Fot. Getty Images

FIFA i MKOl: UEFA ma nasze pełne wsparcie

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 20.04.2021 17:50 / Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:50

Najwyżsi przedstawiciele FIFA i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zabrali głos ws. utworzenia Superligi. Obie te organizacje stanowczo potępiły ten projekt i wyraziły pełne poparcie dla działań europejskiej federacji piłkarskiej (UEFA) w tej sprawie.


Dzisiaj w szwajcarskim Montreux odbył się 45 Kongres UEFA. Jednym z głównych tematów było utworzenie Superligi.


– Jako prezydent FIFA, jestem dzisiaj tutaj po to, żeby wyrazić nasze pełne wsparcie dla UEFA, 55 krajowych związków piłkarskich, lig, klubów i wszystkich kibiców w całej Europie, a także na całym świecie – mówił Gianni Infantino.


– Jako FIFA możemy jedynie stanowczo potępić utworzenie Superligi, która ma być jak zamknięty sklep. Ma to być instytucja oderwana od obecnych instytucji, lig, federacji krajowych, od UEFA i FIFA – ma funkcjonować poza systemem. Nie ma żadnych wątpliwości co do dezaprobaty FIFA względem tego pomysłu. UEFA ma nasze pełne wsparcie.


– Jeśli niektórzy zdecydują się pójść własną drogą, to będą musieli żyć z konsekwencjami tego wyboru. Te kluby będą odpowiedzialne za swoje decyzje. Konkretnie oznacza to, że albo wchodzisz, albo ci nie ma. Nie możesz być w połowi tu, a w połowie tam.


– Dla mnie ta więź zawsze stanowiła magię futbolu. Kiedy strzelaliśmy bramkę, czuliśmy się jak Paolo Rossi strzelający zwycięskiego gola na mistrzostwach świata. Poświęciłem znaczną część swojego życia na obronę europejskiego modelu sportowego, który jest oparty na otwartości, uczciwości, na spadkach i awansach. Jeśli przyjrzymy się temu projektowi, to zobaczymy, że jest dużo do stracenia, być może dla krótkoterminowych zysków finansowych – dodał prezydent FIFA.


– Pojawiło się zagrożenie, ponieważ społeczna misja organizacji sportowych traci grunt kosztem nastawionych na zysk komercyjnych dostawców sportowych i inwestorów – przyznał z kolei Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.


– Jeśli na wszystko zaczniemy patrzeć jedynie z biznesowego punktu widzenia, jeśli w sporcie zaczną się liczyć tylko ekonomiczne zasady, to misja sportu straci sens – dodał Bach.


– Pokazaliście, że zależy wam na wartościach. Jeśli staniemy razem, nikt nie będzie w stanie nas pokonać – powiedział z kolei Aleksander Čeferin, prezydent UEFA.

Źródło: UEFA

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close