Niebiescy w reprezentacjach: Mendy zabukował bilet do Kataru!

Autor: Piotr Różalski Dodano: 30.03.2022 11:54 / Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 11:54

Édouard Mendy po raz kolejny odegrał kluczową rolę w reprezentacji Senegalu. Wczorajszego wieczoru obronił jedną z konkursowych "jedenastek" w barażowym starciu z Egiptem, przyczyniając się tym samym do awansu na mundial w Katarze.

Lwy Terangi szybko odrobiły straty z pierwszego meczu. Już w 3. minucie gola, jak się później okazało na wagę dogrywki, strzelił Boulaye Dia. Dodatkowy czas także nie wyłonił zwycięzcy, więc losy rywalizacji trzeba było rozstrzygnąć poprzez rzuty karne. Egipcjanie wykonywali je w fatalny sposób - Mohamed Salah i Zizo przestrzelili, a golkiper Chelsea wybronił uderzenie Mohameda Mostafy.

Mateo Kovačić rozegrał 45 minut towarzyskiego meczu Chorwacja vs. Bułgaria, przyczyniając się do odniesienia zwycięstwa 2:1. Armando Broja wystąpił jako gracz podstawowego składu - w takim samym wymiarze czasowym jak "Kova" - w sparingu z Gruzją, który zakończył się bezbramkowym remisem. Antonio Rüdiger po raz 50. wystąpił w koszulce reprezentacji Niemiec. Stało się to we wtorkowy wieczór w meczu z Holandią w Amsterdamie. Towarzyskie starcie zakończyło się wynikiem 1:1, a stoper Chelsea "okrasił" swój jubileusz żółtą kartką za faul w końcówce spotkania. Timo Werner i Kai Havertz również znaleźli się w wyjściowej jedenastce. Pierwszy spędził na boisku 81, a drugi 69 minut.

Hiszpania rozgromiła Islandię 5:0. Zarówno César Azpilicueta, jak i Marcos Alonso wzięli udział w tym meczu. Kapitan londyńczyków został umieszczony w podstawowym składzie, kończąc grę w 81. minucie. Lewy wahadłowy z kolei zaznaczył swoją obecność blisko przed upływem godziny, by później zanotować dwie asysty przy trafieniach Pablo Sarabii. Identycznym rezultatem zakończył się sparing reprezentacji Francji z Republiką Południowej Afryki. N'Golo Kanté rozegrał 65 minut, a były napastnik Chelsea Olivier Giroud zdobył jedną z bramek, która przybliża go do pobicia strzeleckiego rekordu Thierry'ego Henry na arenie międzynarodowej.

Mason Mount i Conor Gallagher zostali posadzeni na ławce rezerwowych w towarzyskim spotkaniu z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Jedynie wypożyczony do Crystal Palace pomocnik wszedł na ostatnie paręnaście minut rywalizacji, podczas gdy podopieczni Garetha Southgate'a pewnie pokonali rywala z Afryki 3:0. Ethan Ampadu wszedł na ostatnie pół godziny meczu z Czechami. Sparing rozgrywany w Cardiff zakończył się wynikiem 1:1. Billy Gilmour został zaangażowany w akcję na mecz z Austrią na ostatni kwadrans. Szkoci zremisowali na wyjeździe 2:2. Belgia okazała się lepsza od Burkina Faso, wygrywając 3:0. Michy Batshuayi rozegrał 69 minut i tym razem nie zanotował trafienia.

Ian Maatsen wszedł na ostatnie dziesięć minut w eliminacyjnym spotkaniu U-21 między Holandią a Szwajcarią, utrzymując zwycięstwo 2:0. Choć gospodarze grali o jednego zawodnika mniej, zdołali strzelić dwa gole w drugiej połowie i zmniejszyć dystans w grupie do Helwetów na dwa punkty. Levi Colwill od deski do deski rozegrał spotkanie z Albanią U-21 i Anglicy pokonali rywala 3:0. Sam McClelland wszedł z ławki na drugą połowę spotkania towarzyskiego Francja U-21 vs. Irlandia Północna U-21. Defensor z Wysp nie zapamięta tego wydarzenia zbyt miło, bowiem aż czterokrotnie musiał oglądać, jak jego zespół wyjmował piłkę z własnej siatki. Ostatecznie Trójkolorowi rozbili przeciwnika 5:0.

Harvey Vale i Bashir Humphreys byli zaangażowali w odniesienie zwycięstwa dla Anglii U-19 nad rówieśnikami z Portugalii. Teddy Sharman-Lowe cały mecz spędził na ławce, a Xavier Simons wbiegł na plac gry na ostatni kwadrans. Lewis Hall i Charlie Webster cały towarzyski mecz Anglia U-18 vs. Dania U-18 oglądali z perspektywy linii bocznej. Pojedynek zakończył się wysokim remisem 3:3. Jimi Tauriainen znalazł się w składzie Finlandii U-18 i popisał się efektownym trafieniem z rzutu wolnego. Ekipa napastnika ostatecznie zremisowała z rówieśnikami z Walii 2:2.

Ofiarami dużej sensacji stali się młodzieżowcy mistrzów Europy U-17. Anglicy przegrali u siebie z Luksemburgiem 0:2. W wyjściowej jedenastce znaleźli się Leo Castledine i Tudor Mendel-Idowu, lecz ten pierwszy przedwcześnie opuścił boisko w 87. minucie po obejrzeniu czerwonej kartki.

Baba Rahman ponownie nie mógł wystąpić w spotkaniu z Nigerią, ale jego reprezentacja Ghany przypieczętowała awans na MŚ remisując na wyjeździe 1:1. Tino Anjorin, Thierno Ballo i Lucas Bergström to pozostali gracze młodzieżowych reprezentacji, którzy nie zostali zaangażowani w mecze swoich drużyn (kolejno Anglii U-20, Austrii U-21 oraz Finlandii U-21).

W nocy z wtorku na środę w ramach eliminacji do MŚ w Katarze, Brazylia wysoko pokonała na wyjeździe Boliwię 4:0. Thiago Silva tym razem cały mecz przesiedział na ławce. Najbliższej nocy Christian Pulisic będzie ostatnim zawodnikiem z obozu Chelsea, który wystąpi w drużynie narodowej. Rywalem USA będzie Kostaryka. Podopieczni Gregga Berhaltera formalnie nie przypieczętowali jeszcze awansu na mundial, aczkolwiek to kwestia postawienia kropki nad "i".

Źródło: Chelsea FC