Analiza statystyczna po meczu z Tottenhamem

Autor: Dodano: 05.02.2021 19:05 / Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 19:09

Wczorajszy mecz w wykonaniu The Blues był nacechowany kontrolą nad przebiegiem boiskowych wydarzeń, a także skutecznością związaną z pomysłem na derbowe spotkanie. Pomeczowe statystyki pozwalają jednak dokładniej przyjrzeć się przekonującej formie, którą goście zaprezentowali w czasie wczorajszego spotkania.

Zawodnicy Chelsea po raz kolejny, od pierwszego gwizdka sędziego, narzucili rywalowi swoje warunki gry. Goście zdominowali posiadanie piłki, a dzięki wysokiemu pressingowi, The Blues pozbawiali zawodników Tottenhamu możliwości zawiązania akcji ofensywnej już na ich połowie.

Po pierwszych dwóch kwadransach wczorajszego spotkania, The Blues spędzili przy piłce 72% czasu gry, a wymienione w tym czasie podania (271) były dokładne w 93%. Strzał Jorginho w 24’ minucie meczu z 11 metrów, był czwartym oddanym uderzeniem na bramkę rywala w trakcie pierwszych 30 minut spotkania.

Zdecydowaną większość akcji ofensywnych zawodnicy The Blues kreowali na prawej flance boiska. Gracze ze Stamford Bridge na przestrzeni 90 minut gry wykonali 146 podań skierowanych w trzecią tercję boiska, a Reece James, Cesar Azpilicueta i Callum Hudson-Odoi wykonali 59 z nich, a z kolei Mason Mount, który często zbiegał z futbolówką do prawego skrzydła, zagrał 27 piłek. 50% akcji ofensywnych, gracze Chelsea rozegrali prawą stroną boiska, 26% lewą stroną, a 24% środkiem pola.

Kontrola środka pola

Jorginho i Mateo Kovacic po raz kolejny z powodzeniem dyktowali tempo gry Chelsea, a ponadto, w skuteczny sposób powstrzymali będącego w formie Tanguy’a Ndombele. Dodatkowo, Włoch wykonał dwa kluczowe podania, a gol strzelony z rzutu karnego, był dla niego piątym trafieniem w obecnym sezonie. Tylko Cesar Azpilicueta spędził przy piłce więcej czasu (7,3%), niż Jorginho (6,8%) i Kovacic (6,5%). Wymieniona trójka również wykonała najwięcej podań w całym spotkaniu spośród wszystkich zawodników, kolejno: 75, 71 i 62 podania.

Kolejnym graczem, który był najwidoczniej zaangażowany w grę Chelsea we wczorajszym spotkaniu był Mason Mount. Anglik spędził z piłką przy nodze 5,7% ogólnego czasu posiadania futbolówki przez The Blues, zaliczył najwięcej kluczowych podań w meczu (3), a także wykonał 55 podań z 91% dokładnością.

Dominacja Chelsea osłabła w ostatnim kwadransie meczu. W tym okresie gry, goście siedmiokrotnie stracili posiadanie piłki. Dla porównania, na przestrzeni 75 minut spotkania, The Blues stracili piłkę zaledwie 12 razy. Pięć strzałów spośród siedmiu, które oddał Tottenham na bramkę The Blues, miało miejsce w ostatnich 15 minutach meczu, a groźny strzał głową w wykonaniu Carlosa Viniciusa, był jedyną sytuacją ‘Big Chance” dla gospodarzy.

Spośród 16 strzałów oddanych na bramkę Kogutów przez graczy Chelsea, dwa uderzenia były celne, a siedem z nich zostało zablokowanych przez gospodarzy. Mason Mount, Timo Werner oraz Callum Hudson-Odoi oddali najwięcej strzałów na bramkę (wszyscy po trzy).

Wpływ Alonso

Chociaż Marcos Alonso nie wyróżnił się w żaden sposób w obrębie ostatniej tercji boiska, to na pewno należy zwrócić uwagę na inne liczby, które ukazują solidność jego wczorajszego występu. Hiszpan podjął się pięciu prób dryblingu, z których cztery zakończyły się powodzeniem, wygrał sześć pojedynków główkowych oraz zanotował trzy przechwyty. Były gracz Fiorentiny może się również pochwalić trzema skutecznymi wybiciami piłki, które przerwały akcję Kogutów.  Z kolei Antonio Rudiger był graczem, który zaliczył najwięcej udanych odbiorów piłki we wczorajszym meczu – trzy (100% skuteczności).

Pozostałe statystyki

Spójna gra zespołu Chelsea w fazie obronnej i zachowanie trzeciego z rzędu czystego konta przez zespół Thomasa Tuchela oznacza, że jest on pierwszym menedżerem Chelsea od 2004 roku, któremu udała się ta sztuka. Poprzednim był Jose Mourinho.

Po wczorajszym zwycięstwie, The Blues mogą się pochwalić serią pięciu kolejnych meczów w lidze bez porażki w spotkaniach przeciwko Spurs. Dla Chelsea było to drugie wyjazdowe zwycięstwo z rzędu przeciwko Tottenhamowi w Premier League (poprzednie 22 grudnia 2020, wygrana 2:0) – ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w sezonie 2004/2005.