Udane zakończenie emocjonującego meczu. Chelsea 3:2 Brighton

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 03.12.2023 17:08 / Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 17:12

W jednym z najciekawszych meczów 14. kolejki Premier League Chelsea pokonała Brighton & Hove Albion 3:1. The Blues szybko objęli dwubramkową przewagę, ale pod koniec pierwszej połowy stracili gola, zaś czerwoną kartką ukarany został Conor Gallagher. W drugiej połowie, mimo gry w osłabieniu, Niebiescy zdołali nie tylko utrzymać, ale nawet podwyższyć prowadzenie. Na listę strzelców wpisali się Enzo Fernández (dwukrotnie) oraz Levi Colwill.

W początkowej fazie spotkania to Brighton był stroną dominującą. Mewy grały agresywnie, zakładały wysoki pressing, wygrywały większość pojedynków w środkowej strefie boiska i często gościły pod polem karnym Chelsea. Zawodnicy Mauricio Pochettino nie do końca potrafili poradzić z tak dynamicznie grającymi rywalami, ale z czasem zdołali odeprzeć atak.

Po nieco ponad kwadransie gry Niebiescy wyszli na prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Benoît Badiashile zagrał piłkę wzdłuż bramki, a najlepiej ustawiony był Enzo Fernández. Argentyńczyk uderzeniem głową z najbliższej odległości umieścił piłkę w bramce.

Zaledwie cztery minuty później Chelsea podwyższyła prowadzenie. Nicolas Jackson zagrał piłkę głową w głąb pola karnego, a najwyżej wyskoczył do niej Levi Colwill. Występujący na lewej stronie defensywy Anglik pokonał bramkarza rywali, choć jak wynikało z ujęć goal-line technology, piłka nieznacznie, ale całym obwodem, minęła linię bramki.

W kolejnych minutach The Blues przeważali, spokojnie prowadzili grę i nie dopuszczali rywali do głosu. Niebieskim udało się stworzyć kilka okazji strzeleckich, ale nie doprowadziły one do większego zagrożenia pod bramką Mew.

Pod koniec pierwszej połowy Brighton zaczęło wracać do gry z początku spotkania. Efektem tego był gol kontaktowy. Dwie minut przed końcem regulaminowego czasu pierwszej połowy, zawodnicy Brighton rozegrali szybką akcję, Adam Lallana zagrał na skrzydło do Facundo Buonanotte, a ten efektowym uderzeniem pokonał Roberta Sáncheza.

Chelsea mogła szybko odgryźć się rywalom za tę bramkę. Tuż po wznowieniu gry Mychajło Mudryk zagrał do Nicolasa Jacksona, a przeszkadzający Senegalczykowi obrońca Brighton nieomal skierował piłkę do własnej bramki. Jason Steele w ostatniej chwili wybił ją sprzed linii końcowej.

Chwilę później sytuacja Chelsea znacznie się skomplikowała. Za faul ma Gilmourze żółtą kartkę dostał Conor Gallagher, a jako, że była to jego druga kara indywidualna w tym meczu, został ukarany czerwoną kartką.

Kilka minut później ta pełna emocji pierwsza część gry dobiegła końca.

Po zmianie stron Brighton odważnie ruszyło do ataku w poszukiwaniu bramki wyrównującej. Chelsea jednak dobrze odpierała ataki rywali i nie dopuszczała do groźnych uderzeń na swoją bramkę.

W 64. minucie piłkarze i kibice Chelsea mogli odetchnąć z ulgą, bowiem The Blues podwyższyli prowadzenie. Po bardzo dobrze wyprowadzonym kontrataku Nicolas Jackson zagrał z pierwszej piłki do Mychajła Mudryka. Ukrainiec, będąc już w polu karnym, został sfaulowany przez Jamesa Milnera. Po interwencji VAR-u sędzia przyznał Chelsea rzut karny, który na bramkę zamienił Enzo.

W dalszej części spotkania oglądaliśmy wyrównaną grę. Zawodnicy Brighton jakby stracili nadzieję na odrobienie dwubramkowej straty i atakowali z mniejszą determinacją. Niebiescy z kolei mądrze bronili dostępu do swojego pola karnego, byli opanowani i rozważnie zarządzli grą ofensywną.

Końcówka spotkania dostarczyła wielu emocji. W drugiej z dziesięciu doliczonych minut João Pedro strzelił bramkę kontaktową po zagraniu Pascala Großa. W dalszej części dogrywki Mewy mocno napierały, szukały bramki wyrównującej i momentami były niej naprawdę blisko. Ostatecznie podopieczni Mauricio Pochettino zdołali utrzymać prowadzenie i wywalczyli komplet punktów, mimo gry w osłabieniu przez całą drugą połowę.

