Raport z czwartkowych meczów reprezentacji

Autor: Mateusz Kluba Dodano: 23.09.2022 19:57 / Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 19:57

Na mecze The Blues przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale media klubowe spieszą z raportem z występów piłkarzy Chelsea w swoich kadrach narodowych. Mateo Kovacić i Ethan Ampadu rozgrywali spotkania w ramach Ligi Narodów, a dwóch młodzieżowców miało swój udział w wygranej angielskiego zespołu U21 przeciwko Włochom.

Chorwaci potrzebowali zwycięstwa, by objąć prowadzenie w pierwszej grupie Dywizji A. Ich rywalami byli ówcześni liderzy, Duńczycy. W niedzielę natomiast, wicemistrzowie świata zmierzą się z Austrią. Selekcjoner reprezentacji Chorwacji, Zlatko Dalić, wystawił pomocnika Chelsea we wszystkich czterech poprzednich spotkaniach w wyjściowym składzie. Nie inaczej było w czwartkowy wieczór w Zagrzebiu.

Kovacić współtworzył linię pomocy swojej reprezentacji wraz z Luką Modriciem i Marcelo Brozoviciem. Srebrni medaliści z Rosji objęli prowadzenie na początku drugiej połowy dzięki zawodnikowi Stuttgartu, Bornie Sosie. Christian Eriksen wyrównał stan rywalizacji po strzale z około 23 metrów. Chwilę później boisko opuścił Kovacić, a Lovro Majer zdobył bramkę na wagę zwycięstwa po fantastycznym uderzeniu zza pola karnego. Mateo zaliczył dwa strzały i 63 podania tego wieczoru.

Obrońca Chelsea i Walii, obecnie przebywający na wypożyczeniu w Spezii, Ethan Ampadu, mierzył się z Belgią w ramach rywalizacji w czwartej grupie Dywizji A. Walijczycy do rozpoczęcia spotkania zgromadzili zaledwie punkt z 12 możliwych. Ze względu na brak Aarona Ramseya i Joe Allena, Ampadu został wystawiony w linii pomocy. Naprzeciw stanął belgijski atak złożony z byłych zawodników The Blues: Kevina De Bruyne, Michy’ego Batshuayi’a i Edena Hazarda.

To właśnie De Bruyne wyprowadził gospodarzy na prowadzenie po bardzo ładnym uderzeniu z lewej nogi w pierwsze tempo. Bramkarz Walii, Wayne Hennessey, na co dzień występujący w Nottingham Forest, dotknął piłki, ale nie zdołał obronić strzału znakomitego pomocnika. Asystę przy tej bramce zaliczył Batshuayi. Jeszcze przed końcem pierwszej połowy, autorzy pierwszego gola wymienili się rolami i podwoili prowadzenie Belgii.

Walia zdołała odpowiedzieć trafieniem Keiffera Moore’a, który zdobył bramkę po uderzeniu głową, ale było to zbyt mało na wyrwanie choćby punktu Czerwonym Diabłom. Walijczycy zaliczyli czwartą porażkę w pięciu spotkaniach tegorocznej Ligi Narodów. Romelu Lukaku, wypożyczeny w tym sezonie do Interu Mediolan, opuścił cztery ostatnie spotkania Nerazzurich ze względu na uraz mięśniowy i nie został w związku z tym powołany na trwające zgrupowanie.

W międzyczasie rozgrywane są również spotkania kadr młodzieżowych. Mecze reprezentacji U21 mają taki sam rozkład jak pierwszej drużyny. Anglicy rozpoczęli od zwycięstwa nad Włochami, a we wtorek podejmą reprezentację Niemiec na stadionie Sheffield United - Bramall Lane. Młode Lwy mają już zapewniony awans na Mistrzostwa Europy do lat 21, odbywające się w 2023 roku w Rumunii i Gruzji.

Conor Gallagher i Levi Colwill znaleźli się w wyjściowym składzie drużyny prowadzonej przez Lee Carsley’a. Pomocnik Chelsea, który miał okazję zadebiutować w jej barwach w pierwszym meczu tego sezonu, wywalczył rzut karny dla swojej reprezentacji już w trzeciej minucie. Faulował go Edoardo Bove, a jedenastkę wykorzystał Rhian Brewster. Zaledwie dwie minuty później Anglik zaliczył dublet, tym samym ustalając wynik spotkania w Pescarze.

Goście mogli zdobyć więcej bramek, w tym jedną po strzale Colwilla, ale piłka po jego uderzeniu głową odbiła się od poprzeczki. Swoją okazję miał także Gallagher, ale jego strzał został zablokowany w ostatniej chwili przez Caleba Okoriego. Obaj zawodnicy Chelsea zakończyli swój udział w meczu w okolicach 70. minuty.

Sam McClelland, obecnie wypożyczony do Barrow, grającego w League Two grał w spotkaniu towarzyskim reprezentacji Irlandii Północnej do lat 21 przeciwko Szkocji. Do przerwy wynik wynosił 0-2 dla gości, a po zmianie stron, Szkoci podwyższyli prowadzenie. Zespół McClellanda stać było jedynie na bramkę pocieszenia. W niedzielę odbędzie się rewanż w Szkocji.