Nowe wytyczne FIFA w związku z koronawirusem

Autor: Marcin Niemczyk Dodano: 08.04.2020 13:24 / Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 09:32

Po bezprecedensowych zakłóceniach spowodowanych przez COVID-19, FIFA opracowała szereg zaleceń i wytycznych dla wszystkich rozgrywek piłkarskich na całym świecie, aby rozwiązać kluczowe praktyczne problemy wynikające z pandemii, zwłaszcza w odniesieniu do umów z zawodnikami i ogólnie systemu transferowego.

 

Grupa zadaniowa jednogłośnie uzgodniła zbiór zasad, który dzisiaj został zatwierdzony przez Prezydium Rady FIFA. Prezes FIFA Gianni Infantino powiedział:

 

– Pandemia wirusa COVID-19 wyraźnie zmieniła wszystkie okoliczności związane z piłką nożną w tym sezonie. Z tego powodu FIFA wraz z zainteresowanymi stronami przedstawiła praktyczne pomysły oraz propozycje ich rozwiązań w tych nowych okolicznościach. Chociaż nie rozwiąże to wszystkich problemów, powinno służyć zapewnieniu stabilności i jasności futbolu w dającej się przewidzieć przyszłości. Mamy nadzieję, że ten wspólny wysiłek, pod kierownictwem FIFA, może stanowić pozytywny przykład tego, jak piłka nożna może łączyć i wykazywać jedność, solidarność i ducha kompromisu, aby stawić czoła wyzwaniom nadchodzących czasów. Ale zanim nadejdą te czasy, jedno musi być jasne dla wszystkich, szczególnie teraz: zdrowie jest najważniejsze na długo przed piłką.

 

Poniżej znajduje się podsumowanie głównych zatwierdzonych wytycznych, które FIFA ma nadzieję i oczekuje, że będą przestrzegane na całym świecie.

 

Wygasające kontrakty oraz zawieranie nowych umów

 

Wygasające umowy z zawodnikami kończą się wraz z końcem sezonu, z datą wygaśnięcia, która zbiega się z końcem sezonu. Powinno to być zgodne z pierwotnym zamiarem stron w momencie podpisania umowy, a także zachować integralność sportową oraz stabilność.

 

Podobna zasada ma zastosowanie do umów, które mają rozpocząć się wraz z rozpoczęciem nowego sezonu, co oznacza, że wejście w życie takich umów będzie opóźnione, do momentu, aż nowy sezon faktycznie się rozpocznie.

 

Umowy, które nie zostaną przedłużone

 

FIFA zdecydowanie zachęca kluby i zawodników do współpracy w celu znalezienia porozumień i rozwiązań w okresie zawieszenia piłki nożnej. Jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia, a w konsekwencji do FIFA trafiają sprawy oraz czynniki, które należy zbadać, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej rozpatruje:

 

  • czy klub na pewno próbował osiągnąć porozumienie z zawodnikami;
  • jaka jest sytuacja ekonomiczna klubu;
  • proporcjonalność wszelkich korekt umów z zawodnikami;
  • pozycję dochodu netto zawodników po każdej korekcie;
  • czy zawodnicy byli traktowani jednakowo, czy nie.

 

W ten sposób FIFA ma nadzieję, że będzie w stanie znaleźć rozwiązania, które są sprawiedliwe i zrównoważone dla obu stron.

 

Okno transferowe

 

FIFA będzie elastyczna i pozwoli na przeniesienie okna transferowego, aby przypadało między końcem starego sezonu, a początkiem nowego.

Źródło: FIFA

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close