Fot. Chelsea FC

The Athletic: Podobieństwa między Enzo Mareską, a Pepem Guardiolą

Autor: Hubert Anuszkiewicz Dodano: 11.06.2024 13:24 / Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 17:11

Z łatwością można dostrzec wiele podobieństw między nowym trenerem Chelsea, Enzo Mareską a Pepem Guardiolą. Nic dziwnego, bo oboje pracowali w Manchesterze City.


Oprócz fryzury Włoch kultywuje również filozofię futbolu, którą zaczerpnął prosto z podręcznika Guardioli. Okoliczności przez które Maresca trafił w 2020 do Manchesteru City powinny potwierdzić podobieństwa z Hiszpanem.


City szukało nowego trenera kadry U23. Dyrektor sportowy Txiki Begiristain słysząc wiele dobrego o Enzo od byłego trenera Obywateli, ale też samego Mareski z czasów gry w Maladze, Manuela Pellegriniego postanowił go zatrudnić.


Maresca był częścią sztabu Pellegriniego, kiedy to Chilijczyk prowadził West Ham United. Przy zatrudnieniu nowego szkoleniowca dla kadry młodzieżowej, Begiristain kierował się tym, żeby kandydat miał w miarę podobne podejście do Guardioli, w celu łatwiejszej współpracy, a nawet i późniejszego przejęcia pałeczki po Pepie.


Po szeregu rozmów uznano, że Włoch najlepiej sprawdzi się w tej roli. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż Enzo poprowadził młody zespół The Citizens do pierwszego w historii klubu tytułu Premier League 2. Po tym sukcesie przeszedł do Parmy, jednakże nie zabawił tam na długo, bo tylko na jeden sezon. Wrócił na Etihad, tym razem jako część sztabu trenerskiego pierwszej drużyny.


Po długim wstępie odpowiedzmy na zasadnicze pytania- w jakich aspektach nowy szkoleniowiec Chelsea jest podobny do Guardioli?


Taktyka i filozofia piłki nożnej


Maresca analizuje trenerów i style grania z całego świata. Ma założone foldery na swoim laptopie z drużynami, które jego zdaniem grają dobrze, albo w jego opinii warto obserwować wobec rozwijających się trendów taktycznych, z uwzględnieniem współczesnych wzorców grania.


Jego badania stanowią swoiste archiwum wiedzy o piłce nożnej i metodach treningowych, które w pewien sposób chce zaimplementować w swoim stylu gry. Zrobiło to największe wrażenie na władzach akademii City, natomiast nie chodziło tylko o to. W tej kwestii wypowiedziała się osoba powiązana z akademią, która woli pozostać anonimowa:


— Od razu rzucało się w oczy, że jest urodzonym zwycięzcą.


Po sukcesach z kadrą U23, zdobycia potrójnej korony jako asystent trenera oraz 13 spotkaniach w Parmie utrzymał swoją zwycięską passę wygrywając w debiutanckim sezonie z Leicester City Championship, a tym samym zapewniając Lisom szybki powrót do Premier League.
Względem wszystkich ludzi związanych z klubem wymagał dochowania jak najwyższych standardów, a sam spędzał długie godziny w bazie szkoleniowej w Seagrave.


Maresca w głównej mierze jest niezależnym szkoleniowcem, który jest całkowicie oddany własnej filozofii. Aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że Guardiola miał wpływ na ukształtowanie go jako trenera.


Obaj byli ze sobą w bliskich relacjach jeszcze kiedy Enzo trenował zespół U23, co było wypadkową pandemii Covid-19. W tamtym czasie kontakt z osobami poza ośrodkami treningowymi był mocno ograniczony. Podzielone na osobne „bańki" osoby zatrudnione w klubie większość czasu spędzali razem i tak Maresca nawiązał bliski kontakt z Pepem. Jako, że łączyła ich wspólna wizja gry, Juanma Lillo i Begiristain jeszcze na długo przed objęciem przez Enzo roli asystenta Guardioli rozważali taki ruch.


