Fot. Getty Images

FIFA przetestuje nową technologię podczas KMŚ. Pozycja spalona bardziej klarowna?

Autor: Piotr Różalski Dodano: 01.02.2022 12:00 / Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 12:02

Podczas najbliższych Klubowych Mistrzostw Świata, FIFA przetestuje technologię "robot referees". To ma być recepta na szybsze i skuteczniejsze podejmowanie decyzji przy odgwizdywaniu pozycji spalonej.

 

Chelsea, jako pierwszy angielski zespół, będzie mogła doświadczyć tego eksperymentu w przyszłym tygodniu. Zespół Thomasa Tuchela zmierzy się w półfinale z jednym z trzech przeciwników w Abu Dhabi: Al-Hilal, Al-Jazirą lub AS Pirae. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 lutego, a późniejszy finał lub mecz o trzecie miejsce zostanie rozegrane 12 lutego.

 

Nowo opatentowana technologia ma za zadanie ułatwić werdykt głównego arbitra przy spornych sytuacjach dotyczących ofsajdu. System będzie opierał się na specjalnie przymocowanych do dachu stadionu kamerach, które stworzą animowany obrys piłkarzy, składający się z 29 elementów danych. Po przeanalizowaniu danej akcji, asystenci obsługujący system VAR dostaną powiadomienie, czy gracz znajduje się na pozycji spalonej. Finalnie sygnał zostanie przekazany do sędziego.

 

FIFA zapewnia, że takie rozwiązanie, uzyskane po szczegółowej analizie z lotu ptaka, będzie miało optymistyczny wpływ na losy spotkania. Należy jednak dodać, że technologia nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju i prawdopodobnie nadal potrzebne będą inne rozgrywki do zaimplementowania ewentualnych poprawek. Głównym celem jest dopuszczenie "robot referees" na listopadowy mundial w Katarze.

Źródło: football.london

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close