Kante, czyli brylujący kapitan - analiza statystyczna spotkania z Newcastle

Autor: Dodano: 23.11.2020 18:38 / Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:39

Chelsea powróciła zwycięsko do krajowych rozgrywek po ostatniej w tym roku przerwie na mecze reprezentacji, a analiza pomeczowych statystyk pokazuje, jak N’Golo Kante znakomicie rozwija się w roli głęboko cofniętego pomocnika oraz jak ofensywa The Blues nie zwalnia tempa.

Drużyna ze Stamford Bridge odniosła pięć kolejnych zwycięstw w ostatnio rozegranych meczach. Gol samobójczy Fernandeza z  drużyny Newcastle, a także trafienie na 2:0 w wykonaniu Abrahama przypieczętowało sobotnie zwycięstwo The Blues, a statystyki oraz taktyka z tego meczu jest warta poświęcenia jej uwagi.

Kante kluczem do gry w fazie destrukcji

Ustawienie 4-3-3 jest kluczowym elementem efektywnej gry Chelsea w ostatnich tygodniach, a co za tym idzie, również lepszych wyników osiąganych przez drużynę. Kluczowa w tym ustawieniu jest pozycja Kante. Francuz jest bowiem najgłębiej grającym pomocnikiem, którego rola polega na rozbijaniu akcji przeciwników zaraz przed swoją linią obrony, a dodatkowo jego kompetencje nie ograniczają się zaledwie do środkowej strefy boiska, ponieważ 29-latek wywiązuje się z zadań defensywnych na całej jego szerokości.

Żaden z zawodników podczas sobotniego meczu nie wygrał więcej starć o piłkę niż Kante (4), a także żaden z graczy nie zaliczył większej liczby udanych przechwytów niż gracz Chelsea (3). Jego staranie w ewidentny sposób odciążały parę stoperów – Zouma, Rudiger.  Środkowi obrońcy byli również jedynymi zawodnikami, którzy zdołali wykonać więcej podań niż Kante podczas starcia z Newcastle. Praca Francuza nie ograniczyła się jednak tylko do połowy zajmowanej przez drużynę Chelsea. Był on aktywny również na połowie przeciwnika, co dobrze pokazuje Heatmapa związana z jego aktywnością na boisku:

Jednym z najbardziej imponujących elementów gry drużyny Chelsea w meczu przeciwko Srokom jest zapewne posiadanie piłki oraz to w jaki sposób zamknęła ona przeciwników na ich połowie. Przyjezdni ze Stamford Bridge byli przy piłce przez 71% czasu gry, a dokładność ich podań wyniosła 90%. Dzięki zastosowaniu kontr-pressingu przez linię pomocy Chelsea, N’Golo Kante królował w przechwytywaniu ‘drugich piłek’ na korzyść swojej drużyny.

Wszechstronny atak

Po zwycięstwie Chelsea 4:1 w meczu przeciwko Sheffield United, które miało miejsce przed minioną przerwą na reprezentację, Hakim Ziyech zajął czołówki gazet na Wyspach za sprawą pokazania swojego piłkarskiego kunsztu. Tym razem, po sobotnim spotkaniu, pochwały należą się całej ofensywie The Blues. Procentowy rozkład ataków drużyny Franka Lamparda prezentuje się następująco: Prawa strona boiska (34%), lewa strona boiska (36%), środek boiska (30%) i to właśnie z tej części murawy zawodnicy Chelsea oddali najwięcej strzałów.

Spośród ostatnich 14 bramek zdobytych przez drużynę Chelsea, Tammy Abraham strzelił trzy bramki, a jego go w 65’minucie  w starciu przeciwko Newcastle United podwyższył i zarazem ustalił końcowy wynik na 2:0. Napastnik The Blues może się pochwalić również inną, wyróżniającą go statystyką, a to za sprawą tego, iż od startu minionego sezonu strzelił on dla swojej drużyny 23 bramki we wszystkich rozgrywkach, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich zawodników Chelsea.

Timo Werner był bardzo aktywny podczas sobotniego popołudnia, włożył sporo pracy w grę po swojej lewej stronie boiska, czego zwieńczeniem było podania do Abrahama, które pozwoliło na strzelenie bramki przez Anglika. Niemiec po raz pierwszy do pięciu spotkań nie zdołał strzelić bramki, ale nie zmienia do faktu, że dotychczasowa ilość bramek, przy których brał on udział wygląda bardzo solidnie (12 – osiem zdobytych bramek oraz cztery asysty).

Całkowita kontrola

Był to dziewiąty mecz Chelsea, w którym nie została ona pokonana przez swojego przeciwnika, a dodatkowo drużyna ze Stamford Bridge wygrała w bardzo dobrym stylu, zaliczając jeden z najwyższych wyników posiadania piłki w meczu w obecnym sezonie, a zawodnikiem, który był najdłużej przy piłce był Rudiger (10%). Na kolejnych miejscach uplasowali się Zouma (9,9%) oraz Reece James (7,3%). Mason Mount z kolei był graczem Chelsea, który zaliczył najwięcej kontaktów z piłką, bo aż 91.

Sześć spośród 14 prób zdobycia bramki przez The Blues było niecelnych, a pięć zablokowanych przez drużynę Srok. Statystyka ta pomija trafienie samobójcze Frederico Fernandeza, który był naciskany przez Bena Chilwella. Newcastle zdołało w tym meczu oddać zaledwie jeden strzał na bramkę Chelsea.

Zouma wygrał dziewięć powietrznych starć o piłkę, co jest najwyższym wynikiem z wszystkich graczy na boisku oraz uzyskał 96% dokładność podań – najwięcej spośród zawodników występujących od pierwszej minuty meczu.

Edouard Mendy zaliczył swoje siódme czyste konto w swoim dziewiątym meczu dla Chelsea (cztery z nich zachował w pięciu spotkaniach Premier League). Obecnie średnio wyciąga on piłkę z własnej bramki co 405 minut. Cztery czyste konta z rzędu zachowane przez The Blues podczas meczów wyjazdowych, jest najlepszym wynikiem od lutego 2014 roku.

Źródło: Chelsea FC