W trakcie prowadzenia Manchesteru City U23 Maresca przesunął bocznego obrońcę do środka pola, zapewniając dodatkowe wzmocnienie w tej tercji boiska. W ten sam sposób Guardiola ustawiał Joao Cancelo. Oczywiście takie rozwiązanie Hiszpan rozważał na długo przed sezonem. niemniej obaj omawiali tę kwestię przed jej wdrożeniem we własnych zespołach.


Styl Guardioli jest mocno ugruntowany, a jego podstawy są niepodważalne- by mieć jak największe posiadanie piłki i „biegać jak dranie". Przy czym stale dostosowuje swoich zawodników do nowych sytuacji, np. w 2021 i 2022 roku grał systemem z fałszywą dziewiątką, by potem ustawić grę pod typowego goleadora, Erlinga Haalanda.


Kiedy Mourinho był jeszcze trenerem United, Guardiola zaprzeczył tezie, jakoby Jose miałby być piłkarskim pragmatykiem. Jego zdaniem, idąc tym tokiem myślenia on również może być nazywany pragmatykiem, tyle że przez wzgląd na posiadanie piłki.


Maresca także uważa za kluczowe jak najdłuższe utrzymanie piłki w posiadaniu swojego zespołu, przy jak największej intensywności wyprowadzanych ataków, grając trójką z tyłu i piątką z przodu, jednocześnie przesuwając bocznego obrońcę wyżej.


Obaj chłoną wszelkie możliwości nauki i rozwoju, jak gąbki- nie tylko o podłożu piłkarskim. Maresca uczył się grać w szachy, żeby nabrać lepsze umiejętności taktycznego myślenia. Za to Guardiola przejął metody prowadzenia swojego zespołu od znanego amerykańskiego kompozytora, Leonarda Bernsteina.


Zarządzanie zespołem


Według źródeł związanych z Manchesterem City, w trakcie trenowania drużyny U23 „zarówno zawodnicy, jak i sztab podchodzili do niego na serio". Opisuje się go jako „fenomenalnego”, w kwestii tego „jak prosto umiał przekazać piłkarzom swoją wizję gry, a do tego był bezproblemowy".


W podobnym tonie wypowiadali się piłkarze Leicester, którzy mówili jak szybko i efektywnie umiał wprowadzić swoje pomysły, lecz w momentach gdy przekaz nie był jasny Maresca nie chował swojej frustracji.


Włoch w kadrze City U23 powoływał zawodników na podstawie uzyskanych wyników i ich prezencji na treningach. Wydaje się być to oczywiste, ale nie brakowało przykładów młodych graczy, którzy trenując pod okiem Guardioli mimo swojej dojrzałości i jakości piłkarskiej nie dostawali należytej szansy w pierwszej drużynie. Nowy selekcjoner The Blues wciąż utrzymuje kontakt z wieloma wychowankami Obywateli.


Oboje starają się omijać jak ogień problematycznych i niezdyscyplinowanych piłkarzy. Za Guardiolą taka łatka chodzi jak mantra, kiedy to jeszcze jako trener Barcelony postanowił sprzedać Ronaldinho. Podobny los spotkał chociażby Zlatana czy Joao Cancelo.


Enzo w Leicester pokazał, że i w tym aspekcie nie odbiega od tego nastawienia. Przed spotkaniem z Rotherham United zrezygnował z będącego w dobrej dyspozycji młodego Wanyi Marcala, który mecz wcześniej strzelił swojego pierwszego gola dla zespołu z Cardiff City. Powodem takiej decyzji miała być niedostateczne przyłożenie się do sesji treningowych.


Zarządzanie w wykonaniu Guardioli jest o tyle trudne, że nie wysyła on jasnych sygnałów przy komunikacji z zespołem. W momencie, gdy jego drużyna jest w słabej dyspozycji stara się do nich zbliżyć i ich wspierać. Równocześnie rzadko kiedy tłumaczy decyzje związane z wyjściową 11-stką. Bywa powściągliwy, ale też apodyktyczny. Podstawową zasada jest, że póki czuje że podążasz ze swoim rozwojem w odpowiednim kierunku, to nic Ci nie grozi.


Maresca tak samo starał się wspierać Patsona Dakę, kiedy był bez formy w drugiej części kampanii, skrupulatnie stawiając na Zambijczyka, mimo bezustannej krytyki ze strony gawiedzi.


