Są miejsca, gdzie futbol znaczy więcej niż duma i honor [recenzja]

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 02.12.2020 20:51 / Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 20:51

Powszechnie uważa się, że jednym z celów futbolu, jako zjawiska socjologiczno-historycznego jest dawanie ludziom przyjemności. Ludzie jednoczą się wokół swoich ulubionych drużyn, wspierają je i wspólnie przeżywają z nimi dobre i złe momenty. Jednak nie zawsze tak jest. Na świecie są też miejsca, w których futbol "wyrwał się" z tradycyjnych ram i stał się dla ludzi jedną z najważniejszych rzeczy w życiu.


W październiku br. na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka "Mecz to pretekst" Anity Werner i Michała Kołodziejczyka. Autorzy postanowili udać się w kilka miejsc, gdzie futbol wygląda inaczej niż w pozostałej części świata i stanowi dla miejscowej ludności niezwykle ważną kwestię. Autorzy udali się m.in. do Izraela, Kosowa, Irlandii Północnej czy Kraju Basków.


Baskonia słynie z Athleticu Bilbao, czyli klubu, który w pełni składa się jedynie z miejscowych piłkarzy, a mimo to, jest jednym z niewielu klubów, który od dawna nie spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej. Kibice do tego stopnia są oddani zasadzie nie sprowadzania piłkarzy z zewnątrz, że woleliby, żeby ich klub spadł z La Liga, niż zatrudnił kogoś, kto nie jest wychowany na ich ziemi, zgodnie z ich wartościami. Autorzy książki spotkali się tamtejszymi mieszkańcami, przeprowadzili liczne wywiady, żeby dowiedzieć się, dlaczego Athletic Bilbao tak bardzo jest oddany swoim zasadom.


Każde z miejsc opisanych w "Mecz to pretekst" słynie z czegoś innego. Niestety, nierzadko futbol zamiast łączyć, dzieli i doprowadza do zaostrzania konfliktów. Należy mieć świadomość, że są miejsca, gdzie piłka nożna wychodzi poza mury stadiony i staje się jednym z ważniejszych czynników społeczno-gospodarczych, nierzadko wpływając na tożsamość danego regionu.

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close