Pięć zmian w trakcie meczu? - postulaty FIFA

Autor: Mikołaj Biegański Dodano: 08.05.2020 19:21 / Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:21

Jako, że wiele europejskich lig piłkarskich planuje wznowić rozgrywki, Komisja Międzynarodowego Związku Piłkarskiego (IFAB) przychyliła się do rekomendacji FIFA, dotyczących poszerzenia przepisów meczowych. Ma to usprawnić rozgrywanie spotkań, jak również zmniejszyć ryzyko uszczerbku na zdrowiu zawodników, którzy będą nadal daleko od optymalnej dyspozycji fizycznej. Wiele z tych udogodnień wynika z faktu, iż rozgrywki będą dokańczane w krótkim przedziale czasu, co może skutkować większą liczbą kontuzji wśród graczy. 

 

Tymczasowe zmiany, wprowadzone do rozgrywek, które już się rozpoczęły, bądź rozpoczną się wkrótce i zakończą przed 31 grudnia 2020 roku:

 

1. Każdy zespół będzie miał możliwość skorzystania z pięciu zmian w trakcie meczu.

2. Aby uniknąć zbędnego zamieszania podczas meczu, dopuszcza się maksymalnie trzy okazje, w trakcie jego trwania, do przeprowadzenia zmian; zmiany mogą zostać dokonane także w przerwie meczu.

3. Jeśli oba zespoły dokonują zmian w tym samym czasie, będzie to równoznaczne z utratą jednej z trzech możliwości ich dokonania przez każdy z zespołów.

4. Niewykorzystane zmiany oraz okazje do ich przeprowadzenia zostają przeniesione do dogrywki, jeśli takowa następuje.

5. Jeżeli dane rozgrywki dopuszczają dodatkową zmianę w dogrywce, oba zespoły zyskają okazję do jej przeprowadzenia; zmiany mogą być także dokonane przed rozpoczęciem dogrywki bądź w przerwie dogrywki.

 

Zmiana powrotna zawodnika nie będzie obowiązywać w rozgrywkach seniorskich, ale może zostać wprowadzona w rozgrywkach młodzieżowych.

Źródło: FIFA.com

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close