Chelsea będzie wysyłać kibiców-rasistów na wycieczki do Auschwitz

Autor: Jakub Karpiński Dodano: 11.10.2018 00:48 / Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 10:23

Chelsea FC zamierza przestać wydawać kibicom dopuszczającym się zachowań rasistowskich podczas meczów zakazy stadionowe. Nowy projekt klubu ze Stamford Bridge zakłada wysyłanie takich osób na edukacyjne wycieczki do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 

Latem członkowie zarządu klubu, a także współpracujący z klubem dziennikarze wybrali się do Polski, by odwiedzić obóz zagłady i dowiedzieć się o nim więcej. Wszystko to jest częścią kampanii przeciwko antysemityzmowi w piłce nożnej. Delegacja wróciła z Oświęcimia głęboko wzruszona i z przekonaniem, że projekt należy rozwijać.

 

Czwartkowe wydanie "The Sun" informuje, że Chelsea zamierza wdrożyć plan zakładający wysyłanie kibiców dopuszczających się rasizmu na stadionie na edukacyjne wycieczki do obozu Auschwitz-Birkenau. Ma to być skuteczniejsze, niż rozdawanie im zakazów stadionowych.

 

Mówiąc o sprawie w radiu talkSPORT, Dan Levene, dziennikarz od wielu lat zajmujący się sprawami Chelsea, powiedział: – Chelsea nie jest jedynym klubem na świecie walczącym z rasizmem, ale problem istnieje i jest znaczący – powiedział Dan Levene, który latem wziął udział we wspomnianej wycieczce.

 

– Było bardzo ciekawie. Interesującym doświadczeniem było, jak ludzie na to wszystko zareagują. Dla tych, którzy pojechali, było to niecodzienne przeżycie.

 

Levene został spytany przez dziennikarzy talkSPORT o formułę egzekwowania projektu.

 

– Tak jak pisze "The Sun", kibice będą mogli wybrać pomiędzy zakazem stadionowym a edukacyjną wycieczką. Ciężko powiedzieć, ilu ludzi chciałoby pojechać na darmową wyprawę do obozu zagłady, pewnie niewielu, ale to interesujący i zasługujący na uznanie pomysł Chelsea.

 

Co ciekawe, nie jest to jedyne działanie klubu w kierunku zwiększenia świadomości o problemie antysemityzmu.

 

– Do Cobham przyjeżdżali ludzie znający historię, by opowiadać młodym zawodnikom, poniżej 21. roku życia o Auschwitz i holokauście. Ich reakcja była bardzo pozytywna – powiedział Dan Levene.

Źródło: "The Sun", talkSPORT, Dan Levene

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close