Fot. UEFA

OFICJALNIE: UEFA zatwierdziła nowy format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025

Autor: Piotr Różalski Dodano: 10.05.2022 23:14 / Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 00:00

Komitet Wykonawczy UEFA, podczas wtorkowego posiedzenia z udziałowcami piłkarskich klubów w Wiedniu, zatwierdził ostateczny format rozgrywek Ligi Mistrzów, który wejdzie w życie od sezonu 2024/2025.

 

W nowej odsłonie najbardziej prestiżowych rozgrywek Starego Kontynentu zajdą kluczowe zmiany. Przede wszystkim turniej będzie się opierał na tak zwanym "systemie szwajcarskim". Liczba klubów rywalizujących o trofeum zwiększy się z 32 do 36.

 

Ostatecznie w fazie ligowej (nie mylić z grupową) każdy uczestnik rozegra osiem, a nie dziesięć spotkań, jak pierwotnie zaplanowano w kwietniowym wniosku. W myśl nowej idei, każdy zespół w rundzie jesiennej rozegra cztery mecze u siebie i tyle samo na wyjeździe - każdy z innym rywalem.

 

Terminarz będzie układany na podstawie aktualnego współczynniku zespołów z rankingu UEFA.

 

Najlepsze osiem zespołów uzyska bezpośredni awans do fazy pucharowej, podczas gdy kluby z miejsc 9-24 będą miały szansę na dołączenie do węższego grona poprzez fazę play-off. Baraże zostaną rozegrane w systemie mecz-rewanż i ośmiu zwycięzców uzupełni najlepszą szesnastkę uczestników.

 

W rozgrywkach nastąpią także modyfikacje, dotyczące przyznawania miejsc w rozgrywkach. UEFA zrezygnowała z kontrowersyjnego pomysłu przyznawania dodatkowych dwóch miejsc klubom z najlepszym współczynnikiem w rankingu.

 

W zamian za to do rozgrywek dołączą dwa kluby, które w swojej lidze zgromadzą największą liczbę punktów w sezonie. Kolejny slot dopełni bezpośrednio trzeci zespół z piątej najlepszej ligi według rankingu UEFA. Przepustkę otrzyma także drużyna z ostatniej fazy eliminacji, dzięki poszerzonemu gronu uczestników na tej ścieżce.

 

Niezmiennie wszystkie mecze Ligi Mistrzów będą rozgrywane w środku tygodnia wieczorową porą.

 

Schemat przebiegu rozgrywek identycznie będzie się przedstawiał w Lidze Europy. Z kolei w Lidze Konferencji faza ligowa zostanie skrócona do sześciu spotkań.

Źródło: UEFA

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close