Chelsea FC obchodzi 119. urodziny!
Dodano: 10.03.2024 09:11 / Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 09:11Dzisiaj jest wyjątkowy dzień dla kibiców Chelsea FC! Klub pochodzący z zachodniej części Londynu powstał dokładnie 119. lat temu. W związku z tym przedstawiamy pięć faktów, dotyczących nazwy klubu, czy przydomka, które mogą nie być powszechnie znane.
Pierwsza siedziba
Był 10. marca 1905 roku, kiedy nasz wspaniały klub oficjalnie powstał w pubie Rising Sun naprzeciwko stadionu. Dzisiaj pub ten nadal funkcjonuje pod nazwą Butcher's Hook.
(fot. Chelsea FC)
Inne nazwy, które były brane pod uwagę
Na wcześniejszych spotkaniach omawiano inne możliwe nazwy. Wśród omawianych propozycji przewijały się: Kensington FC, London United i Stamford Bridge FC. Frederick Parker optował za postawieniem na Chelsea, gdyż jak przekonywał, jako urzędnik London Athletic Club otrzymywał listy przekierowywane ze Stamford Bridge w Yorkshire, słynnego pola bitwy z 1066 roku.
(fot. Chelsea FC)
Przedstawiamy Emerytów!
Program meczowy Chelsea FC Chronicle wywołał dyskusję na temat przydomka dla powstałego klubu. Pojawiały się następujące propozycje: Chińczycy (lokalna ceramika Chelsea), The Buns (bułeczki Chelsea), a także The Cherubs, The Colts, The Little Strangers. Ostatecznie postawiono na Emerytów, co jest nawiązaniem do słynnych mieszkańców pobliskiego Szpitala Królewskiego, choć w pewnym momencie wydawało się, że wybór padnie na The Buns.
(fot. Chelsea FC)
Pierwsze gwiazdy Chelsea FC
Mało kto wie, że w pierwszym składzie Chelsea w historii klubu znalazło się tylko dwóch Anglików. Oprócz nich, w drużynie był Irlandczyk i aż ośmiu Szkotów. Skład na mecz z Stockport County rozgrywany 2. września 1905 roku prezentował się następująco: William Foulke (Anglia), Bob Mackie (Szkocja), Bob McEwan (Szkocja), Tommy Miller (Szkocja), Bob McRoberts (Szkocja), Geordie Key (Szkocja), Martin Moran (Szkocja), Jacky Robertson (Szkocja), Davie Copeland (Szkocja), Jimmy Windridge (Anglia) i Jack Kirwan (Irlandia).
(fot. Chelsea FC)
Do boju (Eton) Blues!
Pierwsze koszulki Emerytów miały kolor jasnoniebieski. W rzeczywistości był to "Eton blue" i pochodził od jedwabiu wyścigowego Lorda Cadogana, lokalnego właściciela ziemskiego i pierwszego prezesa klubu. Emeryci po raz pierwszy przeszli na tradycyjne niebieskie koszulki od sezonu 1907/08.
- Źródło: Chelsea FC
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.