Brexit - nowe wymagania dla zagranicznych zawodników od 2021 roku

Autor: Dodano: 02.12.2020 19:31 / Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 19:33

FA, Premier League oraz EFL wspólnie uzgodniły plan dotyczący wymagań związanych z pozwoleniem na występy w brytyjskich klubach zagranicznych zawodników po Brexicie.

 

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaakceptowało złożony w ubiegłym miesiącu projekt FA, którego celem jest ustalenie nowych warunków uzyskania pozwolenia na pracę (Governing Body Endorsement) dla piłkarzy spoza Wysp Brytyjskich. Uzyskanie takiego pozwolenia jest niezbędne w kwestii możliwości gry na angielskich boiskach.

 

Nowe kryteria kontraktowania zagranicznych zawodników będą obligatoryjne dla klubów z Premier League i EFL. Zostaną one wcielone w życie po 31 grudnia 2020, czyli dniu, w którym Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

 

Zakontraktowanie graczy spoza Wielkiej Brytanii nie będzie takie proste jak dotychczas. Zawodnicy pochodzący z krajów Unii Europejskiej, chcący występować w Premier League albo EFL, będą musieli uzyskać pozwolenie na pracę (GBE).

 

Otrzymanie GBE będzie oparte o system punktowy, w którym punkty dorosłym i młodym zawodnikom będą przyznawane na podstawie:

 

  • Jakość sprzedającego klubu na podstawie ligi, w której się znajduje, pozycji ligowej i postępach w rozgrywkach kontynentalnych
  • Występy w dorosłych i młodzieżowych reprezentacjach danego zawodnika
  • Występy w klubie danego zawodnika, które są potwierdzone protokołami z krajowych i kontynentalnych rozgrywek

 

Zawodnicy, którzy zgromadzą wymaganą ilość punktów, automatycznie otrzymają GBE, z kolei wnioski graczy, którzy znajdą się niewiele poniżej wymaganego progu punktowego, zostaną ponownie rozpatrzone przez Panel Wyjątków uzyskania GBE.

 

Nowy system spełnia założenia klubów Premier League, EFL i FA, mające na celu umożliwienie dostępu do najlepszych zawodników z kontynentu oraz młodych utalentowanych graczy, a także rozwój wychowanków z angielskich klubów.

 

Liczba zagranicznych zawodników U21, z którymi klub może podpisać kontrakt zostanie ograniczona do trzech w styczniowym okienku transferowym, a następnie do sześciu w przeciągu następnych sezonów.

 

Wiodące organizacje piłkarskie na Starym Kontynencie również zgodziły się na podjęcie współpracy z Brytyjskimi klubami, by móc usprawniać w przyszłości transfery zawodników do drużyn z Anglii.

 

Podobne działania zostały podjęte w obszarze kobiecej piłki nożnej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaakceptowało również punktowy system otrzymania GBE dla piłkarek spoza Wysp Brytyjskich, w ramach którego punkty będą przyznawane na podstawie:

 

  • Występy w pierwszej reprezentacji danej zawodniczki
  • Jakość sprzedającego klubu na podstawie ligi, w której występuje oraz pozycje ligowe z poprzednich sezonów
  • Występy w klubie danej zawodniczki, które są potwierdzone protokołami z krajowych i kontynentalnych rozgrywek

 

Umowa jest zgodna z wymaganymi przez rząd kryteriami i wejdzie w życie, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską po nowym roku. Nowe restrykcje będą obowiązywać brytyjskie kluby od okna transferowego w styczniu 2021 roku włącznie i zostaną one poddane pełnej weryfikacji przed letnim oknem transferowym 2021 r.

 

Mark Bullingham, dyrektor generalny FA, powiedział:

 

–  Pomimo różnych spekulacji związanych z tym, jak Brexit wpłynie na naszą piłkę, udało nam się pokazać, jak władze piłkarskie mogą współpracować z rządem dla dobra tej dyscypliny.

 

–  Blisko współpracujemy zarówno z Premier League, jak i EFL i będziemy wspólnie monitorować, w jaki sposób funkcjonuje w rzeczywistości nasze porozumienie, by mieć pewność, że zmierza ono w wyznaczonym przez nas kierunku i spełnia nasze cele. Będziemy również omawiać kwestie związane z usprawnianiem zagranicznych transferów zawodników do naszych klubów dla obopólnych korzyści piłkarskich. Mamy również na uwadze rozwój naszych krajowych utalentowanych zawodników.

 

Richard Masters, dyrektor naczelny Premier League dodał:

 

–  Premier League współpracowało z FA, aby dojść do porozumienia, które gwarantuje, że Brexit nie zaszkodzi sukcesom krajowych lig, ani perspektywom reprezentacji Anglii. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaakceptowało nasz plan, który będzie obowiązywać od stycznia

 

–  Zapewnienie ciągłości sprowadzania najlepszych zawodników sprawi, że Premier League pozostanie konkurencyjna i atrakcyjna, a samo rozwiązanie będzie stanowić uzupełnienie naszej filozofii rozwoju najlepszych zagranicznych talentów obok naszych najlepszych krajowych reprezentantów.

 

Dyrektor naczelny EFL, David Baldwin, powiedział:

 

–  EFL brała udział w dyskusjach związanych z nowymi restrykcjami dla zagranicznych zawodników, wspólnie z resztą obradujących. Chodzi o przyszłość angielskich klubów po Brexicie. Niezbędne jest, by kluby EFL były świadome tego, co je czeka podczas styczniowego okna transferowego oraz dalszej przyszłości.

 

–  Celem EFL w całym procesie jest zapewnienie klubom dalszej możliwości podpisywania kontraktów z zawodnikami z zagranicy w celu podniesienia poziomu naszych rozgrywek. Jednocześnie mamy też świadomość wymagań, które nas obowiązują i będziemy na bieżąco oceniać spełnianie danych kryteriów, a także długofalowe skutki.

 

 

Źródło: THE FA

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close