Konferencja prasowa Xabiego Alonso po meczu z Fulham

Autor: Oliwer Jaworowski Dodano: 25.08.2026 00:00 / Ostatnia aktualizacja: 25.08.2026 00:00

Xabi Alonso wypowiedział się o wygranym 3:2 meczu przeciwko Fulham w pierwszym spotkaniu Premier League 26/27. Szkoleniowiec odniósł się do występu ofensywnego tercetu, ale również defensywnej formacji.

Jak oceniasz ten mecz?


Z pewnością to wspaniałe uczucie i wiecie jak trudno jest wygrać jakikolwiek mecz w Premier League, jakikolwiek mecz wyjazdowy w Premier League, ale byliśmy przygotowani na intensywne spotkanie. Myślę, że to był bardzo profesjonalny, solidny występ, pełen dojrzałości, dopasowujący się do różnych momentów w trakcie gry. Dość wcześnie objęliśmy prowadzenie, mieliśmy kilka okazji na zdobycie drugiego gola, a po wyrównaniu przeżyliśmy 10 minut, w których nie wybraliśmy odpowiedniego sposobu na pressing i poruszanie się, ale dobrze to skorygowaliśmy, a w drugiej połowie czuliśmy się komfortowo bez piłki, kontrolując grę. Uważam, że to występ, na którym można budować przyszłość, na pewno poprawić kilka rzeczy, ale to dobry pierwszy dzień.


Jak bardzo martwi cię błąd Roberta Sancheza?


Chodzi o drużynę, nie o jednostkę. Jak powiedziałem wcześniej, możemy dostosować kilka rzeczy. Przy pierwszym golu mogliśmy lepiej się bronić, mogliśmy lepiej tego uniknąć, ale to część gry. Musimy to zaakceptować i wyciągnąć wnioski, a to będzie proces. We wszystkich formacjach, od napastników, przez pomocników, obronę, aż po bramkarzy, chcemy robić wszystko lepiej. Celem było dobrze zacząć i to nam się udało. Ze spokojem robimy swoje.


Na liście strzelców znaleźli się Joao Pedro, Morgan Rogers i Cole Palmer. Czy czujesz, że chcesz budować wokół nich swoją drużynę? Czy mogą być najlepszym trio w lidze?


Będą bardzo ważną częścią zespołu. Budować wokół nich to nie. Budować z nimi drużynę to tak. Muszą wziąć na siebie odpowiedzialność, muszą przewodzić reszcie, muszą inspirować innych, ponieważ jeśli zagrają świetnie, pozostali podążą za nimi. Musimy dogrywać im piłki w najlepszych możliwych sytuacjach. Musimy mieć dobre połączenia, aby do nich dotrzeć, a oni muszą pomagać drużynie w utrzymaniu solidności. Cieszę się ze względu na nich trzech. Zagrali dla drużyny i strzelili gole, a to zawsze jest ważne dla graczy ofensywnych.


Enzo Fernandez wszedł na boisko i spotkał się z trudnym przyjęciem ze strony kibiców Fulham. Fani Chelsea skandowali jego imię, skandowali też twoje imię...


Tak, piłka nożna budzi emocje, musimy to w tej sytuacji zaakceptować, ale dla mnie to nic wielkiego. Cieszę się, że rozegraliśmy nasz pierwszy mecz w Premier League w tym sezonie, mój pierwszy oficjalny mecz w Premier League z Chelsea. To było wspaniałe uczucie być na tym stadionie z naszymi kibicami po gwizdku i świętować razem z nimi. Przed rozpoczęciem spotkania miałem przeczucie, że byli podekscytowani, że mieli nadzieję zobaczyć dobry występ drużyny, poważny, taki w którym zobaczą, że zespół dał z siebie wszystko i walczył. Na koniec widziałem szczęśliwe twarze, więc ważne jest, aby tworzyć tę więź. To dopiero początek, pierwszy dzień, dobry dzień.


Kiedy zdałeś sobie sprawę, że Moisesa Caicedo zabraknie dzisiejszego wieczoru?


W trakcie tygodnia.


Czym kierowałeś się wybierając dziś wieczorem Romeo Lavię zamiast Enzo w środku pola?


Mamy różne opcje, zawodników, którzy podczas okresu przygotowawczego dołączali na różnych etapach, więc wszyscy piłkarze odegrają ważną rolę. Tu chodzi o drużynę, o cały skład. Nie chodzi tylko o posiadanie 14 graczy, potrzebujemy głębi dwudziestu zawodników, aby rywalizować w tym sezonie.


Jak oceniasz występ Palmera?


Bardzo cieszę się z powodu Cole'a, ponieważ naprawdę z przyjemnością patrzyłem, jak gra z tą dynamiką, z tą swobodą, z tą odpowiedzialnością, pomagając drużynie, czując się ważnym, a my tego potrzebujemy dla zespołu. Jeśli Cole będzie się tak czuł, będziemy mieli lepszą drużynę, lepszą Chelsea, więc cieszę się, że czerpał radość ze swojej gry. Dało się to zauważyć.


Czy Liam Delap przechodzi do Nottingham Forest?


Jeśli chodzi o transfery czy sytuacje osobiste, to nie ja jestem osobą, którą należy o to pytać.


Xabi, z zewnątrz wydawało się, że to gorączkowy mecz, miałem wrażenie, że to istna wymiana ciosów. Czy spodziewasz się, że w tym sezonie czeka cię wiele takich spotkań i czy byś tego chciał?


Myślę, że to dość naturalne. Możemy spodziewać się tego w Premier League, możemy spodziewać się również wszelkich innych scenariuszy. Ważne jest jednak, aby wiedzieć jak zarządzać różnymi momentami i nie tracić tej kontroli, kontroli nad emocjami. Wiecie, że Premier League jest fantastyczna, ponieważ czasami mecze wymykają się spod kontroli. Po prostu ich nie kontrolujesz, więc to piłkarze na boisku muszą wiedzieć co robić, wiedzieć jak tym zarządzać. Dla mnie jest to równie ważne jak odpowiednia taktyka i jest to pewien proces. Dzisiaj przeżyliśmy pod tym względem dobre chwile i będziemy musieli to kontynuować.


Źródło: football.london

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close