Wydaje się, że omawiana dwójka ma dar do uczenia piłki na nowo. Jak mówił Riyad Mahrez:


— Kiedy przychodziłem do City wydawało mi się, że wszystko wiem o piłce. Przy Pepu poczułem jednak, że nic o niej nie wiem. Mocno poszerzył moje horyzonty i otworzył mój umysł w tej materii.


Lustrzanej wypowiedzi udzielił James Justin o Maresce:


— W wieku 25 lat, myślałem że już wszystko wiem o piłce, zanim jeszcze przyszedł do klubu. Moja wiedza okazała się być tylko wierzchołkiem góry lodowej.


Podejście do mediów


Guardiola bardzo często doszukuje się pułapek, lub krytyki w zadawanych pytaniach, a do tego odpowiadając często podkreśla, że jego wypowiedź może być źle zinterpretowana przez ludzi działających w złej wierze w internecie.


Chociaż w zeszłym sezonie w nie był w centrum uwagi mediów, jego interakcja z nimi stała na podobnym poziomie, przy czym czasem nawet sprawiała wrażenie zbyt wyczulonej.


Temperament przy linii bocznej boiska.


Kiedy to Guardiola wydaje się zachowywać chłodny umysł w relacjach z mediami, inaczej to wygląda w trakcie spotkań. Nigdy nie krytykuje sędziów w wypowiedziach publicznych, ale nieraz sarkastycznie do nich klaszczę, unosi kciuki do góry, a nawet i krzyczy do ucha.


Lecz jego wybryki przy linii bocznej zwykle ograniczają się do dzikich gestów i siadania „na czworaka" ze strachu, przy groźnych akcjach rywali.


Maresca jest w tej kwestii mniej teatralny, ale wciąż niezwykle ekspresyjny, zwłaszcza gdy jego zespół zdobywał ważną bramkę. Dostał żółtą kartkę za wbiegnięcie na murawę, po zdobytym golu przez Harry'ego Winksa w grudniu z West Bromwich Albion. Ostatecznie zebrał trzy żółte kartoniki, przez co w styczniu nie mógł zarządzać swoim zespołem podczas meczu z Ipswich.


Radzenie sobie z hierarchią klubową


Problem z hierarchią w City można powiedzieć, że praktycznie nie istnieje. Bywały momenty, kiedy Guardiola był sfrustrowany z powodu braku dopięcia założonych celów transferów, natomiast tak szybko jak się takie problemy pojawiały, tak szybko znajdowano na nie rozwiązania.


Guardiola pracują z Begiristainem od lat. Wyznają oni taką samą filozofię futbolu i chociaż że nie zawsze Hiszpan zgadza się z władzami klubu to nigdy w przeciągu 8 lat zatrudnienia nie uważał, że grozi w ich relacjach rozłam, czy że jakieś problemy są konieczne do naprawienia. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że władze z Etihad budują wszelkie struktury klubowe wokół Pepa, by miał jak najlepsze warunki do pracy.


Trzeba będzie bacznie obserwować jak Maresca poradzi sobie z tego typu wyzwaniami w Chelsea. W Leicester mógł czuć odpowiednie wsparcie, ze względu na największy budżet w Championship, dzięki czemu mógł liczyć na wymarzone ruchy transferowe latem.


Z drugiej strony był rozjuszony, kiedy został poinformowany, że jeżeli będzie chciał dokonać wzmocnień zimą będzie zmuszony do sprzedaży zawodników ze względu na możliwe naruszenie zasad PSR (The PHP Standard Recommendation) przez klub, o czym nie został poinformowany zanim objął stanowisko trenera w Chelsea


Enzo Maresca to człowiek o silnie ugruntowanym i wymagającym charakterze, który nie będzie się bał wypomnieć czegoś władzom klubu, jeżeli uzna to za konieczne. Nie pozostało nic innego, jak czekać w jaki sposób będą się układały jego relacje z dyrektorami sportowymi Chelsea.

Źródło: The Athletic

Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować lub zarejestrować, jeśli wciąż nie posiadasz u nas konta.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

close