UEFA rozważa wprowadzenie zmian w Lidze Mistrzów?

Autor: Sebastian Romanowski Dodano: 11.02.2020 06:35 / Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 06:35

W ostatnich latach trwają dyskusje między UEFA a Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA), które mają na celu wprowadzenie kilku nowych usprawnień w futbolu. Jednymi z nich mają być zmiany, jakie zajdą w najważniejszych europejskich rozgrywkach, Lidze Mistrzów.

 

UEFA rozważa podobno rozszerzenie Champions League o cztery dodatkowe spotkania dla każdej drużyny. Dzięki temu, finaliści Ligi Mistrzów rozegrają w europejskich rozgrywkach 17 meczów, zamiast 13. Nadal pozostaje jednak niejasne, w jaki sposób miałyby zostać wprowadzone dodatkowe spotkania. Pomysł ma zostać zrealizowany w sezonie 2024/25.

 

Raporty sugerują, że badane są różne możliwości, a jedną z nich jest stworzenie ośmiu grup po sześć drużyn zamiast ośmiu grup po cztery zespoły. Zwiększy do liczbę klubów uczestniczących w fazie grupowej Ligi Mistrzów do 48. Omawiane jest także wprowadzenie drugiego etapu grupowego (dwie grupy po cztery zespoły), gdzie dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do półfinałów.

 

Oczywiście dodatkowe mecze w rozgrywkach międzynarodowych zwiększyłyby obciążenie drużyn rokrocznie walczących o trofea, które już teraz mają napięte harmonogramy spotkań. Jednymi z trenerów, którzy są negatywnie nastawieni na zmiany są Pep Guardiola oraz Jurgen Klopp.

 

– Myślę, że rozwiązaniem jest stworzenie roku, który ma 400 dni. To by było dobre rozwiązanie. 400 lub 500 dni, więcej lub mniej. Później można stworzyć kolejny turniej, UEFA i FIFA mogą o tym porozmawiać. Będziemy mieli jeszcze kilka wolnych dni w ciągu roku – powiedział sarkastycznie Guardiola.

 

Powszechnie wiadomo, że każde rozszerzenie Ligi Mistrzów odbiłoby się na pucharach krajowych. W Anglii ucierpiałby z pewnością Carabao Cup.

 

Inną propozycją jest nagrodzenie czterech półfinalistów zagwarantowanym miejscem w turnieju na przyszły sezon, co mogłoby być stosunkowo radykalnym posunięciem. UEFA dokonała już jednak podobnych zmian w tym zakresie, przyznając zwycięzcom Ligi Mistrzów i Ligi Europy miejsca w Champions League w kolejnym sezonie.

Źródło: GOAL

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close