5-10-15: Bazylei kradzież punktów ze Stamford Bridge

Autor: Dodano: 17.09.2018 22:43 / Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 22:43

Przenosimy się do meczu o pięć sezonów wstecz. Chelsea rozpoczyna zmagania w Champions League goszcząc u siebie FC Basel. W tamtym meczu, nie po raz pierwszy już zresztą, dał się poznać kibicom The Blues piłkarz, który jeszcze nie wiedział o swoich transferach do Chelsea, Fiorentiny, Romy czy Liverpoolu. Tak, chodzi o Mohameda Salaha.

SKŁADY

Chelsea (1-4-2-3-1): Cech - Ivanović, Cahill, Luiz, A.Cole - Lampard (76' Ba), Van Ginkel (76' Obi Mikel) - Willian (67' Mata), Oscar, Hazard - Eto'o. Niewprowadzeni rezerwowi: Schwarzer, Terry, Azpillicueta, De Bruyne. Trener: Jose Mourinho.

FC Basel (1-4-4-2): Yann Sommer - Kay Voser, Fabian Schar, Ivan Ivanov, Behrang Safari - Mohamed Salah (88' Taulant Xhaka), Marcelo Diaz, Fabian Frei, Valentin Stocker (81' Arlind Ajeti) - Marco Streller, Giovanni Sio (65' Matias Delgado). Niewprowadzeni rezerwowi: Germano Vailati, Phillip Degen, Gaston Sauro, David Degen. Trener: Murat Yakin.

PRZEBIEG MECZU

Pierwsza groźniejsza akcja gospodarzy nastąpiła w 24 minucie. Samuel Eto'o, który wrócił się w okolicę strefy środkowej boiska, zagrał na prawo do Branislava Ivanovicia. Serb przyjął i chwilę później zagrał do środka tuż przed pole karne, gdzie czekał Frank Lampard. Jego uderzenie z pierwszej piłki nie było jednak czyste w dodatku uderzenie zostało jeszcze odbite przez obrońcę FC Basel.

Równo po pół godzinie gry, pierwsze realne zagrożenie dla bramki Petra Cecha zapoczątkował prostopadłym podaniem Stocker do niepilnowanego Mohameda Salaha. Egipcjanin urwał się obrońcom, miał wiele miejsca do szarży w pole karne, ale sam strzał poleciał za wysoko. Zmarnowana dogodna sytuacja.

Rozpoczyna się ostatnia minuta regulaminowego czasu gry pierwszej połowy. David Luiz podaje piłkę do Lamparda. Kapitan Chelsea w tamtym meczu zauważa uwalniającego się od obrońców Oscara i bez chwili zawahania posyła piłkę w jego stronę. Brazylijczyk z pierwszej piłki strzela nie patrząc na bramkę w dalszy słupek i pokonuje Sommera. Mamy 1:0 dla Chelsea!

11 minut po rozpoczęciu drugiej połowy spotkania, Oscar był blisko by znowu zadowolić Stamford Bridge. Zza lewego narożnika pola karnego przymierza strzałem z dystansu, ale futbolówka ląduje na poprzeczce.

Kombinacyjna akcja gości, którą ostrym dośrodkowaniem w okolice pola karnego rozpoczął Safari. Piłka wędrowała między Delgado, Strellerem, a Salahem. Ten ostatni technicznym uderzeniem nie daje szans Petrowi Cechowi. W 71 minucie robi się remis 1:1!

Zostało 10 ostatnich minut podstawowego czasu meczu. Akcje lewą stroną napędza po raz kolejny Salah, znajduje wycofującym podaniem Marco Strellera, a strzał Szwajcara blokuje skutecznie David Luiz. Do rzutu rożnego podchodzi Delgado, zagrywa celowo na krótki słupek, gdzie zmierzał Streller i tym razem nie upilnowała go obrona Chelsea. Jego strzał głową jeszcze odbił Petr Cech, ale piłka i tak wpadła do siatki. W tej chwili wynik spotkania zmienia się na 1:2 dla FC Basel! Taki rezultat pozostaje już do końca meczu.

"NAJ" MECZU

Najlepsza ocena: Oscar (8.3)

Najgorsza ocena: Petr Cech (5.8)

Najwięcej oddanych strzałów: Oscar (5)

Najwięcej kontaktów z piłką: Branislav Ivanović (79)

Najlepszy % celnych podań: Marco Van Ginkel (96%)

Największa liczba podań: David Luiz (68)

Najwięcej kluczowych podań: Frank Lampard (4)

Najwięcej udanych dryblingów: Eden Hazard (4)

Najwięcej udanych odbiorów: Fabian Schar (5)

SYTUACJA W GRUPIE

Po pierwszych meczach w fazie grupowej w grupie E prowadziło Schalke 04, rozbrajające u siebie Steauę Bukareszt 3:0. Drugie miejsce zajęło wówczas FC Basel po wygranej nad Chelsea, która musiała gonić rywali z trzeciego miejsca. Ostatnią drużyną grupy jest wspomniana wcześniej Steaua.

ZOBACZ -> SKRÓT MECZU CHELSEA 1:2 FC BASEL

Źródło: whoscored.com