitana przejął Rüdiger, a na prawe wahadło powędrował Pulisic. Jeszcze przed ostatnią zmianą gości Havertz próbował zaskoczyć golkipera Watford wchodząc w pole karne z futbolówką, ale strzał był wymierzony wprost w Bachmanna. Wprowadzenie Hakima poskutkowało tym, że Chelsea ponownie wyszła na prowadzenie. Kolejna świetna zespołowa akcja - Alonso przedłużył podanie głową od Rüdigera w kierunku Mounta, ten bez namysłu dośrodkował w pole karne, a niepilnowany Ziyech uderzył mocno z lewej nogi do bramki gospodarzy.

Przez resztę spotkania nie działo się nic szczególnego, a nastawiona bardziej defensywnie po trafieniu ekipa londyńczyków skutecznie kontrolowała przebieg gry i dowiozła wynik do końcowego gwizdka. Bez spoglądania się na inne boiska, Chelsea utrzymała pozycję lidera w tabeli Premier League.

Watford FC 1:2 Chelsea FC
Dennis 44' - Mount 29', Ziyech 73'

Żółte kartki: Louza, Troost-Ekong, Cleverley, Rose - Saúl, Alonso, Ziyech
Sędzia: David Coote
Stadion: Vicarage Road

Chelsea (3-4-3): Mendy; Chalobah (Ziyech 60'), Christensen, Rüdiger; Azpilicueta (c) (Lukaku 69'), Loftus-Cheek, Saúl (Thiago Silva 46'), Alonso; Mount, Havertz, Pulisic.
Niewykorzystane zmiany: Kepa, Sarr, Barkley, Jorginho, Hudson-Odoi Werner.

Watford (4-1-4-1): Bachmann; Femenia, Cathcart, Troost-Ekong, Masina (Rose 11'); Louza (Kucka 73'); João Pedro, Cleverley (Ngakia 85'), Sissoko (c), King; Dennis.
Niewykorzystane zmiany: Elliot, Hernandez, Gosling, Fletcher, Tufan, Kabasele.

Antek
komentarzy: 20
03.12.2021 14:28

Mecz słaby, ale wygrany, to się liczy, bo kolejna strata punktów byłaby już poważnym ciosem, tym bardziej, że City i przede wszystkim Liverpool są w świetnej formie, mam wrażenie, że jednak trochę stabilniejszej na ten moment niż nasza.

Ostatnio pozytywnie zaskakuje mnie Ziyech, nadal nie jest to jakaś niesamowicie wysoka forma, ale dla mnie w hierarchii naszych zawodnik ofensywnych znacząco podskoczył i mam nadzieję, ze będzie kolejne szanse wykorzystywał i dojdzie do równej wysokiej formy, bo w Ajaxie był rewelacyjny, jego umiejętności są naprawdę wysokie, mam nadzieję, ze znacznie je regularnie pokazywać, bo dotychczas zdarzały mu się pojedyncze przebłyski, a teraz od jakiegoś czasu można zaobserwować tendencje zwyżkową.

Ten mecz dobitnie unaocznił, ile znaczy Jorginho. Dla mnie Kante, Kovacic i Jorginho to trójka naszych wyjściowych środkowych pomocników, a Loftus jest kimś w zanadrzu, Saul za długo chyba się grą u nas nie nacieszy, bo poza meczem z Southampton, gdzie grał nieźle, cały czas pokazuje się z złej strony, z nim w srodkowej pola wyglądamy jak dzieci we mgle. Co do Alonso się nie zgodzę, widać zjazd jakości na lewy wahadle względem Chillwela, ale z Watfordem dla mnie zagrał poprawnie.

Mecz z West Hamem będzie naprawdę trudny, jest to wymagający przeciwnik i nie nastawiałbym się na łatwą wygraną, szkoda, ze ten mecz dopiero jutro, już nie mogę się go doczekać ;)