5-10-15: Przedsezonowe zbrojenia Chelsea na przestrzeni ostatnich 15 lat

Autor: Dodano: 09.08.2018 06:00 / Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 10:39

W obecnym, zbliżającym się ku końcowi, okienku transferowym emocjonowaliśmy się sagami transferowymi piłkarzy takich jak: Lewandowski, Jorginho, Kepa, Higuain, Gołowin, Fekir. Jednych odpuściliśmy, drudzy wybrali grę w innym klubie, ściągnięcie kolejnych zakończyło się sukcesem, a o niektórych jeszcze walczymy w ostatnim dniu tego okienka. Spójrzmy, jak wyglądało letnie okienko transferowe Chelsea kolejno 5, 10 i 15 lat wstecz.

 

Letnie okno transferowe przed sezonem 13/14

Willian (Anży Machaczkała) – 35.5 mln euro

Ówczesny 25-latek, który notabene obchodzi w dniu dzisiejszym swoje, okrągłe 30 urodziny, przychodził do nas w końcowej już fazie okienka transferowego, bowiem nastąpiło to 28 sierpnia 2013 r. Brazylijczyk po dość nieudanym i krótkim okresie dla niego w rosyjskiej lidze, przeszedł do Chelsea w celu odbudowania swojej kariery. Do Anży trafiał przecież jako jedna z największych gwiazd Szachtara Donieck.

Willian - "Signing for Chelsea was... unusual!'

 

Andre Schurrle (Bayer Leverkusen) – 22 mln euro

Niespełna 23-letni Niemiec po dwóch świetnych sezonach w Bayerze Leverkusen, gdzie rozegrał 83 spotkania, strzelił 23 gole i asystował przy 16 innych, zostaje ściągnięty z myślą o grze na lewym skrzydle, czyli przeciwnym do tego, na które szykowany był Willian. Przeciwnie do Brazylijczyka również, Andre przyszedł do klubu już na początku tamtego okienka transferowego (1 lipca).

A World Champion in London - André Schürrle

 

Marco Van Ginkel (Vittese Arnheim) – 9.4 mln euro

Niemniejsze nadzieje pokładane były w młodym Holendrze, który trafił na Stamford Bridge 3 dni po Andre Schurrle. 20-latek miał uczyć się od wówczas najlepszych pomocników The Blues i w przyszłości przejąć po nich rolę rozgrywającego.

Marco van Ginkel First Interview For Chelsea

 

Samuel Eto’o (Anży Machaczkała) – Bez odstępnego

Jose Mourinho na początku swojego drugiego podejścia jako menedżer Chelsea, zażyczył sobie mieć swojego dawnego znajomego z czasów współpracy w Interze Mediolan. Długo nie trzeba było przekonywać Kameruńczyka i dzień po prezentacji Williana w ślad za nim poszedł również i Samuel Eto’o. Nie była to opcja długoterminowa, 32-latek miał już wtedy swoją najlepszą formę za sobą, ale The Special One był co do tego transferu przekonany. Poza tym, wyciągnięcie go z Anży nie kosztowało Chelsea ani grosza.

Samuel Eto'o first full interview for chelsea

 

Mark Schwarzer (FC Fulham) – Bez odstępnego

Ten transfer można śmiało porównać do obecnego przyjścia Roberta Greena. Podobny wiek (Green ma teraz 39 lat, a Schwarzer miał wtedy już 40 na karku) i podobna rola (bycie maksymalnie drugim w hierarchii bramkarzem).

Ponadto z wypożyczeń wracali wtedy tacy zawodnicy jak: Jeffrey Bruma (HSV Hamburg), Michael Essien (Real Madryt), Tomas Kalas (Vitesse Arnheim), Kevin De Bruyne (Werder Brema).

Mark Schwarzer on Chelsea TV 

 

Letnie okno transferowe przed sezonem 08/09

Jose Bosingwa (FC Porto) – 20.5 mln euro

Przed sezonem 2008/2009 Chelsea zdążył przejąć Luis Felipe Scolari. Brazylijski trener, prowadzący wcześniej m.in. reprezentację Portugalii, postanowił wykorzystać znajomości z niektórymi piłkarzami i tak między innymi trafił Jose Bosingwa. Nominalny prawy obrońca, niebojący się też gry na środku i po lewej stronie obrony, 16 lipca 2008 r. w wieku 25 lat zamienia ligę portugalską na Premier League.

