Liga Mistrzów w nowej odsłonie? Trzy kluby Premier League z bezpośrednim awansem

Autor: Piotr Różalski Dodano: 08.10.2019 23:07 / Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 23:07

Zanosi się na to, że w Premier League będą dostępne tylko trzy miejsca premiowane bezpośrednim awansem do rozgrywek Ligi Mistrzów. Wszystko za sprawą zmian w regulaminie rozgrywek, które UEFA może niebawem zatwierdzić.

Działacze związku Europejskich Zawodowych Lig Piłkarskich (ELA) znajdują się w ostatniej fazie tworzenia procedur w kwestii organizacji elitarnych rozgrywek. Oczywiście takim samym rygorem mogą zostać objęte inne czołowe ligi europejskie – La Liga, Serie A czy Bundesliga.

– Uważam, że wiele związków wielkich lig czułoby się w porządku i sprawiedliwie, gdyby każdy był traktowany na równi z każdym. Jeśli daje się Premier League cztery miejsca w Lidze Mistrzów, a o jedno mniej otrzymuje Bundesliga, to wtedy tworzy się problem – stwierdził Lars-Christer Olsson, prezydent ELA.

– Przedstawiciele związków największych lig w Europie są przygotowani na debatę w tej sprawie. To nowy projekt i zobaczymy, czy zostanie tak samo poważnie potraktowany wśród pozostałych członków.

Olsson to także zwolennik stworzenia nowego systemu europejskich rozgrywek, opierajacych się na trzech poziomach ligowych. Wówczas o tym, kto będzie brał udział w turnieju zadecydują wyłącznie wyniki odnoszone na ligowym podwórku.

Szwedzki działacz sugeruje także, że dystrybucja wynagrodzeń w Champions League powinna także ulec zmianie.

– 20-25 procent z tytułu wynagrodzeń powinny zostać rozdane wśród klubów, które nie biorą udziału w rozgrywkach europejskich w ramach pakietu solidarnościowego.

– Podział środków finansowych na podstawie historii występów w europejskich rozgrywkach powinien zostać unieważniony. Wszystko powinno się opierać na aktualnej formie, nie na przeszłości. Te dwie rzeczy będą najpilniej omawiane w kontekście wprowadzenia nowego formatu. Skoro zespoły są dobre, z pewnością się zakwalifikują do rozgrywek – dodaje Olsson.

Jeśli reforma dojdzie do skutku, Chelsea będzie musiała się liczyć ze znacznym spadkiem dochodów biorąc udział w Lidze Mistrzów. Szacuje się, że każdy klub Premier League musi liczyć się ze stratą 25 milionów funtów na sezon.

Zakładając wdrożenie projektu, każda czwarta drużyna z najlepszych lig europejskich będzie musiała walczyć o udział w Lidze Mistrzów w drodze kwalifikacji.

Źródło: Sky Sports / Daily Mail

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Krzysiek96
komentarzy: 64
09.10.2019 12:52

Co za głupota. Liga angielska powinna mieć 5 miejsc w LM z racji najwyższego poziomu w Europie. 3 miejsca to Bundesliga albo Ligue 1 gdzie co roku wygrywają Bayern i PSG.

Live Chat

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close