Fot. Chelsea FC

Poznaj rywala z Ligi Konferencji: KAA Gent

Autor: Kacper Strojwąs Dodano: 30.09.2024 16:18 / Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 19:08

Już 3 października Chelsea rozpocznie walkę o zwycięstwo w Lidze Konferencji UEFA. Pierwszym rywalem The Blues w fazie ligowej będzie belgijski klub — KAA Gent.

 

Od tego roku, europejskie rozgrywki odbywać się będą w zupełnie nowym formacie. Najważniejszą zmianą, która obowiązywać będzie w Lidze Mistrzów, Lidze Europy oraz w Lidze Konferencji jest wprowadzenie fazy ligowej, która zastępuje znaną do tej pory fazę grupową. W przypadku pucharu, w którym grać będzie Chelsea, wszystkie zespoły w pierwszym etapie zagrają sześć spotkań, każde z innym rywalem. Drużyny z miejsc 1-8 bezpośrednio awansują do 1/8 finału, podczas gdy drużyny z miejsc 9-24 wystąpią w barażach o zakwalifikowanie się do 1/8. Z kolei faza pucharowa pozostaje bez zmian względem poprzednich lat.

 

Chelsea w Lidze Konferencji UEFA zagra po raz pierwszy w historii, a zmagania w tych rozgrywkach rozpocznie od meczu z KAA Gent, drużyną wylosowaną z koszyka pierwszego. Poniżej przedstawiamy informacje o belgijskiej ekipie, aby lepiej poznać rywala londyńczyków. Zapewniamy również, że takie artykuły będą publikowane przed każdym meczem Chelsea w europejskich pucharach z tego sezonu. 

 

Podstawowe informacje: 

 

Pełna nazwa: Koninklijke Atletiek Associatie Gent (w skrócie KAA Gent — nazwa ta obowiązuje od 1971 roku)

 

Kraj: Belgia 

 

Miasto: Gandawa 

 

Rok założenia: 1900 rok (teoretycznie założony został w 1864 roku jako klub gimnastyczny — pod nazwą Société Gymnastique la Gantoise i dopiero w 1900 roku zaczął być kojarzony z piłką nożną)

 

Sukcesy: mistrz Belgii (2015), zdobywca Pucharu Belgii (1964, 1984, 2010, 2022), zdobywca Superpucharu Belgii (2015)

 

Trener: Wouter Vrancken (prowadzi Gent od początku tego sezonu, wcześniej był menadżerem Genku)

 

Miejsce w lidze w sezonie 2023/2024: 7 miejsce 

 

Stadion: Planet Group Arena, Gandawa (pojemność stadionu: 20 175)

 

Barwy: niebiesko-białe

 

Przydomek: De Buffalo's

 

Główny rywal: Club Brugge (rywalizacja ta wynika z tego, że Gent i Club Brugge położne są w Regionie Flamandzkim — jednym z trzech regionów federalnych Belgii, a pojedynki z udziałem obu zespołów często są nazywane Bitwą o Flandrię)

 

Wyniki w europejskich pucharach: 

 

Liga Mistrzów: Gent tylko raz (w sezonie 2015/2016) zakwalifikował się do fazy grupowej Champions League. W sezonie poprzednim zdobyli Mistrzostwo Belgii, a więc zagwarantowali sobie bezpośredni awans do najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych. Trafili do grupy H, gdzie oprócz Belgów, znajdowały się jeszcze następujące kluby: Olympique Lyon, Valencia i Zenit Sankt Petersburg. Zmagania zakończyli na drugim miejscu w grupie, dzięki czemu awansowali do 1/8 finału. Na tym etapie przegrali jednak dwumecz z Wolfsburgiem (2:4) i odpadli z Ligi Mistrzów. 

 

Bilans spotkań w Lidze Mistrzów (biorąc pod uwagę również eliminacje): 4 zwycięstwa, 1 remis, 8 porażek. 