Chelsea unveil Bosingwa

 

Deco (FC Barcelona) – 10 mln euro

Bardzo podobna sytuacja, jeżeli chodzi o wcześniejsze relacje na linii piłkarz-Scolari. Różnicą był tutaj wiek, bowiem, o ile Bosingwa był perspektywiczny, o tyle 31-letni Deco, którego pozbywa się Barcelona, nie mógł uchodzić za transfer z najwyższej półki, chociaż wciąż piłkarsko do zaprezentowania miał niemało ten naturalizowany Portugalczyk.

Z wypożyczeni wrócili w tym okienku transferowym m.in.: Khalid Boulahrouz (Sevilla) i Hernan Crespo (Inter Mediolan).

New Chelsea signing Deco on his new team and colleagues

 

Letnie okno transferowe przed sezonem 03/04

Hernan Crespo (Inter Mediolan) – 26 mln euro

Skończyliśmy Hernanem Crespo akapit wcześniej, to zaczniemy następny również Hernanem Crespo, gdyż był to najdroższy nabytek w pierwszym okienku za ery Romana Abramowicza. Serie A w tamtych czasach była o wiele silniejsza niż obecnie i wyciągnięcie gwiazdy tamtej ligi, jaką niewątpliwie był wówczas ex-piłkarz Lazio Rzym i Interu Mediolan, wiązało się z nie lada wydatkiem, co nie stanowiło problemu dla świeżo upieczonego właściciela klubu. Na pewno temu transferowi też sprzyjał fakt, że menedżerem Chelsea był wtedy Włoch Claudio Ranieri.

Hernan Crespo EXCLUSIVE

 

Damien Duff (Blackburn Rovers) – 24.5 mln euro

Trzeci najlepszy strzelec niespodzianki z sezonu 2002/2003, czyli Blackburn, które zajęło wtedy szóste miejsce w lidze. Prawy pomocnik, który cechował się wyśmienitymi podaniami bez względu, czy mają to być podania długie czy krótkie, wysokie dośrodkowania czy też prostopadłe piłki po ziemi. Rzuty wolne także nie były mu obce. W dodatku najlepsze lata kariery miał mieć dopiero przed sobą, gdyż miał w tamtym okresie 24 lata. Zostało to zauważone przez londyński klub i 1 lipca 2003 roku Irlandczyk został zaprezentowany jako nowy nabytek Chelsea.

Damien Duff - A life in football

 

Juan Sebastian Veron (Manchester United) – 21.5 mln euro

Tego samego dnia The Blues ściągnęli jeszcze jednego piłkarza z innego klubu Premier League. To dość głośny transfer Verona z Manchesteru United, którego Sir Alex Ferguson bronił bardzo długo zanim przyznał się do tego sprzedając go, że przygoda Argentyńczyka z Czerwonymi Diabłami była raczej niewypałem. Niemniej jednak 28-letni środkowy pomocnik, u którego nikt nie wątpił w jego technikę, przyjęcie czy drybling, był bardzo łakomym kąskiem dla Claudio Ranieriego.

Argentina's Juan Sebastian Veron - EXCLUSIVE

 

Claude Makelele (Real Madryt) – 20 mln euro

W grach z serii Football Manager, piłkarz który jest o pokolenie młodszy, ale zadziwiająco podobny w charakterystyce gry do swojego poprzednika nazywany jest mianem „regen”. Takim regenem jest N’Golo Kante dla Claude Makelele. Jego roli w destrukcji akcji rywala nie mogli się nachwalić najwięksi trenerzy. Przychodząc do Chelsea ostatniego dnia okienka transferowego miał 30 lat. Mimo to wykazywał się taką kondycją i determinacją, u której ciężko było szukać u wielu młodszych kolegów.

The Makelele role

 

Joe Cole (West Ham United) – 9.9 mln euro

Kolejny boczny pomocnik, którego Chelsea ściągnęła w tym oknie transferowym. Drybling, strzał z dystansu, skłonność do częstych dośrodkowań to część piłkarskiej wizytówki 22-letniego Anglika.

What Joe Knows

 

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close