Chelsea 3:2 Brighton (2:1). Bramki: Enzo 17', 64' (kar.), Colwill 21' – Buonanotte 43', João Pedro 90'

Chelsea: Sánchez; Disasi, Thiago Silva, Badiashile, Colwill; Gallagher (c), Enzo, Caicedo; Sterling (Pamer 64'), Jackson (Maatsen 72'), Mudryk (Broja 81')

Brighton: Steele; Veltman, Van Hecke, Igor Julio (Baker-Boaitey 84'), Hinshelwood (João Pedro 58'); Baleba (Groß 58'), Gilmour; Buonanotte (Mitoma 57'), Lllana (c) (Milner 58'), Adingra, Ferguson

chelsefan
komentarzy: 2515
05.12.2023 19:57

Uważam że 4-3-3 pocha. słabo funkcjonuje szczególnie w obronie. Powinien zmienić na 3-4-2-1. sanchez/ disasi-silva-badishile/ james-enzo-caicedo-cucu/ paalmer-sterling/jackson

ChelseaGol
komentarzy: 4296
05.12.2023 18:00

Chibs-zmiany mogą być przed jutrzejszym meczem bo graliśmy w niedzielę,2 mecze przerwy od meczu,tutaj Pochettinho będzie być może właśnie zmuszony do korekt w zespole.
Oczywiście też jestem za stabilizacją składu,za zgrywaniem zespołu ale u nas tego nie było od dłuższego czasu,i wątpię żeby to się zmieniło.
Przy braku dojrzałości i odpowiedzialmosci z każdym meczem ktoś coś może zrobić złego,mam na myśli czerwoną kartkę Gallaghera czy popełnienie prostych błędów.
Popatrz jak my straciliśmy bramkę pierwszą z Newcastle,i jak straciliśmy bramkę na 1:2 Z Brighton.

To są małe elementy które szwankuja,to elementy które z tygodnia na tydzień nie wyeliminujesz błędów.

ChelseaGol
05.12.2023 14:48

Nkunku nie będzie jutro dostępny,Madueke też nie,Lavia też nie,czyli wychodzimy w obronie tak-James-Disasi-Badiashile-Cucurella-Caicedo-Enzo-Palmer-Mudryk-Jakson-Sterling.
Silva musi odpocząć,Colwill to nie LO i nigdy nim nie będzie,w pomocy wyboru nie mamy,Pochettinho to nie typ trenera jak Howe aby postawić na jakiegoś 18-latka,ofensywa taka sama jak z Brighton,Palmer wchodzi za Gallaghera.
A mnie dalej korci wystawić Jaksona i Broje,Mudryk dla przykładu mógłby wejść w drugiej połowie.
Zaryzykowałbym grając na boku Broją,nie sądzę że gorzej gralby jak Mudryk,ale to takie moje małe przemyślenie.

Chciałbym zdobyć 3 pkt jutro,wiemy że łatwo nie będzie bo MU są w kryzysie ale to dalej MU dodając że nasz zespół..lubi..samemu stwarzać sobie problemy.
Który zespół mniej zrobi błędów ten wygra jutrzejsze arcy ważne spotkanie.

Chibs
komentarzy: 190
05.12.2023 15:38

Pomysł Broji na skrzydle w ogóle mnie nie przekonuje. Męczy mnie oglądanie anemicznych zawodników czy tych bez dobrego dryblingu/przyśpieszenia na skrzydle, którzy nastawieni się raczej na rozgrywanie, a nie dynamikę., A
ostatnimi czasy tacy u nas najczęściej grają - Havertz, Mount, Ziyech czy nawet trochę Palmer.
Tego ostatniego trochę krzywdzę wrzucając go do tego worka, ale bardziej chciałbym widzieć Palmera w roli "swobodnej 10tki" - patrząc po tym z jakim luzem porusza się na boisku lepiej dać mu swobodę niż przywiązywać do skrzydła.
Na skrzydłach chciałbym mieć zawodników o takiej charakterystyce jak kiedyś Hazard z Williamem - dynamiczni potrafiący wygrywać pojedynki 1vs1. Na razie mamy jednego takiego Sterlinga, drugiego na dzień dzisiejszy próbowałbym Mudryka. Zagrał całkiem ok spotkanie z Brighton, za wiele nie grał, więc przemęczony nie jest i spokojnie może rozpocząć kolejne spotkanie od początku.
Poza tym po co kombinować z ciągłymi zmianami, gdy nie są one wymuszone - to jest to co najbardziej mnie irytowało w Chelsea za Lamparda, Pottera i końcówki Tuchela - ciągłe zmiany składu: personalne, formacji czy pozycji zawodników - dajmy chłopakom trochę więcej pograć ze sobą, niech łapią rytm, a nie ciągła żonglerka.

Oczywiście zawodnicy tacy jak Thiago muszą odpocząć, Gallaghera też trzeba jakoś zastąpić, ale nie widzę absolutnie żadnych podstaw by przechodzić teraz w grę na dwóch napastników.

Grawpolo
komentarzy: 1036
05.12.2023 15:53

Pewnie zagramy sprawdzonym już 4-2-3-1 w składzie:
Sanchez - James/Silva/Badi/Colwikk-Caicedo/Enzo - Sterling/Palmer/Mudryk - Jackson.

Grawpolo
04.12.2023 22:56

Dzięki eden1905.

chelsefan
04.12.2023 17:32

Ogólnie nasz największy nasz problem to lewa obrona. Brak Chillego jest niepodważalny. cucu i colwill do odstrzału się nadają.