 

Puchar UEFA/ Liga Europy: Gent regularnie brał udział w eliminacjach Ligi Europy, rzadko jednak przechodził do fazy grupowej. Najlepszym rezultatem dla tej ekipy był awans do ćwierćfinału w sezonie 1991/1992, gdzie trafili na Ajax. Wielokrotni mistrzowie Holandii bez większych problemów przeszli dalej, wygrywając w dwumeczu 3:0. 

 

Bilans spotkań w Pucharze UEFA/Lidze Europy: 28 zwycięstw, 21 remisów, 32 porażki. 

 

Liga Konferencji: Dla drużny z Planet Group Arena będzie to czwarty z rzędu udział w tych rozgrywkach. Dotychczas najdalej doszli w sezonie 2022/2023, kiedy osiągnęli etap ćwierćfinału. Ulegli wówczas późniejszym zwycięzcom, a więc West Hamowi (5:2 w dwumeczu na korzyść Młotów). 

 

Bilans spotkań w Lidze Konferencji: 8 zwycięstw, 2 remisy, 5 porażek.

 

Sezon 2024/2025 do tej pory...

 

Wouter Vrancken i jego piłkarze rozpoczęli zmagania w obecnym sezonie zdecydowanie wcześniej niż zawodnicy Chelsea. Wynikało to z faktu, iż Gent musiało brać udział w eliminacjach do Ligi Konferencji UEFA, a także ze specyfiki Jupiler Pro League. Belgijska liga bowiem zaczyna się zwykle już pod koniec lipca. Do tej pory najbliżsi rywale Chelsea rozegrali dziewięć spotkań ligowych, w których zdobyli 16 punktów, co klasyfikuje ich na trzecim miejscu w tabeli ze stratą sześciu oczek do liderów — KRC Genk. Ligowe zmagania Gent zainaugurowało 28 lipca, pokonując wtedy Kortrijk 1:0. Łącznie wygrywali pięciokrotnie, trzykrotnie przegrywali, a raz mecz z ich udziałem zakończył się podziałem punktów. Najważniejszym dotychczasowym zwycięstwem dla Gentu było ogranie Club Brugge 4:2 na stadionie największych rywali. 

 

Droga De Buffalo's do Ligi Konferencji nie należała do najprostszych, gdyż klub z Gandawy musiał przejść trzy rundy kwalifikacyjne. Na początku wyeliminowali Víkingur Reykjavík z Islandii (7:1 w dwumeczu), następnie nie bez problemów uporali się z duńskim Silkeborgiem (w obu meczach padł remis 2:2, jednak w dogrywce triumfowali piłkarze Gentu). W ostatniej rundzie eliminacji dwukrotnie wygrywali 1:0 z Partizanem Belgrad. 

 

Skład i statystyki:

 

Z perspektywy kibiców Chelsea najciekawszą postacią grającą dla Gentu może być Andri Gudjohnsen, czyli syn legendy The Blues — Eidura Gudjohnsena. 22-letni napastnik dołączył do belgijskiego zespołu tego lata, przenosząc się z duńskiego Lyngby. Islandczyk w tym sezonie rozegrał 13 spotkań w klubie z Gandawy (we wszystkich rozgrywkach), strzelił dwa gole i zanotował jedną asystę. Po transferze Andri cieszył się sporym zaufaniem trenera Vranckena, gdyż regularnie wychodził w podstawowej jedenastce. Z czasem jednak wypadł z pierwszego składu i mecze rozpoczynał na ławce rezerwowej, tak też było w ostatnim spotkaniu Gentu — 29 września pokonali 3:0 Leuven, a Gudjohnsen na boisku pojawił się dopiero w 75 minucie. Kwadrans wystarczył jednak 22-latkowi na zdobycie drugiej ligowej bramki w sezonie. Łącznie w Jupiler Pro League na murawie przebywał przez 492 minuty (ósmy wynik w całej drużynie). 

