Fot. UEFA

Oświadczenie UEFA w sprawie klubów Superligi. "Postępowanie zostało unieważnione bez żadnych naruszeń"

Autor: Piotr Różalski Dodano: 28.09.2021 11:30 / Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 11:35

UEFA porzuciła wszelkie postępowania prawne, wytoczone wszystkim dwunastu klubom związanym z utworzeniem projektu tzw. "Superligi", uznając je za nieważne - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Unii Europejskich Związków Piłkarskich.

Wydaje się, że saga związana z Superligą oficjalnie dobiegła końca. Z poniższego komunikatu, przedstawionego na oficjalnej stronie UEFA, można wywnioskować, że postępowanie karne tak naprawdę nigdy nie zostało wszczęte.

 

Komunikat UEFA

UEFA przyjęła do wiadomości list nadesłany przez niezależny Organ Odwoławczy UEFA, który wcześniej wszczął postępowanie karne przeciwko FC Barcelona, Juventus FC i Real Madryt CF za potencjalne naruszenie ram prawnych UEFA w związku z utworzeniem projektu tzw. "Superligi", o unieważnieniu postępowania bez żadnych naruszeń, jak gdyby cały proces nigdy się nie odbył.

UEFA zauważa, że deklaracja utworzona przez Organ Odwoławczy UEFA dostosowuje się do formalnej notyfikacji nadesłanej do UEFA w formie orzeczenia sądowego, przyznając UEFA kilka dni na doprecyzowanie zgodności z decyzją ogłoszoną przez XVII Wydział Gospodarczy w Madrycie.

UEFA przyjmuje do wiadomości, dlaczego postępowanie karne zostało uznane za nieważne. UEFA zawsze działa w dobrej wierze i w uzasadniony sposób wnioskuje tę decyzję przedstawioną przez niezależny Organ Odwoławczy UEFA, aby zawiesić postępowanie karne w całkowitej zgodzie z postanowieniami sądu XVII Wydziału Gospodarczego w Madrycie, biorąc pod uwagę, że trzy wcześniej wspomniane kluby zostały dopuszczone do klubowych rozgrywek UEFA. UEFA podtrzymuje swój pogląd, że należy działać w zgodzie nie tylko ze Statuami i Regulacjami UEFA, ale również z prawem Unii Europejskiej, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz przepisami Prawa Szwajcarskiego w związku z powołaniem projektu tzw. "Superligi". UEFA jest przekonana o swojej słuszności i będzie broniła swojego stanowiska podlegającego egzekucji we wszystkich stosownych jurysdykcjach.

W nawiązaniu do Klubowej Deklaracji Zobowiązań utworzonej w maju 2021 roku [LINK], w której dziewięć z dwunastu klubów, pełniących rolę współzałożycieli projektu tzw. "Superligi", które później poinformowały UEFA o jednostronnej decyzji wycofania się z projektu tzw. "Superligi", UEFA poinformowała te kluby, że w skutek toczącego się postępowania sądowego w Madrycie, chcąc uniknąć niepotrzebnych komplikacji, nie będzie się domagać żadnych opłat nałożonych w majowej Deklaracji Klubowych Zobowiązań.

Ze swojej strony UEFA oczywiście będzie nadal respektować i wypełniać wszelkie szczegółowe ustalenia zawarte z dziewięcioma klubami natychmiast po otrzymaniu pisma związanego ze wcześniej wspomnianymi deklaracjami. UEFA w dalszym ciągu podejmie wszelkie niezbędne działania w ścisłej zgodności z prawem narodowym jak i Unii Europejskiej w celu ochrony interesów UEFA oraz wszystkich uczestników piłkarskich.

Źródło: UEFA

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close