Fot. Chelsea FC

Sprawozdanie finansowe Chelsea za sezon 2021/2022

Autor: Mateusz Kluba Dodano: 27.03.2023 16:25 / Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 16:25

Chelsea FC Holdings Limited opublikowała dzisiaj roczne sprawozdanie finansowe za okres od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku. Jest ono o tyle ważne, że na wyniki bardzo duży wpływ miały sankcje nałożone na Romana Abramowicza, poprzedniego właściciela Klubu 10 marca 2022 roku.


W wyniku ograniczeń, Klub musiał funkcjonować na specjalnej licencji, przyznanej przez rząd Wielkiej Brytanii. Restrykcje obowiązywały do momentu sprzedaży Klubu 30 maja 2022 roku. W czasie tego niespełna kwartału, Klub miał utrudnione działanie na wielu polach, wliczając w to sprzedaż biletów na mecze, karnetów sezonowych, produktów z oficjalnego sklepu, organizowanie wydarzeń, jak również podpisywanie nowych umów z piłkarzami czy sponsorami. To wszystko zdecydowanie zmniejszyło przychody Klubu.


Co więcej, należy się spodziewać, że niektóre z restrykcji będą także miały wpływ na finanse Klubu w nadchodzących latach ze względu na udział ograniczeń w postanowieniach umownych. Do końca okresu sankcjonowania, Klub miał zgodę na sprzedaż biletów na mecze, pod warunkiem przekazania zysków na cele charytatywne. Pomimo zmiany właściciela, restrykcje zostały utrzymane, a wszystkie operacje finansowe uruchomiono w ostatnim czasie.


Pomimo nałożonych ograniczeń, kwota sprzedaży Klubu wzrosła z początkowych niemal 435 do około 481 milionów funtów. Było to spowodowane przychodem z reklam i dni meczowych po powrocie kibiców na stadion. Ze względu na niższą dystrybucję Ligi Mistrzów, spadły przychody z transmisji telewizyjnych. Na ten spadek miało także wpływ zderzenie ze skutkami pandemii COVID-19 z sezonu 2019/2020, które odegrały swoją rolę również w następnym roku finansowym. Przychody z reklam wzrosły do 177,1 miliona funtów z tytułu nowych i obecnych sponsorów, a także przedłużenia umów kończących się umów.


Wyżej wymienione zyski zostały zredukowane przez większe wydatki operacyjne, wliczając w to koszty związane z dniami meczowymi oraz pozostałymi takimi jak wznowienie wstrzymanych operacji i wzrost kosztów personelu. Powyższe wydatki oraz konieczność jednorazowej wpłaty 26,6 miliona funtów przyniosły dla Grupy w rezultacie stratę na poziomie 121,3 miliona funtów za omawiany rok.


Podczas roku sprawozdawczego 2021/22 Klub zainwestował 118 milionów funtów w celu wzmocnienia składu, wliczając w to negocjacje kontraktowe z piłkarzami. Co więcej, Klub zyskał na sprzedaży Tammy’ego Abrahama do AS Romy, Marka Guehiego do Crystal Palace, Fikayo Tomoriego do AC Milan i Kurta Zoumy do West Ham United kwotę 123,2 miliona funtów.


Pomimo nałożonych wcześniej sankcji, z których wynikały trudności operacyjne oraz straty w omawianym roku finansowym, Klub dalej przestrzega wszystkich przepisów UEFA i Premier League dotyczących finansów.

Źródło: Chelsea FC

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close