Fot. Chelsea FC

The Telegraph: Chelsea zostanie ukarana grzywną za sprzedaż żeńskiej drużyny powiązanej ze sobą spółce

Autor: Mateusz Ługowski Dodano: 06.04.2025 09:45 / Ostatnia aktualizacja: 06.04.2025 09:45

Jak informuje Tom Morgan z "The Telegraph", Chelsea zostanie ukarana grzywną za sprzedaż żeńskiej drużyny powiązanej ze sobą spółce ze 200 milionów funtów. Zabieg ten miał na celu pokrycie strat.


Rozmowy ugodowe już się rozpoczęły. Organy europejskie, w przeciwieństwie do Premier League, wykluczyły kwotę sprzedaży żeńskiej drużyny z wydatków. Chelsea zostanie prawdopodobnie ukarana grzywną, a także grozi jej wykluczenie z europejskich pucharów w przyszłości, jeśli okaże się, że klub ponownie naruszył limity wydatków.


UEFA będzie do końca maja kontrolowała finanse Chelsea. Wiele osób potwierdza, że dialog między stronami już trwa, a na tę chwilę najbardziej prawdopodobną sankcją jest grzywna.


Dokładny zakres naruszenia przepisów przez Chelsea nie jest jasny. Trzyletnia strata klubu w wysokości 358 milionów funtów znacznie wykracza poza limity UEFA (dopuszczalna jest maksymalna strata w wysokości 170 milionów), jednak klub może dokonywać odliczeń wydatków na młodzież, drużyny kobiece i infrastrukturę.


W ubiegłym tygodniu Chelsea potwierdziła, że wyceniła swoją żeńską drużynę na 200 milionów funtów, zanim zdecydowała się na jej sprzedaż w ubiegłym roku. W poniedziałek klub ze Stamford Bridge ogłosił osiągnięcie zysku przed opodatkowaniem w wysokości 128,4 miliona funtów za rok kończący się 30. czerwca 2024 r. Zysk ten został osiągnięty częściowo dzięki pozyskaniu 198,7 miliona funtów ze sprzedaży spółek zależnych.


Pełne sprawozdania finansowe zostały już opublikowane w Companies House i wykazały, że całość ze 198,7 miliona funtów zysku została wygenerowana dzięki sprzedaży żeńskiej drużyny BlueCo Midco – spółce zależnej spółce macierzystej. Kobieca drużyna została wyceniona na 200 milionów funtów, jednak Chelsea wciąż czeka na zatwierdzenie wyceny przez Premier League.


Ujawniono również, że Premier League nie zgodziła się z wyceną dwóch hoteli w poprzednim roku finansowym, co pozwoliło Chelsea zmniejszyć straty o 76,3 miliona funtów.


Co istotne, w styczniu Premier League potwierdziła, że wszystkie kluby, a więc także Chelsea, postępowały zgodnie z przepisami w okresie kończącym się wraz z końcem sezonu 2023/24.


Sprzedaż aktywów trwałych, takich jak hotele czy drużyna żeńska, do spółek powiązanych jest dozwolona na mocy przepisów Premier League, pod warunkiem, że transakcje są dokonywane na podstawie uczciwej wyceny rynkowej.


Źródło: "The Telegraph"

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Kalim89
komentarzy: 251
06.04.2025 11:42

Nie ma wątpliwości że nasz zarzad jest popierdolony i okaże się że nie będzie nas w europejskich pucharach ale zobaczcie jak to jest... my coś odjebiemy i odrazu się za to biorą a City ma tyle różnych wykroczeń i nadal nie dostali żadnej kary!

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close