Fot. Getty Images

"Ten cyniczny pomysł zagraża hierarchii europejskiego futbolu" – oświadczenia Premier League i UEFA ws. utworzenia Superligi

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 18.04.2021 18:19 / Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 11:50

Europejski futbol czekają burzliwe dni. W przededniu ogłoszenia przez UEFA radykalnych zmian w formacie Ligi Mistrzów, kilkanaście najmocniejszych europejskich klubów ma ogłosić dzisiaj wieczorem utworzenie Superligi. Udział w niej miało wstępnie potwierdzić 11 klubów, w tym Chelsea.


UEFA oraz Premier League wydały specjalne oświadczenia w tej sprawie. Ich treść jest jednoznaczna – organizacje te stanowczo potępiają wprowadzenie nowego formatu rozgrywek, który mógłby zburzyć dotychczasową hierarchię rozgrywek na Starym Kontynencie.


"Premier League potępia propozycję utworzenia Europejskiej Superligi


Premier League potępia każdą propozycję atakującą zasady otwartej rywalizacji i wartości sportowych. Zasady te stanowią serce krajowej i europejskiej piramidy piłkarskiej. Kibice wszystkich angielskich klubów oraz klubów z całej Europy mogą obecnie marzyć o wspinaniu się na szczyt i grze z najlepszymi. Jesteśmy przekonani, że koncepcja Europejskiej Superligi zburzy te marzenia.


Premier League jest dumna z poziomu występujących w niej drużyn. Rywalizacja ta jest śledzona na całym świecie. Nasz sukces umożliwia nam bezkonkurencyjny finansowy wkład w piramidę krajowych rozgrywek. Europejska Superliga podważy ustalony ład i będzie miała głęboko krzywdzący wpływ na teraźniejszość oraz przyszłość Premier League.


Będziemy współpracowali z kibicami, FA, EFL, PFA i LMA oraz z innymi udziałowcami w kraju i za granicą, żeby bronić integralności i przyszłości angielskiego futbolu w najlepszym interesie piłkarskiej rywalizacji" – czytamy w oświadczeniu Premier League.


"UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Królewska Hiszpańska Federacja Piłkarska (RFEF) i La Liga oraz Włoska Federacji Piłkarska (FIGC) i Lega Serie A powzięły wiadomość, że kilka angielskich, hiszpańskich i włoskich klubów może planować ogłoszenie utworzenia zamkniętej tzw. Superligi.


Jeśli by do tego doszło, chcielibyśmy ponownie powtórzyć, że UEFA, angielska FA, RFEF, FIGC, Premier League, La Liga, Lega Serie A, a także FIFA i wszystkie nasze federacje pozostaniemy zjednoczeni w naszych wysiłkach, żeby powstrzymać ten cyniczny projekt opierający się na indywidualnych interesach kilku klubów w czasie, gdy bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy solidarności. Rozważymy wszystkie niezbędne środki, na wszystkich poziomach, zarówno sądowe jak i sportowe, żeby powstrzymać ten projekt. Futbol opiera się na otwartej rywalizacji i sportowych wartościach. Nie można tego zmieniać.


Jak wcześniej zapowiedziały FIFA i sześć federacji, kluby, które zaangażują się projekt Superligi otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek rozgrywkach na poziomie krajowym, europejskim i światowym, a piłkarze tych klubów mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich krajów.

 

Dziękujemy klubom z innych krajów, zwłaszcza z Francji i Niemiec, że odmówiły dołączenia do tego projektu. Wzywamy wszystkich miłośników piłki nożnej, kibiców i polityków, żeby włączyli się w walkę z tym projektem, jeśli zostanie on ogłoszony. Prywatny interes nielicznych trwa już zbyt długo. Wystarczy" – czytamy z kolei w oświadczeniu UEFA.


Ogłoszenie Europejskiej Superligi ma mieć miejsce dzisiaj o godzinie 19.30. Prezesem tego projektu ma zostać Florentino Perez, zaś wiceprezesami John W. Henry, Joel Glazer i Stan Kroenke.

Źródło: twitter

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

aeslehc
komentarzy: 19
19.04.2021 12:52

Tak czytam te wasze komentarze i chyba nie macie pojęcia, wiecie dlaczego wszyscy się wypisują z UEFA. Bo robią reformę Ligi mistrzów na lata 23/24 która z poziomem sportowym nie ma nic wspólnego jednego tylko kasa, więcej męczy itp. Woec dużo marki wychodza z tego bo co to za frajda jak Chelsea miała by grać z zespołami typu legia Warszawa

komentarzy:
19.04.2021 12:29

Tak zabronić grać zawodnikom w reprezentacji to zaraz powstaną nowe mistrzostwa świata i nowe euro . Uefa i fifa boją się ze straca grube mln i dla tego straszą dla mnie to zamiast LM moze byc bo fazy grupowej i tak nie oglądam

komentarzy:
18.04.2021 23:14

Najbardziej żenuje mnie to w tych oświadczeniach, że kładą nacisk na "zasięgi finansowe". Brakuje mi choć 1 zdania na temat tego, że to byłoby samobójstwem dla karier wielu piłkarzy, jeżeli chodzi o dodatkowy natłok spotkań w środku tygodnia... Przecież rozgrywki tego typu i tak w Anglii są już mocno napięte, bez przerwy zimowej. Sam nie obraziłbym się jakby te rzeczy naprawili, bo powoli zawód piłkarza na całym świecie (jeżeli chodzi o topowe kluby walczące na wielu arenach o trofea) zamienia się w robotę, a nie pracę. No ale i tak zawsze na końcu dyskusja toczy się tylko o ilość pieniędzy...jednak czym są te papierki w odniesieniu do zdrowia fizycznego i przede wszystkim psychicznego dla piłkarzy.

Midnite
komentarzy: 1053
19.04.2021 21:19

To zobacz sobie reformę UEFA dotyczącą Ligi Mistrzów. W skrócie - więcej drużyn, więcej meczów, więcej kasy dla organizatora...a taki mistrz Polski dalej będzie ginął w kwalifikacjach...

ChelseaGol
komentarzy: 4385
18.04.2021 21:28

Coż to wszystko chodzi o pieniądze o nic więcej..

thesabr3
komentarzy: 2149
19.04.2021 08:58

Dokładnie

Mungo28
komentarzy: 108
18.04.2021 19:44

To jest chore i tyle. Po czymś takim ligi staną się jeszcze bardziej zdominowane. Największe kluby będą miały olbrzymie finanse, a pozostali będą bić się o utrzymanie. Będziemy mieli takie sytuacji jak w Bundeslidze i Ligue 1.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close