 

Najwięcej minut spośród drużyny KAA Gent (biorąc pod uwagę wyłącznie mecze ligowe) rozegrali Davy Roef (30-letni bramkarz z Belgii) oraz Tsuyoshi Watanabe (27-letni środkowy obrońca z Japonii). Obaj piłkarze rozegrali po 810 minut, a próg 800 minut przekroczył jeszcze tylko Mathias Delorge (20-letni środkowy pomocnik z Belgii). Dodatkowo wspomniany trzykrotny reprezentant Japonii jest najdroższym piłkarzem KAA Gent — jego wartość rynkowa wynosi 7 milionów euro. Z kolei wartość całej belgijskiej drużyny wynosi 55 milionów euro. 

 

Pierwszym kapitanem zespołu jest 36-letni Belg Sven Kums, grający nominalnie w środku pola. Zawodnik ten pauzuje jednak od połowy września (uraz łydki), w związku z tym w lidze rozegrał do tej pory jedynie 319 minut, zdążył w tym czasie strzelić jednego gola. Pod jego nieobecność funkcję kapitana sprawuje Stefan Mitrovic, podstawowy środkowy obrońca zespołu. 

 

Najskuteczniejszym piłkarzem Gentu w tym sezonie jest napastnik Omri Gandelman (24-latek pochodzenia izraelskiego). W lidze belgijskiej trzykrotnie trafiał do bramki rywala, kolejne trzy gole dołożył w eliminacjach do Ligi Konferencji. Najprawdopodobniej nie będzie miał jednak okazji poprawić swojego dorobku bramkowego, ponieważ z powodu problemów zdrowotnych opuścił dwie ostatnie kolejki. Natomiast najlepszym dogorywającym jednoktrotnych mistrzów Belgii jest pochodzący ze Szwajcarii, nominalny lewoskrzydłowy (grający również na szpicy) — Franck Surdez.

 

W składzie KAA Gent znajdziemy również kilku Anglików, którzy do niedawna występowali na niższych szczeblach rozgrywkowych na Wyspach. Jednym z takich graczy jest napastnik Max Dean, kolejny z nowych nabytków mistrzów Belgii z 2015 roku. Dean w zeszłym sezonie reprezentował jeszcze MK Dons, strzelając 16 bramek w League Two. Pierwszego gola w nowych barwach zdobył już w swoim debiucie, gdy Gent grało na Islandii z Víkingur Reykjavík.

 

Ustawieniem preferowanym przez obecnego menadżera klubu z Gandawy jest 3-4-2-1 (choć sezon rozpoczęli w ustawieniu 4-1-4-1, lecz trener Vrancken szybko zmienił pomysł na grę swojego zespołu), a więc formacja z trójką obrońców i dwoma wahadłowymi, grającymi ofensywnie, co przekłada się na asysty i bramki Archiego Browna i Noah Fadigi, czyli dwóch podstawowych wahadłowych, którzy praktycznie w każdym meczu ligowym wychodzili w pierwszym składzie. Brown zanotował bowiem już cztery asysty, a Fadiga strzelił trzy gole (wszystkie w czterech ostatnich meczach).

 

Warto podkreślić, że gracze Gentu są bardzo skuteczni, gdyż liczba bramek przewyższa bramki oczekiwane — w lidze zdobyli 17 goli, a według statystki xG powinni mieć na koncie 12 bramek (średnio 1,89 gola na mecz, podczas gdy średnie xG na mecz wynosi 1,33). Statystyka ta jest tym bardziej imponująca, gdyż Gent nie oddaje zbyt dużej liczby strzałów w meczu, średnia wyciągnięta z meczów ligowych, to 9,44. Ponadto, dobrze radzą sobie w defensywie, ponieważ nie tracą zbyt wielu goli, bowiem w lidze bramkarz Gentu tylko dziewięć razy musiał wyciągać piłkę z siatki. 

 

W ostatnim wygranym meczu przeciwko Leuven w wyjściowym składzie znaleźli się następujący gracze: Roef; Gambor, Mitrovic, Watanabe; Fadiga, Delorge, Ito, Brown, Vancsa; Surdez, Dean. Bramki dla najbliższych rywali Chelsea zdobywali Dean, Fadiga i Gudjohnsen. 


Źródło: Własne/Chelsea FC

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close